Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 09:28
 
Engellilerin talepleri var!
31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde, Van’da belediye başkanı seçilenler mazbatalarını alırken, çağrı yapan engelli dernekleri, yeni seçilen belediye başkanlarının, engellilerin yaşadıkları sorunları çözmesini istiyor.
GÜNDEM Haberi
Engellilerin talepleri var!

Türkiye genelinde olduğu gibi Van’da da, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerden sonra belediyelerde yeni yönetimler oluştu.  
Adayların, seçim öncesi sözünü verdiği ve seçimden sonra çalışmalara başlanacağını belirttiği projelerin hayata geçirilmesi beklentisi hakimken, engelli dernekleri de kendi sorunlarının çözümünün de gözardı edilmemesini istiyor.

 

ENGELLİ DERNEKLERİ HAREKETE GEÇTİ

Van’da belediye başkanı seçilenler mazbatalarını alırken, sorunlarının çözümü için engelli dernekleri de harekete geçti.

Van Aktı Nokta Körler Derneği, halen devam eden ve eksik kalan bazı sorunlarının olduğunu ve çözülmesi gerektiğini duyurdu. 

 

ULAŞIM SORUNU

Gazetemize konuşan Van Altı Konta Körler Derneği Başkanı Fazıl Bor, ulaşım ile ilgili sorunlarının henüz tam anlamıyla çözülemediğini belirterek, “Bizim önemli sorunlarımızdan biri ulaşım sorunudur. Yeni belediye başkanlarımızdan bunların çözümünü bekliyoruz. Mesela kaldırımlarda yapılan engelli bantları kimi yerde yetersiz, kimi yerde hiç yok, kimi yerde de yıpranmıştır. Esnaflar bu engelli yoluna eşya istifliyor. Rampalara araç park ediliyor. Işıklardaki navigasyon sistemi bazı noktalarda çalışmıyor. Halk otobüsleri genellikle engellileri almıyor” dedi.

 

BELEDİYE BİRİMİNDE ENGELLİ OLMALI

Büyükşehir Belediyesi’nde Engelli Birimi bulunduğunu, ancak birimde engelli çalıştırılmadığını belirten Bor, “Bir diğer sorunumuz da, belediyedeki Engelli Birimi ile ilgili. Orada bir kişi çalışıyor, o da engelli değil. Hâlbuki her engelli grubundan bir eleman orada bulundurulursa daha iyi olur, engelli engellinin halinden daha iyi anlıyor” diye konuştu.

 

ENGELLİ SATIŞ NOKTALARI OLSUN!
Engelliler için belediyeler tarafından, “engelli satış noktaları” oluşturulmasını arzu ettiklerini ifade eden Bor, “Parklarda, yine şehrin farklı yerlerinde engellilerin çeşitli yiyecek-içecek eşyası satabilecekleri büfeler yapılabilir. Sadece büyükşehir değil, ilçe belediyeleri de bunu yaparsa iyi olur. Hem engelliye, hem de bağlı olduğu derneğe katkısı olur” dedi.

 

ENGELLİ İSTİHDAMI

Belediyelerden istihdam edilmelerini beklediklerini de söyleyen Bor, bu talebini de şöyle dile getirdi:
“Yasal olarak zaten kamu kurumlarının yüzde 3 gibi engellileri istihdam etme mecburiyetleri var. Yani böyle bir kota hakkı var. Daha önce işe alınanlar olmuştu, ancak işten çıkarılanlar da oldu. Beklentimiz, belediyelerde engelli istihdamının arttırılması yönündedir.”

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Engellilerin, talepleri, var!,
Haber Yazılımı