Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 16:54
 
Halkoyunları bölge yarışması sona erdi
Van'da 500 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen 'Kulüplerarası Halkoyunları Bölge Yarışmaları' sona erdi.
SPOR Haberi
Halkoyunları bölge yarışması sona erdi

Türkiye Halkoyunları Federasyonu 2019 faaliyet programında yer alan ve hafta sonu Nur Tatar Spor Salonunda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün organizasyonu ile yapılan, Hakkari, Muş, Şırnak, Van, Bingöl ve Bitlis illerinden 500 sporcunun katıldığı Kulüplerarası Halkoyunları Bölge Yarışmaları tamamlandı. Yarışmalar Minikler, Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorilerinde düzenlemeli ve düzenlemesiz dalda olmak üzere 2 ayrı kategoride yapıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan ve iki gün boyunca devam eden Kulüpler arası Halk Oyunları Bölge Yarışmaları sonunda, Minikler Geleneksel Düzenlemesiz dalda 88.40 puan ile Van Tuşba Sanat Gençlik ve Spor Kulübü birinci, 86.40 puanla Beytüşşebap Halk Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü ikinci, 85 tam puan ile Çevlik Halay Gençlik ve Spor Kulübü ise üçüncü olurken, Minikler Geleneksel Düzenlemeli dalda ise 88.20 puanla Van Tuşba Sanat Gençlik ve Spor Kulübü birinci, 83 tam puan ile Şemdinli Halk Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü ikinci, 82.80 puanı ile Bingöl Yaşam Gençlik ve Spor Kulübü de üçüncülük kupasının sahibi oldu.

Yarışmalarda Yıldızlar Geleneksel Düzenlemesiz kategorisinde 88.20 puanı ile Bingöl İl Özel İdaresi Gençlik ve Spor Kulübü birinci olurken, 86.20 puanı ile Dideban Gençlik ve Spor Kulübü ikinci oldu. 82.80 puanla Hakkari Şemdinli Halk Eğitim Merkezi ise üçüncü oldu. 

Yıldızlar Geleneksel Düzenlemeli kategorisinde 87 tam puan ile Van Tuşba Halk Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü birinci, 83.60 puanla Bingöl Halkoyunları Araştırma Spor Kulübü ikinci, 81.40 puanla Muş Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Samsun Yöresi ile üçüncü oldu.

Gençler Geleneksel Düzenlemesiz dalda 91 tam puanla Hakkari Colemerig Gençlik ve Spor Kulübü birinci, 88.80 puanla Bingöl Belediye Gençlik ve Spor Kulübü ikinci, 87 tam puanla Bingöl Çevlik Halay Gençlik ve Spor Kulübü üçüncü olurken, Gençler Geleneksel Düzenlemeli kategorisinde ise 88 tam puanla Van Gençlik Merkezi Spor Kulübü birinci, 85 tam puanla Hakkari Çukurca Belediyesi Spor Kulübü ikinci ve 82.20 puanla Muş Folklor Spor Kulübü ise üçüncülük kupasının sahibi oldu. 

Yapılan yarışmalarda son olarak Büyükler Geleneksel Düzenlemesiz kategorisinde sahne alan ekiplerden 92.20 puanla Bingöl İl Özel İdaresi Gençlik ve Spor Kulübü birincilik, 90.80 puanla Van Tuşba Halk Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü ikincilik ve 89.40 puanla ise Hakkari Rengi Gençlik ve Spor Kulübü üçüncülük kupasını iline kazandırdı. Büyükler Geleneksel Düzenlemeli Kategorisinde 90.80 puanla Van İpekyolu Halk Eğitim Merkezi Urartu Sanat ve Spor Kulübü birinci olurken, 85.60 puanı ile Hakkari Çukurca Gençlik ve Spor Kulübü ise ikinci oldu. 

Halk Oyunları Bölge Yarışmalarında minikler düzenlemesiz ve düzenlemeli dalda 2 birincilik, yıldızlar geleneksel düzenlemeli dalda 1 birincilik, büyükler geleneksel dalda 1 ikincilik, gençler geleneksel dalda 1 birincilik ve Büyükler Geleneksel Düzenlemeli dalda ise 1 birincilik ödülünü alan Van, yapılan bölge yarışmalarında en fazla ödül alan il olma başarısı elde etti.

Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonluğunda 500 sporcunun katılımı ile iki gün boyunca Nur Tatar Spor Salonunda yapılan yarışmalarda birinci olan iller, Türkiye Halkoyunları Federasyonu tarafından ilerleyen tarihlerde yapılacak olan Halkoyunları Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı.

Dereceye giren illere ödülleri, Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Yalçın Özdemir, Halkoyunları Federasyon yetkilileri, il dışından gelen hakem ve gözlemciler, Spor Şube Şefi Mustafa Kazancı ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Halkoyunları, bölge, yarışması, sona, erdi,
Haber Yazılımı