Haber Detayı
22 Mayıs 2017 - Pazartesi 09:58
 
Engelli istihdamını araştırdılar
Van İşitme Engelli ve Aileleri Derneği (VİED), engelli istihdamını araştırmak için Vanlı işverenlerle birlikte Bursa’da yerinde incelemelerde bulundu. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Yörükoğlu, Bursa’da yaptıkları incelemelerden sonra Van’da da engelli istihdamı için çalışmalara başladıklarını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Engelli istihdamını araştırdılar

Bursa’daki geziyle ilgili gazetemize bilgi veren VİED Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Yörükoğlu, Vanlı 10 işverenle birlikte Bursa’ya gittiklerini söyledi.

 

DENEYİM PAYLAŞIMI
Burada en fazla işitme engelli istihdam eden fabrikaları gezdiklerini ifade eden Yörükoğlu, şu bilgileri verdi: 
“Engelli istihdamının artırılması, eğitim ve farkındalık projesi ile engellileri vasıflı hale getirme amaçlı yapılan programların bir ayağı da engelli bireyleri istihdam eden iş yerlerine ve kurumlara yapılacak iş gezileriydi. Bu kapsamda en çok işitme engelli çalıştıran Bursa ilimize gittik. Çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Van ilinin 10 işvereni ve engelli kadınlarla bir farkındalık gezisi düzenledik. Tekstil, sağlık, yemek, grafik tasarım, reklam, cam pencere, bilgisayar yazılım, kargo alanında çalışan sektörde söz sahibi olan duyarlı işverenleri bu geziye dâhil ettik. Bursa’da 200'e yakın engelli çalıştıran 5 Bosch fabrikasını gezdik.”

 

AMAÇ; VANLI İŞVERENİ İKNA ETMEK
Amaçları konusunda da bilgi veren Yörükoğlu, şunları söyledi:
“Amaç, engellilerin uygun şartlar sağlandığında tüm sektörlerde iş sahibi olacaklarını, sosyal hayatın içine dâhil edilebileceklerini göstermekti. Vanlı işverenlerdeki önyargıların, engelli çalıştırmaktaki en büyük engel olduğu ve bakış açılarının değişmesi gerektiği konuşuldu. Engellilerin üretime dâhil edilerek ancak ciddi sorunların ortadan kalkacağını tekrar vurguladık. Mesleki eğitimin önemi ve engellilere uygun iş ortamlarının sağlanması, iş güvenliği alanında engellilere pozitif yaptırımların yapılması, engelli istihdamının önündeki engelleri aşacağına inanıyoruz.”

 

VAN’DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Engellilerin istihdam edilmesi için gezi yaptıkları Vanlı işverenlerle ve bazı iş sektörleriyle diyalog içinde olduklarını söyleyen Yörükoğlu, şunları kaydetti:
“Van’daki çalışmalarımız devam ediyor. Bu bağlamda engelsiz kariyer günlerine devam edilecek. Ayrıca iş gezisine dâhil edilen işverenlerle iletişimimiz devam ediyor. Tekstil ve yeme içme sektöründe istihdam etmek için girişimlerimiz devam ediyor.”
Özel Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Engelli, istihdamını, araştırdılar,
Haber Yazılımı