Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 16:42
 
HDP Eş Başkanı Pervin Buldan’dan “kadın aday” eleştirisi
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Pervin Buldan, 31 Mart yerel seçimleri için en fazla kadın aday gösteren parti olduklarını, diğer siyasi partilerin ise kadınları geri planda tuttuklarını söyledi.
SİYASET Haberi
HDP Eş Başkanı Pervin Buldan’dan “kadın aday” eleştirisi

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, HDP Kadın Meclisi tarafından Elitte World Otel’de düzenlenen toplantıda konuştu.
“HDP’nin siyasette ve diğer birçok alanda kadın temsiliyeti açısından dünya da bir ilki gerçekleştirdiğini” belirten Buldan, “Kadınların siyaset mekanizmalarının tamamında yer aldığı eş başkanlık modelini, dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Bu model, tüm dünyada örnek gösterilen bir başarı olarak kabul ediliyor.” dedi.
Siyasi partilerin aday belirleme tarzını eleştiren Buldan, “31 Mart yerel seçimleri aday listeleri açıklanırken, diğer partilerin aday haneleri ne kadar kötü durumda hepimiz gördük ve tanık olduk. Bu seçimlerde de temsilde eşitsizliğin devam ettiği görülmektedir. Aslında diğer partilerin listelerine bakıldığında, kadınların geri planda tutulduğu, erkeklerin siyasi kayyum olarak atandığı görülmektedir. Siyasetteki bu erkek kayyum zihniyetinin sona ermesi gerekmektedir. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de en fazla kadın aday gösteren tek partiyiz.” diye konuştu.
Haber: Adil HARMANCI

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: HDP, Eş, Başkanı, Pervin, Buldan’dan, “kadın, aday”, eleştirisi,
Haber Yazılımı