Haber Detayı
17 Eylül 2021 - Cuma 08:38
 
Esnaflara 'Ahilik Haftası' ziyaretleri
"34. Ahilik Haftası" Programı kapsamında AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, bir dizi esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
GÜNDEM Haberi
Esnaflara 'Ahilik Haftası' ziyaretleri

Ziyarete AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, İl Başkan Yardımcısı Pınar Gülle, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Demirciler Odası Başkanı Kenan Akalın, Berberler ve Kuaföreler Odası Başkanı Veysel Koç katıldı.
Başkan Türkmenoğlu, ahilik programı kapsamında ilk ziyaretini Sanayi Sitesine gerçekleştirdi. Ziyaretini yılların demir ustası olarak bilinen Turgut Vanlı'yla gerçekleştiren Türkmenoğlu, “Bin yıllık köklü geçmişe sahip olan ahiliğin sonucunu bugün de esnafımızla yaşıyoruz. Geçmişten günümüze gelen kültürümüzün yeni nesillere aktarılması, yaşatılması çok önemli. Bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkarlar önemli yer tutuyor. Bizler her zaman sanatkarlarımızın ve ustalarımızın yanında olacağız" dedi.
60 yıllık demircilik mesleğini icra eden Turgut Vanlı ise, “Biz çocukken fakirlik vardı, okuyamadım, babam bir kalay ustasının, kalaycının yanına bıraktı beni ve 7 yaşımdan beri çalışıyorum. Demirci oldum, zor bir meslek olmasına rağmen devam ettim mesleğime, bu yaşta hala çalışıyorum. İşimi çok seviyorum. Allah rızkımızı veriyor. Vakti zamanında mesleği öğrettiklerim oldu, şimdi ise pek talep olmuyor" diyerek, anlamlı ziyaret için Başkan Türkmenoğlu'na teşekkür etti.
Türkmenoğlu ve beraberindeki heyet bir sonraki ziyaretini berberlerle devam ettirdi. Usta, kalfa, çırak olmak üzere üç kuşağı bir araya toplayan Türkmenoğlu, berberlik ve kuaförlük mesleğinin yılların değişmeyen ve hiç bir zaman bitmeyen mesleklerinden birisi olduğunu dile getirerek, "Burada üç kuşak var, usta, kalfa ve çırak. Bizler Ahilik haftasında bu güzel ve anlamlı günde üç kuşağı bir araya getirdik. 65 yıldır bu mesleği sürdüren Recep Çilingir ustamıza pırlanta gibi yetenekli gençler yetiştirdiği için teşekkürü bir borç biliriz" dedi. Berber Ustası Recep Çilingir ise Başkan Türkmenoğlu'na, yapmış olduğu ziyaret için teşekkür etti.
Sohbet havasında geçen ziyaretler hatıra fotoğrafları çekimiyle son buldu. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Esnaflara, 'Ahilik, Haftası', ziyaretleri,
Haber Yazılımı