Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 13:13
 
Hastane personellerine, temel ilk yardım eğitimi
Van İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Başkanlığı tarafından hastane personellerine “Temel İlk yardım Eğitimi” verildi.
SAĞLIK Haberi
Hastane personellerine, temel ilk yardım eğitimi

Van İl Sağlık Müdürlüğü ilk yardım eğitmenleri  tarafından verilen eğitimde, “Temel İlkyardım Eğitimi” kapsamında hasta ve olay yeri değerlendirme, temel yaşam desteği, kanamalar, kırık çıkık, burkulma, yanık, donma ve sıcak çarpması, hayvan ısırmaları ve zehirlenmelerde ilkyardım, boğulmalarda ilkyardım teknik ve uygulamaları ile yaralı taşıma teknikleri anlatıldı. 

Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Acil Sağlık Hizmetleri tarafından dört aylık süreyle iki gün boyunca toplam 16 saat süren eğitimlerde Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığına bağlı hastanelerde görev yapmakta olan yüz personele “Temel İlkyardım Eğitimi” verildi. Eğitim sonunda başarılı olan katılımcılar, ilkyardımcı sertifikasını almaya hak kazandılar.

“Temel İlkyardım Eğitimi” ile alakalı bilgiler veren İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Onur Mahmutoğlu, “Bazen başımıza talihsiz kazalar gelebiliyor ya da bir anda olmadık sağlık problemleri ile karşılaşabiliyoruz. Her an karşılaşabileceğimiz olumsuz olaylarda ilkyardım uygulamak hayati önem taşımakta. 2020 yılına kadar her evden  birinin ilk yardım eiğitimi almasını  hedeflemekteyiz" dedi. 

Sertifika programına katılan Kamu Hasaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Adem Ergioğuz ise,  temel İlkyardım eğitimlerinin önemine vurgu yaparak, bilinçsiz uygulamalardan kaçınmak gerektiğini, aksi takdirde hastanın iyileşmeden çok kötüleşme ile yüz yüze kalınabileceğini ve yapılabilecek en doğru hareketin hastaya ilkyardım alanında eğitimli kişilerce doğru ve zamanında müdahalede bulunulması olduğunu vurguladı. Doğru ilk yardım müdahalesinin hayat kurtaracağını belirten Ergioğuz, vatandaşların ilkyardım eğitimi alması gerektiğini, beklenmedik bir anda bir olayla karşılaşacakları  zaman müdahale edilen hastanın durumunu iyileştirmek için gerçekleşebilecek hasarları en aza indirgeyerek ölüme varmadan, sağlık ekibinin geleceği ana kadar müdahale edilmesi gerektiğini, bunun da hayatlarının her alanında gerekli olduğunu ifade ederek, eğitimcilere ve katılımcılara  teşekkür etti. 

/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hastane, personellerine,, temel, ilk, yardım, eğitimi,
Haber Yazılımı