Haber Detayı
15 Ocak 2018 - Pazartesi 08:48
 
Grip nasıl geçer?
Van’da, havaların dengesiz bir seyir göstermesi grip hastalıklarının artmasına yol açtı. Son zamanlarda çok sayıda vatandaşın grip şikâyeti ile hastanelere başvurduğu belirtildi. Uzmanlar ise, gribe karşı çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.
GÜNDEM Haberi
Grip nasıl geçer?

Gribin bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, genellikle belirtiler ortaya çıkmadan bir gün öncesinden başlayarak bir hafta sonrasına kadar hastaların gribi bulaştırabileceğini söylüyor. 
Toplu yerlerde ve kapalı ortamlarda bulunan kişilerde hapşırma ve öksürme yoluyla hastalığı kapmanın kolaylaştığını ifade eden uzmanlar, buna dikkat edilmesini öneriyor. 
Gribe yakalananların doktora başvurmasında ve doktor tavsiyesinde hareket etmesinde büyük yarar var. Bunun yanı sıra kendiniz de griple mücadele etmek için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.

 

NASIL GEÇER?
Uzmanlar, evde uygulanacak bazı yöntemlerle hastalığın kısa sürede atlatılabileceğini de ifade ediyor.  
İşte, uzmanların özellikle bitkisel tedaviye dönük önerdiği yöntemler: 
“* Grip salgın halinde iken bol bol sarımsak yenmeli.
* Ekmek üstüne dilimlenerek yenen bolca soğan, bedeni zararlı maddelerden arındırır ve sinir sistemini güçlendirir.
*C vitamini yönünden zengin olan portakal, mandalina, greyfurt ve limon bolca yenmelidir.
* Muz haşlaması yapılıp suyu içilebilir. Ayrıca bolca muz yemek de faydalıdır.
* İki çay kaşığı çiğ kahve, bir yumurtanın sarısı ile karıştırılarak içine bir tatlı kaşığı limonun suyu ilave edilir. Bu karışımı hap haline getirerek yutun.
* Adaçayı, gargara yapılarak içilebilir.
* 1 kilo suyun içine 30 gram çuha çiçeği kökü atılır ve haşlanır. Süzülerek ılık ılık günde 3 bardak içilebilir.
* 1 kilo suda 50 lavanta çiçeği haşlayıp süzülerek çay gibi içilebilir.
* 1 kilo suda 10 gram kuru incir, 10 gram kuru üzüm haşlanıp, içine 5 tane muz ezilip hastalık geçene kadar bu karışımdan yemeye devam edilebilir.
* Ayrıca mutlaka eller sık aralıklarla antibakteriyel sabunla yıkanmalıdır.”

 

TERLEMEK
“Vücut terlediğinde grip ile daha kolay savaşır. Bu nedenle doğal yollarla terlemeyi sağlayacak sıvı içecekler içip uyumak gribi atlatmanıza yardımcı olur. Ada çayı, kuşburnu çayı, zencefil çayı, limonlu sıcak su, bunların dışında çorba çeşitleri de içilebilir.”  

 

MEYVE VE SEBZE YEMEK
“İçerisinde C vitamini bulunduran meyve ve sebzeleri yemek vücudun grip ile savaşmasını kolaylaştırır. Bu da gribi çabuk atlamayı sağlar.  Bunlar, Mandalina, Portakal, Greyfurt, Kuşburnu, Kivi, Kayısı, Çilek, Kırmızı biber, Mango gibi sebzelerdir. Bu meyve ve sebzelerin içinde en fazla C vitamini bulunduran kuşburnudur. 100 gram bir kuşburnunun içinde 1000 mg ile 1500 mg arası C vitamini bulunmaktadır. 100 gram bir mandalina da sadece 30 mg C vitamini bulunur.”

 

MEYVE SUYU İÇMEK
“İçerisinde C vitamini bulunduran meyvelerin suyunu sıkıp içerek vücudun gribi kolay atlatmasını sağlamak mümkün. Vücuda sıvı olarak alınan şeylerin sindirimi daha kolaydır. Dolayısıyla sıvı olarak C vitamini tüketilirse daha kolay sindirilir ve vücudun gribi atlatmasına daha kolay yardımcı olur.”
Derleme: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Grip, nasıl, geçer?,
Haber Yazılımı