Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 11:42
 
Gevaş çöpten kurtulacak!
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Gevaş ilçesinde yapımı tamamlanan Gevaş Mezbahanesi ve Çöp Aktarma İstasyonunun açılışları dün düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Zaman zaman gündeme gelen ve Van Gölü'nü kirlettiği için eleştirilere maruz kalan çöp alanı, yapılan yeni yatırımın ardından çöpten kurtulacak. Sağlık ve turizm açısından büyük öneme sahip olan çöp aktarma istasyonu ile birlikte yine ilçede önemli bir eksikliği kapatacak olan mezbahane de dün düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışta konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, yatırımların önemine vurgu yaptı.
GÜNDEM Haberi
Gevaş çöpten kurtulacak!

Açılış töreninde konuşan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu; “Büyükşehir Belediyemizin ilçe belediye başkanları ile kurduğu samimi diyaloglar bu tür hizmetlerin çok daha süratli, etkili, verimli bir şekilde buralarda vücut bulmasına imkân sağlıyor. Bilhassa Gevaş Belediye Başkanımız hakikaten geldiğimiz günden itibaren belediye başkanlığımızla, tabi kaymakamımızın da bunda önemli bir rolü var, çok yakın diyaloglar kurdu. Büyükşehirin imkânlarından Gevaş ilçemizi maksimum derecede faydalandırmaya, Gevaş’a bir anlamda pozitif ayrımcılık yapmaya gayret gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Bu mezbahane Gevaş için önemli bir yatırım, gerçekten olmadığında eksikliği çok hissedilen bir hizmet. Çevre düzenlemesiyle, binasıyla mezbahane çok güzel bir hizmet oldu. Gevaş’a uzun yıllar hizmet edecek bir yatırımı buraya kavuşturmuş olduk, kazandırmış olduk” dedi.

 


Gerçekleştirilen Gevaş Mezbahanesi ve Çöp Aktarma İstasyonu açılış törenine Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Gevaş Kaymakamı İshak Çınar, Gürpınar Kaymakamı Osman Doğramacı, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Görentaş ile çeşitli Kamu Kurum ve Kuruluşların amirleri katıldı.

 

“İLÇEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR YATIRIM”
Yapılan açılış töreninde selamlaşma konuşmasını yapan Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan; “Bu sene özellikle kırsal mahallelerimiz başta olmak üzere 30 kilometreyi aşkın bir yol asfaltlama çalışmamız oldu. Bu bizim için adeta bir inkılaptı. Yine bazı mahallelerimizde kilit parke çalışmalarımız oldu. Vizontele sinema salonumuzun tadilatı tamamlanmak üzere. İnşallah bu ayın sonunda hizmete açarız. Yine çok güzel bir halk plajı oluşturduk. Bu da bölgede bir ilk olacak ve Gevaş’ın turizm sektöründeki merkezi yapısını güçlendirecek. Mezbahanemiz ilçemiz için büyük bir yatırım. Çünkü geldiğim günden beri en fazla Gevaş halkının sıkıntı çektiği meselelerinden biri ilçe mezbahanesiydi. Zira yoktu. Geldiğimizde mezbahane olarak kullanılan bir yer vardı ancak sağlığa uygun değildi ve bu nedenle kapatmak durumunda kalmıştık. O yüzden burası sadece Gevaş’a değil belki Çiçekli ve Gürpınar’ın belli alanlarına hizmet edebilecek. Yaklaşık 6 bin 205 metre kare olan bu alanın yer tahsisini Gevaş Belediyesi, yatırım hizmeti ise Van Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Ben bu anlamda buranın yapımında emeği olan Van Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyor, mezbahanemizin ilçemize ve ilimize hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

