Haber Detayı
16 Mayıs 2017 - Salı 09:40
 
Gevaş'ta doğal su kaynağı koruma altına alınıyor
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Abdulvehap Gezgen, VASKİ İçme Suyu Daire Başkanı Rahmi Akkol ve VASKİ Plan Proje Daire Başkanı Harun Şahin, Gevaş ilçesi Pınarbaşı Mahallesinde boşa akan doğal su kaynaklarını koruma altına alma ve bu suyu halkın kullanabilmesi için çalışmalara başlandığını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Gevaş'ta doğal su kaynağı koruma altına alınıyor

Gevaş ilçesinde boşa aktığı belirtilen doğal su kaynağını yerinde görmek ve vatandaşların bu sudan bir an evvel faydalanmaları için yerinde inceleme yapan VASKİ heyetine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Salih Allahverdi ve Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan da eşlik etti.
Gevaş ilçesinin büyük bir bölümüne  yeteceği belirtilen doğal su kaynağının büyük bir bölümünün bakımsız, hijyen koşullarını sağlamadığı ve boşa aktığını belirten yetkililer, bu duruma bir an evvel kalıcı çözüm üretilmesi ve vatandaşın faydalanması için çalışma yapılması talimatını verdi.
Gevaş Pınarbaşı mahallesinde bulunan doğal su kaynağının çevresinin koruma altına alınmasının ardından değişik noktalardan çıkan suyun ortak bir havuzda toplanması ve ardından kendi cazibesiyle Gevaş ilçesinin yerleşim yerine götürme çalışmasını başlattıklarını belirten VASKİ Genel Müdürü Abdulvehap Gezgen; ''Van'ımızın büyük bir bölümünü Bejingir su kaynağından çıkan doğal suyla beslemekteyiz. Türkiye'nin nadir kentlerinde bulunan doğal su kaynaklarından biri de Van'dır. Bizim de önceliğimiz doğal su kaynaklarını, sağlıklı ve hijyen koşulları sağlanmasının ardından vatandaşımıza götürmektir. Gevaş ilçesine daha önce yapılan inceleme gezimizde Pınarbaşı'nda bulunan su kaynağına geldik, çevre korumasını aldıktan sonra suyun yeterlilikleri incelendi, sıkıntı olmadığı çıktı. Bugüne kadar boşa akmakta olan suyu değerlendirmek amaçlı yapacağımız çalışma sonrası Gevaş ilçesi ve çevresinde bulunan yerleşim yerlerini bu suya kavuşturacağız.'' dedi.
Gezgen; “Bütün çalışmalarımızda Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleriyle koordineli çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmamızda bize destek veren Genel Sekreter Yardımcısı Salih Allahverdi ve Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan beye ayrıca teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gevaş'ta, doğal, su, kaynağı, koruma, altına, alınıyor,
Haber Yazılımı