Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 17:32
 
En çok atık pil toplayan okula, hediyeleri teslim edildi
Van'ın Edremit Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) işbirliğinde başlatılan okullarda ödüllü atık pil toplama kampanyası kapsamında Salih Yıldız İlk ve Ortaokulu’na masa tenisi ve yazıcı hediye edildi.
GÜNDEM Haberi
En çok atık pil toplayan okula, hediyeleri teslim edildi

Sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesi ve sağlıklı bir çevre için her alanda çalışmalar yürütüldüğünü açıklayan Edremit Belediyesi, sıfır atık, geri dönüşüm, seminerler ve atık pillerin toplanması gibi bir çok alanda da çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.
Edremit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerince Edremit'teki tüm okullarda başlatılan kampanya ile atık pillerin insan ve ekolojik sistem üzerindeki zararlarını asgariye indirmek amacıyla okullarda çevreye duyarlılık oluşturuluyor. Çevre bilincinin oluşturulması ve gelecek nesillere güzel bir Edremit bırakmak adına sıfır atık ve geri dönüşüm çalışmaları yürütüldüğünü kaydeden Edremit Belediyesi, geçtiğimiz yıl ilçe genelinde toplam 875 kilogram atık pil toplanıldığını açıkladı. Geçen yıl Salih Yıldız İlk ve Ortaokulu öğrencileri ise 665 kilogram atık pil toplamış, en çok atık pil toplayan okul oldukları için de Edremit Belediye Başkanı İsmail Say tarafından ziyaret edilmişti.

 

YAZICI VE MASA TENİSİ HEDİYESİ

 

Başkan Say, geçtiğimiz yıl elde edilen başarıdan dolayı söz verdiği yazıcıyı ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) tarafından da okula gönderilen masa tenisini teslim etmek üzere okulu ikinci kez ziyaret etti. Teslim töreni sırasında öğrencilerle sohbet eden Başkan Say, daha sonra öğrencilerle masa tenisinde karşı karşıya geldi. Akabinde sınıfları gezen Başkan Say, burada Edremit Belediyesi tarafından okul öğrencilerine yönelik verilen ‘Sıfır Atık’ ve geri dönüşümün önemi seminerine katıldı. Öğrencilerle burada sohbet eden Başkan Say, çocuklara hitaben yaptığı kısa konuşmada geri dönüşümün önemine değinerek, öğrencilere, neler yapmaları konusunda bilgiler verdi.

 

“ATIK PİL, ÇEVREMİZE CİDDİ ZARARLAR VERİYOR”

 

Başkan Say, atık pillerin toplanmasının önemine değinerek, çevrenin korunması anlamında geri dönüşüm ile ilgili çeşitli çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Basit bir enerji kaynağı olan pilin, içindeki ağır metal atıklarının çevreye çok ciddi zararlar verdiğini vurgulayan Başkan Say, “Atık pil hem kaynak sularımızı hem de topraklarımızı ciddi derecede kirletiyor. Dünyamız her geçen gün bilinçsizce atılan atıklardan dolayı kirlenmektedir. Bir kadyumlu pil 600 bin litre suyu kirletmektedir. Bu da yaklaşık 11 kişinin su ihtiyacını karşılamaktadır. Bu piller toprağa atıldığında ise toprağı zehirleyerek bitkilere, canlılara ve doğaya zarar vermektedir. Bu yüzden evimizde, çevremizde bulunan tüm atıkları toplayalım ve güzel bir çevrede yaşayalım. Bu konuda sizler geçtiğimiz yıl güzel bir başarıya imza attınız. Bu duyarlılığınızı tüm çevrenizde de uygulayın” dedi.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Keskin'in de katıldığı etkinlikte Başkan Say, miniklerle  sohbet ederek çevre ile ilgili sorular yöneltti.
 / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: En, çok, atık, pil, toplayan, okula,, hediyeleri, teslim, edildi,
Haber Yazılımı