Haber Detayı
16 Mayıs 2017 - Salı 09:52
 
Gevaş esnafı 'turist' bekliyor
Van’a gelen ve Akdamar adasını ziyaret eden turistlerin Gevaş'a uğramadan adaya geçmesi, Gevaşlı esnafı üzüyor. “Biz de turist yüzü görmek istiyoruz” diyen esnaflar, turistlerin Akdamar’a ilçedeki limandan da hareket etmesini istiyor.
TURİZM Haberi
Gevaş esnafı 'turist' bekliyor

Van merkeze gelen turistlerin, genelde Edremit-Akdamar hattını kullanarak adaya geçtiği belirtiliyor.
Bu durum ise haliyle adaya en yakın ilçe olan Gevaş’taki esnaf arasında tepkilere neden oluyor. Gevaş ilçesindeki esnaflar, turistlerin ilçelerine uğramasını beklediklerini, ancak bunun mümkün olmadığını söylüyor.

 

TURİST GEVAŞ’A DA UĞRASIN!
Gevaş’ta da turistik tesisler ve turizme dönük iş yapan esnafın bulunduğuna dikkat çeken Grand Deniz Turizm Tesisleri sahibi Hikmet Deniz, “Büyükşehir, Edremit üzerinden turistleri adaya götürüyor. İlgililer ile konuştum, yardımcı olacaklarını söylediler. Turist Gevaş’a da uğrasın, Edremit’ten gitmesin demiyoruz, ama Gevaş’a da uğrasın. Burada da esnaf var. Biz de turist yüzü görmek istiyoruz. En son dün 7 tane Rus turistin buradan geçtiğini gördüm. Aylardır turist yüzü görmüş değiliz” şeklinde yakındı.

 

ÇÖZÜM BULUNMALI
Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan da, esnafın yakınmalarına çokça tanıklık ettiğini ve bu konuda haklı bulduğunu belirterek, “Hakikaten buna bir çözüm bulunmalıdır” dedi.
Van’a gelen turistlerin Gevaş’a da uğramalarının ve bu yolu kullanarak Akdamar adasına geçmelerinin sağlanmasının bir yolunun bulunması gerektiğini ifade eden Hakan, “Bir kere Akdamar Gevaş’a bağlı. Buradaki halk da turist yüzü görsün. Burada da tesisler var. Buradaki esnafın böyle bir talebi var. ‘Turist Gevaş’a da uğrasın’ diyor. Bunun için bir yöntem bulunmalıdır” diye konuştu.

 

AYAKBASTI PARASI
Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, adaya gidenlerden alınan 10 TL’lik ayakbastı ücretine de değindi.
Bunun turisti engelleyen bir durum olduğunu belirten Hakan, “Böyle bir paranın alınması doğru değil, belki cüzi bir rakam olabilir, ama kişi başına 10 TL çok fazla. Bunun kaldırılması lazım” dedi.
Öte yandan adada tripot kullanılarak yapılan çekimlerin izne bağlandığı, hem bu nedenle hem de alınan ayakbastı parası nedeniyle adaya giden bazı turistlerin adayı gezmeden geri döndüğü belirtildi. 
Hakan, adanın ve Van’ın tanıtımı için her türlü çekimin serbest olması gerektiğini de ifade etti.

 

Özel Haber: Adil HARMANCI - M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gevaş, esnafı, 'turist', bekliyor,
Haber Yazılımı