“MEZBAHANE GEVAŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR YATIRIM”
Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan'ın selamlaşma konuşmasından sonra kürsüye çıkan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu; “Bu güzel açılış için, bu güzel yatırım için tekrar güler yüzlü insanların şehri Gevaş’ta sizlerle birlikte bulunuyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Değerli başkanımız, Gevaş’ta son 1 yıl içerisinde büyükşehir üzerinden gerçekleşen yatırımlara değindi. Gerçekten de Gevaş ilçemizde diğer tüm ilçelerimizde olduğu gibi çok önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Tabi bir taraftan büyükşehir belediyemizin hükümetimizle, bakanlıklarımızla olan sağlıklı diyaloğu ve ilişkileri, diğer taraftan yine büyükşehir belediyemizin ilçe belediye başkanları ile kurduğu samimi diyaloglar bu tür hizmetlerin çok daha süratli, etkili, verimli bir şekilde buralarda vücut bulmasına imkân sağlıyor. Bilhassa Gevaş belediye başkanımız hakikaten geldiğimiz günden itibaren belediye başkanlığımızla, tabi kaymakamımızın da bunda önemli bir rolü var, çok yakın diyaloglar kurdu. Büyükşehirin imkânlarından Gevaş ilçemizi maksimum derecede faydalandırmaya, Gevaş’a bir anlamda pozitif ayrımcılık yapmaya gayret gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Bu mezbahane Gevaş için önemli bir yatırım.”

 

“ADAYA TATLI SU AKTI”
İlçede yapılan diğer hizmetlere de değinen Zorluoğlu şunları söyledi; “Yine bu sene içerisinde ilçe belediyemizle birlikte çok önemli asfalt yol çalışmaları yapıldı. Gevaş tarihinde eşine benzerine rastlanılmayacak büyüklükte çalışmalardı bunlar, her büyükşehir hizmetinde ilçe belediyemizin de mutlaka katkısı oldu, az ya da çok destekleri oldu. İşte bu yatırımda da arsayı belediyemiz verdi, üst yapısını biz gerçekleştirdik. Yol çalışmalarında yine belediye başkanımız bizzat takip etti, kaymakamımız, başkanımız bizzat takip etti ve ilçe düzeyinde sağlanabilecek tüm destekleri sağladılar. Böyle olunca da tabi hizmetler daha süratli gerçekleşiyor, daha iyi gerçekleşiyor, eksiklikleri zamanında tespit edebiliyoruz ve müdahalelerimiz daha zamanında yapılabiliyor. Yine Gevaş ilçemizde çok önemli bir turizm merkezi var esasında Akdamar Adasının geçtiğimiz yıl 100 bin üzerinde 120 bin civarında bir ziyaretçisi olmuştu, bu sene inşallah bu rakamı da aşacağız. Bu sene ilk kez Gevaş’ta Akdamar Adasında 3 yıl aradan sonra yeniden bir ayin gerçekleşti, bu aynı zamanda bölgemizde huzur ve güven ortamının yeniden tam manasıyla tesis edildiğinin de en somut işareti oldu. Burada ilçe belediyemizde yine o hafta içerisinde 'Deli Emin Bisiklet Festivali' yaptı, çok renkli görüntülere sahne oldu. Akdamar Adası turizm anlamında Gevaş’ın değil, Van’ın değil. Türkiye’nin önemli destinasyonlarından bir tanesi. Oranın tatlı su meselesi vardı, bunu biz gündemimize aldık, süratle projelendirdik. Bu sene ihalesi yapıldı, işe başlandı. VASKİ Genel Müdürümüz geçtiğimiz günlerde bana müjdeyi verdi, denizin altından boruyu döşemişiz ve tatlı su esasında şuanda adaya aktı. Bu çok kıymetli bir şey, inşallah kısa bir süre içerisinde tamamlayıp orayı da böyle güzel bir törenle hizmete açacağız. Yani Van Büyükşehir Belediyesi olarak bir anlamda hükümetimizin Kıbrıs’a su götürmesi gibi çok daha küçük bir ölçeğinde bizde Akdamar Adasına denizin altından suyu götürmüş olduk. Büyükşehir Belediyemizin ve VASKİ Genel müdürlüğümüzün kendi mühendisleri ile yaptığı bir projedir ve dışarıdan bu manada hizmet de almadık. Bu bakımdan Büyükşehir Belediyemizi ve VASKİ Genel Müdürlüğümüzü de ayrıca tebrik ediyorum.” 

