Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 10:48
 
Esnaf, ceviz satışlarından memnun
Van’da bir süredir tezgâhtaki yerini alan yerli cevizin yanı sıra ithal cevize de olan ilgi esnafı sevindirdi.
EKONOMİ Haberi
Esnaf, ceviz satışlarından memnun

Van’da, son bahar ürünü olan ceviz, bir süredir esnaf tezgâhındaki yerini almış durumda. 

Çatak, Bahçesaray ve Gevaş’ın yanı sıra Bitlis’ten getirilen cevizler, araçlar üzerinde sokak sokak dolaştırılarak, ya da tezgâhlarda satışa sunuluyor. 

Yerli cevizin yanı sıra Ukrayna’dan da ceviz getirten esnaflar, yine ya şehir içi araçlarla mahallelerde dolaştırarak, ya da tezgâhlarda satışını gerçekleştiriyor.

 

ESNAF SATIŞLARDAN MEMNUN

Yerli cevizin kilosu 15-17 TL arasında değişirken, Ukrayna cevizin kilosu ise 20 TL’den alıcı bulabiliyor.

Esnaflardan Süleyman Küçük, satışlardan memnun olduğunu söyledi. 

Şehir merkezinin birçok bölgesinde ceviz satışı yapıldığını ancak günlük satışlarının iyi olduğunu belirten Küçük, “Yine de çok şükür müşterimiz eksik olmuyor. Zaten ithal ceviz de olunca fiyatlar artmadı, fiyatlar uygun olunca insanlar kendi ihtiyaçları için alıyor. Satışlardan memnunuz” dedi. 

 

İTHAL CEVİZ

Cevizleri daha çok Ukrayna’dan, bazen de Hizan tarafından getirdiğini belirten bir başka esnaf da mahalle aralarında satış gerçekleştirdiğini söyledi.

Bazen de Hazreti Ömer Camisi yanında satış yapmak istediğini ancak belediyenin kaldırım işgallerine karşı başlattığı çalışma nedeniyle zabıtanın kendilerine izin vermediğini belirten esnaf, “Satışlarımız iyidir. Müşteri genellikle oluyor. Fiyatlar da uygundur aslında ama kira parası, yakıt parası derken, yerli cevizden 1-2 lira daha farklı olabiliyor. Ama kaliteli ceviz getirtiyoruz, alan müşterimiz pişman olmuyor. Şimdiye kadar yakınan olmadı” diye konuştu.

 

YİYECEKLERDE CEVİZ KULLANIMI

Kalp ve tansiyon hastalarına, kanın pıhtılaşmasına ve beyin damarlarına iyi geldiği düşünülen ceviz, tatlı, yemek ve salatalar gibi çeşitli alanlarda kullanılabildiği gibi, tek başına da sevilerek tüketilen bir kuruyemiş olarak tercih ediliyor. 

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Esnaf,, ceviz, satışlarından, memnun,
Haber Yazılımı