Haber Detayı
24 Nisan 2017 - Pazartesi 09:37
 
Esnaf, İranlıları bekliyor
İran’da uygulanan Nevruz tatili nedeniyle İran vatandaşlarının tatil ve alışveriş için Van’ı tercih etmesi esnafın yüzünü güldürürken, tatilin bitmesi ise, yine en çok esnafları üzdü.
GÜNDEM Haberi
Esnaf, İranlıları bekliyor

Van’da son yıllarda ağırlıklı olarak İran’dan turist geliyor. İranlı turistler de daha çok özel tatil günlerinde ve Nevruz bayramı sırasında kente geliyor. Bu durum da Vanlı esnafı oldukça düşündürüyor. Ekonomik olarak yaşadığı sıkıntıyı bir nebze de olsa İranlı turistler sayesinde aşmayı umut eden esnaflar, tez zamanda İranlı turistlerin Van'a gelmesini arzu ediyor.

YAZDAN UMUTLULAR
Yaklaşık bir ay süren Nevruz yoğunluğu esnafı memnun ederken, esnaf şimdi de yaz beklentisi içine girdi. Esnaflar işlerinin düzelmesini yaz aylarında İran’dan gelecek turistlere bağlıyor.
Haldi Oteli Müdürü Baver Bor da, bu beklenti içinde olan esnaflardan biri. Açıklamalarda bulunan Bor, şunları söyledi:
“İran’dan ilimize gelen turistler sayesinde hem otelimizde hem de günlük kiralanan rezidans dairelerde ve apart otellerde doluluk oranı oldukça fazlaydı. Buna cevap verebilmek için otelimizin odalarının yanı sıra hem toplantı salonumuzu hem de ofislerimizi bile gelen müşterilerimize açtık. Dışarıda kalmasınlar diye elimizden gelen hizmetin en iyisini sunmaya çalıştık ve bunda da başarılı olduk, memnuniyetlerini sağladık. Bu inanılmaz bir şeydi. Son zamanların en verimli doluluk oranını yakaladık ve bu oran geçmiş senelerin çok çok üstünde bir konaklamaydı. Şuan ki durum ise; fazla bir konaklama yok, bunun sebebi de giden İranlılardan kaynaklanıyor. Şuan konaklayan misafirlerimizin çoğunluğu yerlilerden yani çeşitli illerden gelenlerden oluşuyor. Yine gelen İranlılar var ama istenilen düzeyde değil, lakin bu süreçte yine çalışacak oteller iyi hizmet sunan oteller olacaktır. Bizler bu yıl İran turizminden çok ümitliyiz, nevrozla başlayan coşkunun yaza da yansımasını bekliyoruz. Çünkü önümüzdeki dönemlerde İranlıların yine geleceğini biliyoruz, şuanda bile biz bunun için bir ön hazırlık yapmaya başladık. Birçok alanda kendimizi hazırlıyoruz ve rezervasyon almaya da başladık. Turizmin daha çok canlanması için özellikle Van Ticaret ve Sanayi Odası  öncülüğünde esnaflarımızın iyi bir şekilde bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu bilinçlendirmeler sayesinde de  gelen İranlı turistlere daha iyi bir yaklaşım ve kusursuz bir hizmet sunmak mümkün olmalıdır. En azından memnuniyetsizliklerini minimize hale getirmek gerekiyor. Gelen İranlılar burada fazla durmayıp batıya gidiyor. Bunun sebebi de Van’da plaj ve yeteri kadar eğlence merkezlerimizin olmayışıdır. Bunun biran önce aşılması gerekiyor.”

LOKANTACILARIN BEKLENTİLERİ
Suha Kebap Salonu Sahibi Mehmet Suat Camuşçu da, şunları söyledi: 
“Gelen İranlı turistler memleketimize bir canlılık katıyor. Bu bayram dönemlerinde bizim de işyerimize oldukça fazla gelen misafirlerimiz oldu, bu sayede hem bizler hem de diğer alanlarda çalışan tüm esnafın yüzü gülüyordu. Ama İranlılar'ın gitmesinden kaynaklanan bir işsizlik, bir piyasa durgunluğu şuanda yaşanıyor. Bu da esnafın çok az iş yapmasına sebep oluyor. Tatil dönemlerinde hakikaten biz yerel esnafa katkıları çok oldu; şöyle ki, bazen iş yerimize çok uzak olan ve bizi bilen birçok firmalardan siparişler alıyorduk. Örneğin Artos AVM, Ezberciler AVM gibi birçok yerlerden bize gelen yemek siparişleri oluyordu, bu da bizi sevindiriyordu ve işimizi daha iyi yapma zevki veriyordu. Gelen İranlı misafirlerimize karşı biz çok iyi davrandık, gerek masa servislerimizde, gerek lezzetimizde ve hizmet konusunda iyinin en iyisini yapmak için büyük bir çaba sarf ettik ve bunun da neticesini aldık. İranlıların ilimize kattığı canlılık kayda alınması gereken bir durum, çünkü başka gelir kaynağımız yok. Bunun önemini bilmemiz ve ona göre adımlar atmamız gerekiyor. İranlıların gitmesi bizim satışlarımızda çok etkili oldu, ben tanıdığım esnaf arkadaşlara da sordum, hepsi de aynı fikirde, onların olmaması bizim satışlarda çok etkili oldu.”

YETKİLİLERE ÇAĞRI
Sadece İran turizmiyle yetinilmemesi, Van turizminin gelişmesi için yetkililerin gayret içinde olması gerektiğini belirten Çarşıbazzar AVM Sahibi Hayrettin Özbey ise, şunları dile getirdi:
“Ortada olan bir gerçek vardır. İlimiz şuan bir ekonomik darboğazın içinde, bunun da çeşitli sebepleri vardır. Tabii ki İranlıların gelmesiyle belli bir ekonomik potansiyel oluştu, bu inkâr edilemez, ama bu yeterli değil. Gönül isterdi ki Vanlı esnaf, İranlı esnafla birlikte hareket edip bu potansiyeli yükseltsin. Van, bu bölgenin en büyük turizm potansiyeli olan ilidir. Van başta İran olmak üzere bize komşu ve yakın ülkeler olan Irak, Azerbaycan, Ermenistan’a hitap edecek kültürel ve turizm sektöründe zenginliğe sahiptir. Halk olarak turizm ihtiyaçlarına cevap verecek birçok eksiğimizin olduğunun bilincindeyiz, bu sorunların çözümü için de bizler halk olarak bunun peşinde koşmalı, bunların bir çözüme kavuşması için gerekli yerlere başvuruda bulunmamız gerekiyor. Çünkü sorunlar oturarak çözülmez, bunun için çaba harcamak lazım. Şu an turistlerin olmaması piyasalardaki canlılığın sönmesine sebep oldu, lakin biz buna sadece tek taraflı değil, çoğulcu bakmamız lazım. Şu şekilde; hem ticari, hem kültürel, hem de turizm açısından daha iyiye ulaşmak için çalışmalıyız. Yoksa kısa vadeli gelgitler memleketimize pek de fayda sağlamaz, bunun sürekli olmasını sağlamalıyız.”
Özel Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: M.Selim Kurt
Etiketler: Esnaf,, İranlıları, bekliyor,
Haber Yazılımı