 

KATI ATIK TRANSFER İSTASYONU...
Katı Atık Transfer İstasyonuna da değinen Vali Zorluoğlu; “Bugün sadece bu yatırımı değil, aynı zamanda bizim Katı Atık Transfer İstasyonumuzu da nasip olursa hizmete açıyoruz. Van ve özelinde Gevaş bir turizm bölgesi, bir turizm beldesi. Burayla ilgili geleceğe dönük çok özel fikirlerimiz, projelerimiz var, nasip olursa uygulama imkânı bulursak, Gevaş’ın bir 'Sakin Şehir' unvanını da alarak turizm bakımından çok daha çekici bir mekân, bir ilçe haline gelmesini arzu ediyoruz. Bunun alt yapısını oluşturmaya çalışıyoruz, işte çevre temizliği bu manada çok önemli. Çöplerin deniz kenarında vahşi şekilde depolanmasına artık son veriyoruz. İnşallah Katı Atık Transfer İstasyonuna bundan sonra çöpler gelecek, oradan da Van merkezdeki büyük alana, orada da bir projemiz var, inşallah 26 Ekim'de ihalesini yapıyoruz. Van Katı Atık Entegre Tesisi de hizmete geçecek, bütün ilçelerimizden topladığımız çöpleri orada bertaraf edeceğiz. Bu ve buna benzer çok sayıda yatırımı Gevaş’ta ve diğer 12 ilçemizde çok şükür gerçekleştirdik. Şimdi artık bunların meyvelerini topluyoruz ve bunları hizmete açıyoruz. Neredeyse her hafta bir veya birkaç büyükşehir yatırımını hizmete açmanın huzurunu, mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz ve bu mutluluğu da sizlerle paylaşıyoruz. İnşallah yeni hizmetlerde, yeni açılışlarda bir araya gelmek ümidiyle sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum” şeklinde konuştu. 
Daha sonra beraberindekilerle birlikte Gevaş, Edremit ve Gürpınar kavşağı yakınında yapımı tamamlanan Katı Atık Aktarma İstasyonu’na geçen Vali Zorluoğlu, istasyonun hayırlara vesile olması dileklerinde bulunarak, “Burası bir transfer aktarma istasyonu. Gevaş, Çatak ve Gürpınar ilçelerimizin çöpleri, buraya getirilecek, buradan sıkıştırılarak araçlara transfer edilecek ve oradan da Van Özlap yolu üzerindeki bizim katı atık alanımıza transfer edilecek. Şu anda vahşi depolama şeklinde Van’da yapılıyor ve bu da çok büyük bir çevre kirliliği oluşturuyor. İnsan sağlığı ve çevre sağlığı için çok büyük riskler oluşturuyor. Burada mevcut vahşi depolama alanı rehabilite edilerek kapatılıyor, yeşillendiriliyor. Orda ayrıştırma tesisi, fermantasyon tesisi ve yeni bir düzenli depolama alanı yapıyoruz. Orayı son derece modern bir katı atık entegre yönetim sistemine kavuşturuyoruz. Bunun için de belediyenin kasasından hiçbir para ödemiyoruz. Yaklaşık 150 milyon TL’lik yatırım oradan elde edilecek enerji karşılığı olarak yükleniciye yaptırılacak ve böylece kasamızdan herhangi bir para çıkmayacağı gibi enerji üretiminden biz de belediye olarak pay alacağız. Bu önemli projeyi 26 Ekim’de ihale ediyoruz ve sözleşmesini imzalayacağız. Böylece atık su artırma tesisinden sonra çevre yatırımı olarak katı atık entegre tesisimizi de başlatmış olacağız. Bugün Gevaş’ta onun startını veriyoruz. Burada bu transfer istasyonu gibi üç ilçemize daha transfer istasyonları kuruyoruz. Bizim hedefimiz Van’ın tamamından çöpleri toplayarak merkeze getirmek ve orada bertaraf edip, kalan miktarlarını da düzenli depolama biçiminde depolama olacak. Bu gün ilk transfer istasyonumuzu bitirip hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burada başlamanın özel bir anlamı var. Çünkü burası gerçekten bir turizm merkezi ve Van’ın en önemli turizm destinasyonundan biri. Burada çöplerin; deniz kenarlarında, bahçelerde, bağlarda ve yollar üzerinde vahşi şekilde atılmasından çok büyük rahatsızlık duyuyoruz. Bu konuda çok büyük çaba sarf eden Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan’a, İlçe Kaymakamı İshak Çınar’a, Van Büyükşehir Belediyesi ve ilgili birimlere teşekkür ediyor, bu istasyonun ilimize ve ilçelerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Katı Atık Aktarma İstasyonunun kurdele kesimini gerçekleştiren Vali Zorluoğlu ve beraberindekiler, daha sonra Gevaş Belediyesi tarafından yapılan halk plajını ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait Kızılay Gençlik Kampını gezdi. 
Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gevaş, çöpten, kurtulacak!,
Haber Yazılımı