Haber Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 17:38
 
Esentepe'de 'Ayran Aşı, Balık Başı' şenliği
Edremit Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen “Ayran Aşı Balık Başı” şenliği, bu kez Esentepe Mahallesi'nde düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
Esentepe'de 'Ayran Aşı, Balık Başı' şenliği

Şenlik kapsamında ilk olarak 2,5 yıllık süre zarfında Edremit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen hizmetler sinevizyon eşliğinde anlatıldı. 
Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen “Ayran Aşı Balık Başı” Şenliğinde konuşan Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, "Biz gönülden gönüle hizmet yapmayı amaçlıyoruz" dedi.

 

“BİZ GÖNÜLDEN GÖNÜLE HİZMET YAPMAYI AMAÇLIYORUZ”
Şenliğin açılış konuşmasını yapan Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, şenliğe katılım sağlayan Esentepelilere hitaben yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Artık geleneksel hale gelmiş olan 'Ayran Aşı Balık Başı' buluşmamıza hepiniz hoşgeldiniz. Bugün, 2,5 yıldır sizlere hizmet ediyoruz, en son buranın açılışında sizlerle bir araya geldik. Ben dedim ki, hem bir 'Ayran Aşı Balık Başı' programı yapalım hem de hani o yolları kapanan ve bir türlü ulaşılamayan Esentepe ne hale geldi, nereden aldık nereye getirdik,  böyle ekrandan sizlere bir anatalım. 2,5 yıl önce, 3,4,5 yıl önce bu yollar kar yağınca açılıyormuydu. Peki 2,5 yıldır 'yolda kaldım, belediye gereğini yapmadı' diyen var mı? Elimizi vicdanımıza koyduğumuzda gece- gündüz, 20-30-40 kişi bütün arkadaşlarımız, sizler burada yollarda kalmayın diye çalıştı. Daha önce burası Esentepe, orada bir yer var esiyor, gidilmesi de zor, yollar da kapanıyor derlerdi. 2,5 yıldır Elhamdulillah kapanmıyor. Ben buradan belediye personelimize, Fen İşleri personelimize, tüm işçilerimize, sizlerin evinize ulaşmanızı veya sabah kalktığınızda işlerinize gidebilmenizi sağlamasından dolayı her bir arkadaşımıza gönülden teşekkür ediyorum. Ne kadar önemli bir iş olduğunu kar yağdığında gecenin 2’sinde 3’ünde, sizler sabah kaktığınızda o yolların temizliğinden anlıyorsunuz. Biz gönülden gönüle hizmet yapmayı amaçlıyoruz. Allah rızası için hizmet etmeye gayret ediyoruz. Ve sizlerin rahatlıkla alışveriş yapmanızı temin edebilmek için, ucuz alışveriş yapabilmenizi temin edebilmek için buraya bir de market açtık. Ben o hizmeti buraya getiren o firmaya teşekkür ediyorum. Yine her tarafta tandır evleri vardı, ben dedimki burası köy mü? Yoksa şehir mi? Bir karar verelim, her tarafta tezekler vardı, olmaz dedik ve o tandır evlerini yıkıp yerlerine modernlerini yaptık” dedi. 

 

“BİZİM DERDİMİZ VATANDAŞIMIZI VAN DENİZİYLE BULUŞTURMAK”
Çiçekli, konuşmasının devamında, göreve atandıkları 2,5 yıllık süre zarfında Edremit İlçesinde yapmış oldukları hizmetleri sinevizyon eşliğinde anlatarak, belediye bütçesine aktarılan parasal kaynakların nasıl ve nerelere harcandığı hakkında detaylı bilgiler verdi. Sinevizyon eşliğinde yaptığı konuşmasında, “Belediye yönetmek, kamu kaynağı yönetmek uzmanlık ister, iş bilmek ister, gayret ister” ifadelerini kullanan Çiçekli; “Tasarruf yaptık, araç ve personellerimizi tam kapasite çalıştırdık, hiç bir sosyal tesisimizi kimseye ihaleyle vermedik. Yani oradaki gelirlerin hepsi belediyeye ve kaymakamlığa geliyor. Hatır gönül işi olarak kimseyi işe almadık, bir personelin, en basit bir işçinin belediyeye aylık maliyeti 4 bin TL. Bir mühendisin aylık maliyeti 10 bin TL. 2017 yılında Dilkaya'da bir plaj açtık. Dediler ki; Ermeni mezarlığının üstüne tuvalet yapıldı. 1967 yılında yapılmış olan okul yanına lojman, yanında da tuvalet vardı ve burası ahırdı. Biz burayı aldık, temizledik, plaj yaptık ve vatandaşımızın kullanımına açtık. Bize bu yalanı söylerken hiç mi utanmadılar? Gerçek ortada ve bu yalanın üstüne sosyal medyadan Avrupa merkezli 1 Milyona yakın bana hakaret oldu. Bizim derdimiz vatandaşımızı Van deniziyle buluşturmaktı” şeklinde konuştu.
Vatandaşlara, 31 Mart yerel seçimlerinde belediyeyi devredeceklerini hatırlatan Çiçekli son olarak şunları söyledi; “Ben umut ediyorum ki hizmet odaklı hareket edeceksiniz. 2,5 yılda yapılan işleri gördünüz. Hizmet yapılmak istenildiğinde aslında çok güzel hizmet yapılabileceğini, biz bu 2,5 yılda gösterdik. Ben umut ediyorum artık hemşerilerimiz ideolojiyi değil, İnşallah hizmeti tercih edeceklerdir. Ben umut ediyorum artık sizler kavgayı, çatışmayı değil barışı, huzuru, istihdamı tercih edeceksiniz” ifadelerini kullandı.
Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli'nin konuşmasının ardından program Ayran Aşı ve Van Balığı ikramı, erkek ve kadın taziye evlerinde yapılan çay ikramıyla sona erdi.
Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Esentepe'de, 'Ayran, Aşı,, Balık, Başı', şenliği,
Haber Yazılımı