Haber Detayı
06 Mayıs 2017 - Cumartesi 09:38
 
Engellilere pasta eğitimi
Van İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (VİED), S.S. Yaşam Kadın Çevre Kültür İşletme Kooperatifi (Yaka-Koop), Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) ile TOBB Van Genç Girişimciler Kurulu’nun organizasyonu ile engellilere yönelik olarak yaş pasta eğitimi verildi.
EĞİTİM Haberi
Engellilere pasta eğitimi

Eski Araştırma Hastanesi karşısında bulunan Yaka-Koop’a ait uygulama lokantasında “Engelsiz Tatlar” adı altında verilen eğitimde, 20 işitme ve bedensel engelli, kek, yaş pasta ve değişik tatlı çeşitlerinin nasıl yapıldığını öğrendi.

Eğitim, işaret dili eğitmeni eşiğinde yapıldı.  
Tanıtım amacıyla bir günlük verilen kurs sonunda 20 kursiyere “katılım belgesi” verildi. 

DAHA BÜYÜK KURS HEDEFLENİYOR
Konu ile ilgili olarak açıklama yapan VİED Başkanı Filiz Yörükoğlu, bunun bir tanıtım programı olduğunu belirterek, “Bu bir gün sürecek olan bir tanıtım programıdır. Bu bir farkındalık çalışmasıdır. Engelli kadınlarımızı sosyal yaşama entegre etme çabasıdır. Van’da bir ilktir. Bunu projelendirme çalışmalarımız olacak. Daha geniş bir kursa dönüştürmeyi düşünüyoruz” dedi.

DESTEK ÇAĞRISI
Beş sivil toplum örgütü bir araya gelerek önemli bir çalışmanın temellerini attıklarını belirten Yörükoğlu, “Biz beş STK bunu başarabildik, istediğiniz zaman olabiliyor demek ki. Diğer STK’lara da çağrıda bulunuyoruz. Bu gibi çalışmalara, aktivitelere destek olsunlar. Engellilerimize bu konuda destek çıkalım” diye konuştu.

“DOWN KAFE” ÖRNEĞİ
Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Sinan Polat da, down sendromu hastalarının gayretlerini örnek vererek, “Batıda down kafeler var. Burada da istihdama yönelik çalışmalarla engelli insanımıza iş kapısı yaratabiliriz. Bu gibi aktiviteler ilk adımdır. Daha da ileri adımlarla engellilerin istihdam edildiği kurslar olabilir” dedi. 

“KATKI SUNMAYA HAZIRIZ”
Yaka-Koop aktivisti Şengül Yüce Dağtekin ise, pastacılık mesleğinin önemine değindi ve engelli kadınların bu meslekte birer kalifiye eleman haline getirilebileceğini ve kendilerine bir iş kapısı oluşturacağını ifade etti. 
Eğitimin kendi uygulama lokantalarında verildiğini hatırlatan Dağtekin, engelli kadınlara yönelik bu gibi çalışmalara her zaman destek olacaklarını kaydetti. 
Haber: Mürsel ÖNER

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Mürsel Öner
Etiketler: Engellilere, pasta, eğitimi, , ,
Haber Yazılımı