Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 09:20
 
Gönüllüler, hastane yerinin satışından vazgeçilmesini istedi
Van Gönüllüleri Platformu üyeleri, önceki gün Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Meclis Toplantısına katılarak, eski Van Devlet Hastanesi yerinin TOKİ tarafından satışının durdurulması ve yeşil alan yapılması için destek talebinde bulundu. Meclis toplantısında, gönüllüler adına söz alarak konuşan Erdoğan Özel; "Amacımız, eski Devlet Hastanesi yerinin satışının durdurulması, bunun hazineye devri ve buranın halkımız için yeşil alan yapılmasını sağlamaktır. Van yeşile hasret, yeşil fakiri bir kenttir. Bunun için sizden destek istiyoruz." dedi.
GÜNDEM Haberi
Gönüllüler, hastane yerinin satışından vazgeçilmesini istedi

2011 yılında meydana gelen depremlerde kullanılamaz hale gelince yıkılan eski Devlet Hastanesi’nin yeri TOKİ’ye devredildi. TOKİ ise, geçtiğimiz Mart ayında 7 bin metre karenin üzerinde olan hastane yerini ilanla satışa çıkardı. Bu sırada söz konusu yerin yeşil alan olmasını isteyen Vanlılardan, çevrecilerden, aktivistlerden ve sivil toplum örgütlerinde gelen tepkiler üzerine satış işlemleri ertelendi. Ancak akıbeti sürüncemede kalan hastane yeri TOKİ tarafından tekrar ilanla satışa çıkarıldı, 12 Aralık’ta da ihalesi yapılacak. Durum böyle olunca Vanlılar ısrarla satıştan vazgeçilmesini ve söz konusu yerin yeşil alan olması taleplerini sürdürüyor.

 

TEPKİLER YENİDEN YÜKSELDİ

Başından beri söz konusu yerin yeşil alan olması için girişimlerde bulunan ve etkinlikler düzenleyen Van Gönüllüleri Platformu, TOKİ’nin bu kararı üzerine tekrar harekete geçti.

Peş peşe kapalı salon toplantıları düzenleyen platform üyeleri önceki akşam da DOĞUSİFED ev sahipliğinde bir toplantı yaptı ve yürütülecek kampanyalarla ilgili yol haritası belirlendi.

 

VAN TSO MECLİS TOPLANTISINA KATILIM SAĞLANDI

DOĞUSİFED’deki toplantının hemen ardından platform üyeleri Van TSO Meclis Toplantısına katıldı.

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin de bulunduğu toplantıda platform adına söz alan Erdoğan Özel, şunları söyledi:

“Amacımız, eski Devlet Hastanesi yerinin satışının durdurulması, bunun hazineye devri ve buranın halkımız için yeşil alan yapılmasını sağlamaktır. Van yeşile hasret, yeşil fakiri bir kenttir. Bunun için sizden destek istiyoruz. Van Ticaret ve Sanayi Odasından, üniversitemizden destek bekliyoruz. Sosyal medyada da bu anlamda çalışmalarımız var, orada da sizi görmek istiyoruz. Hep birlikte Van’a sahip çıkmamız lazım. Çalışmamızın adı da zaten ‘Van’a sahip çık’ şeklindedir. İnşallah hep birlikte Van’a sahip çıkacağız.” 

 

KATKI SÖZÜ

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ile Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, hastane yerinin yeşil alan olmasının Van için daha hayırlı olacağını belirterek, destek sözü verdi. 
Meclis üyeleri de katkı sunacaklarını söyledi.
Toplu fotoğraf çekimi ardından platform üyeleri toplantıdan ayrıldı. 
Van Gönüllüleri Platformu’nun konuyla ilgili aktivitelerini, sosyal medya üzerinden duyarlılık oluşturan TT çalışmaları ve bazı görüşmelerle sürdüreceği öğrenildi.
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gönüllüler,, hastane, yerinin, satışından, vazgeçilmesini, istedi,
Haber Yazılımı