Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 10:05
 
Hakan: Sorunlara müdahil olacağız
Van Sivil Toplum Konseyi (Van STK) basın mensupları ile kahvaltıda biraraya geldi. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Van STK Başkanı Özhan Hakan, Konseylerinin 16 Sivil Toplum Kuruluşunun platformu olduğunu belirterek; “Van’ın sorunlarına elbette ki müdahil olacağız. Var olan sorunlar için gerekli yerlerle konuşarak, bunları gündemleştireceğiz. İcracı bir kurum değiliz ancak problemleri dile getirmeye devam edeceğiz.” dedi. Hakan, ayrıca kentte daha önce yaptıkları anketin sonuçlarına da değinerek; “Bir anket yaptık, Van’ın en büyük problemi ekonomi olarak ortaya çıktı.” ifadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Hakan: Sorunlara müdahil olacağız

Referandum sürecinde “Evet” cephesinde yer alarak çeşitli çalışmalar yürüten Van STK tarafından kentteki bir kahvaltı salonunda basın toplantısı düzenlendi.

ELEŞTİRİLERE MARUZ KALDIK

Yapılan kahvaltı ardından bir konuşma yapan Van STK Dönem Başkanı Özhan Hakan, konseyin yapısı ve referandumda yapılan çalışmalarla ilgili kısa bir bilgi paylaşımında bulunarak, şöyle dedi:

“Van STK, 16 sivil toplum kuruluşunun çatı platformudur. Konsey 1 Ocak 2017 yılında kuruldu. Bir referandum sürecine girdik. Sizlerle çok bir araya gelemedik. Referandum sonrası bir araya gelebildik. Bu tür toplantıları yapmaya devam etmek istiyoruz. Sizlerin fikirleri bizim için çok önemlidir. STK ve basının bir araya gelmesi memleket için iyi çıktılar çıkaracaktır. Çalışmalara aktif bir şekilde dahil olduk ve taraf olduk. STK’ların siyasete girmemesi konusunda eleştirilere maruz kaldık. Ancak gündelik yaşamımızı etkileyen, geleceğimizi ilgilendiren bir konu olduğu için biz müdahil olduk. İlk olarak anket çalışması yaptık. Esnafımız ile birebir bir araya geldik ve görüştük. Memleketin bir röntgenini çektik. Memleketin sorunlarını gördük ve elimizde bir veri oldu. Sadece siyasi mevzularla ilgili değil her defasında memleket meselesi için niyet etmiş, bir birine omuz vermiş arkadaşlardan bir araya gelen bir yapıyız.”

“NEDEN DESTEK VERDİK?”

Referandumda “evet” cephesinde yer almalarının gerekçelerini de anlatan Hakan, şunları söyledi:
“Referandumda ‘evet’ten yana ilk açıklamayı yapan STK’yız. Neden destek verdiğimizi de açıkladık. Sadece bunu açıklamayacağımızı ve sahada da destek verdiğimizi söyledik. Bu kapsamda bir araç hazırladık. Aracı hazırladıktan sonra alanda aktif çalıştık. Gevaş’ta sivil ve tarihte bir ilk olan bir miting yaptık. Van’ı haritaya böldük. Bu aracımız ile buralarda afiş ve broşürler dağıttık. Cumhurbaşkanı Kurumsal İletim Başkanı Mücahit Küçükyıldız ile bir konferans verdik. Aktif bir şekilde bu çalışmalar içinde yer aldık. Memleketimiz için ihtiyaç duyduğumuz ne varsa bunun için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Elimizde projelerimiz var. Bunlar olgunlaştıkça sizlerle paylaşacağız. Ama memleket için güzel şeyler düşünüyoruz.”

“SORUNLARA MÜDAHİL OLACAĞIZ”
Bundan sonra da yaşanacak sorunlarda Van STK olarak görüşmeler yoluyla müdahil olacaklarını ifade eden Hakan, şöyle devam etti:
“Van’ın sorunlarına elbette ki müdahil olacağız. Var olan sorunlar için gerekli yerlerle konuşur ve bunları gündeme getiririz. Çok icracı bir kurum değiliz ancak problemleri dile getirmeye devam edeceğiz. Bir anket yaptık, Van’ın en büyük problemi ekonomi olarak ortaya çıktı. Bizim yaptığımız ankette çok beklemediğimiz bir sürpriz çıkmadı. Hepimiz de memleketin genel sorunlarını biliyoruz. Bunu işin muhatabından duymak önemliydi. Bunun dışında belediyeden beklentiler konusunda ankette ağırlık vardı. Her bölgenin, belediyelerden farklı beklentileri ortaya çıktı. TOKİ’de belediyeden en büyük beklenti market olarak ortaya çıktı. Bu anlamda belediye genel sekreteri ve ilçe başkan vekilleri ile bir araya geldik. Kış olması hasebiyle belediyeler kuluçkada olduklarını söyledi. O tarihte bu projeleri hazırladıklarını söylemiştiler. Baharda göreceksiniz dediler. Biz de bu süreci bekliyorduk. Bundan sonra sesimiz daha güçlü çıkacaktır. Referandumdan önce bizim sloganımız şuydu; Güçlü gelecek ve yeni bir anayasa. Bu, üzerinde düşündüğümüz bir problemdi. Yeni anayasayı güçlü bir şekilde dile getireceğiz dedik.”

“KÜRT SORUNU” 

Türkiye’deki önemli sorunlardan birinin de “Kürt sorunu” olduğunu ve bunun çözülmesi gerektiğini ifade eden Hakan, bu konuda da görüşlerini şöyle açıkladı:

“Ortada bir Kürt sorunu var. Bunun için önemli adımlar atılmış değil. Atılan adımlar anlamlı ve kıymetlidir fakat yeterli bulmuyoruz. Bu sorunun çözümü için bizlere, sivil toplum örgütlerine çok iş düşüyor. Sadece Kürt sorunu değil, Türkiye’de sivil bir anayasanın ne kadar hayati olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz bu yüzden de ‘evet’ dedik. Herkes çıkan sonuçları yorumlamaya çalışıyor. Herkesin üzerinde durduğu bir sonuç tam olarak ortaya çıkmış değil. Anketler ile bu sonuçlar daha çok netleştirildiğinde anlaşılır hale gelecektir. Siyasi bir kutuplaşma olduğu bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Herkes kendi tarafından bakarsa bu yine sonuçsuz olacak. STK’lar bu anlamda önemli bir rol üstleniyor. Biz de bu anlamda üzerimize düşeni yapacağız. Sivil anayasa söylemimiz baki duruyor. Çeşitli katmanlar işin içine dahil edilerek bu yapılmalıdır. Nasıl bir yol izleyeceklerini göreceğiz ve sesimizi ulaştırmaya çalışacağız.”

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Hakan:, Sorunlara, müdahil, olacağız,
Haber Yazılımı