Haber Detayı
27 Mart 2019 - Çarşamba 17:37
 
HDP Van’da final mitingi düzenledi
31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Van’da final mitingi gerçekleştirdi. Mitingde konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Bedia Özgökçe Ertan, seçim çalışmaları sırasında tutmayacakları sözleri vermediklerini belirterek, “Biz sizlere yalan söyleyemeyiz, yapamayacağımız, tutamayacağımız sözleri veremeyiz, vermedik de. Her ne demişsek yapabileceğimize inandığımız sözleri verdik. Dün yaptık, bugün de büyük bir inançla yapmaya devam edeceğiz.” dedi.
SİYASET Haberi
HDP Van’da final mitingi düzenledi

HDP’nin final mitingi Beşyol meydanında geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. 
HDP Eş Genel Başkanlarının yer almadığı mitingde, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç, Batman Milletvekili Feleknas Uca, Azadi Hareketi sözcüsü Ayetullah Aşiti, HDP’nin Van Milletvekilleri ve HDP’li yöneticiler yer aldı. 
Alanı dolduran vatandaşlara hitap eden HDP Van İl Başkanı Ümit Dede, 31 Mart seçimlerinde Van’daki tüm ilçe belediyelerini alacaklarını söyleyerek, “Bu seçimde hedefimiz, tartışmasız, 14-0” dedi. 
Dede’den sonra HDP’nin Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan bir konuşma yaptı. 

 

SEÇİM ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Konuşmasında seçim çalışmalarına değinen Ertan, şunları söyledi:
“Yaklaşık üç aydır seçim çalışmalarımıza başladık. Ev ev, köy köy, sokak sokak dolaştık, yüreklere dokunduk, herkesle kucaklaştık. Herkesin duasını aldık. Adil olmayan koşullarda ve bin bir baskı altında yürüttük çalışmalarımızı. Ama tüm baskı ve engellemelere rağmen, halkımızın büyük bir sevgiyle bizi bağrına bastığına şahit olduk. El ele, omuz omuza bugünlere geldik. Seçim çalışmaları sırasında bizi en çok sevindiren, kadınların ve çocukların heyecanı ve gözlerindeki umut oldu. Her yerde aynı umut, aynı heyecan… Biz güçlüyüz, çok güçlüyüz.”

 

“TUTAMAYACAĞIMIZ SÖZLERİ VERMEDİK” 
Seçim çalışmaları sırasında tutamayacakları sözleri vermediklerini belirten Ertan, şu ifadeleri kullandı:
“Biz sizlere yalan söyleyemeyiz, yapamayacağımız, tutamayacağımız sözleri veremeyiz, vermedik de. Her ne demişsek yapabileceğimize inandığımız sözleri verdik. Dün yaptık, bugün de büyük bir inançla yapmaya devam edeceğiz. 31 Mart, kayyumları yolladığımız gün olacaktır. Nevruz coşkumuz, halkımızın vereceği en güzel cevabın işaretiydi. 31 Mart, sözünü bilmez, sözünü tartmaz olanlara cevap vereceğimiz gündür. 31 Mart cevap günü olacaktır. Bunlar ne yüzle halkımızdan oy istiyorlar. 2002’de kurulan AKP bugün yoktur.”

 

“BİR OY UĞRUNA TAHRİBAT OLUYOR”
Yerel seçim için düzenlenen mitinglerde ve etkinliklerde cumhur ittifakı mensuplarının kullandığı dili de eleştiren Ertan, şunları kaydetti: 
“Seçim çalışmalarımızda kara propaganda yapmadık. Siyasi ahlaka sahip toplumlarda, kara propaganda yapmak büyük bir utançtır. Utanılacak bir şeydir. Partimizi hedef gösterdiler. Ve hatta bu ittifakın milletvekilleri bile bu kara propagandayı yaptı. Oysa bir oy uğruna yapılan tahribatın seçim sonrası giderilmesi çok zordur. Bazen telafisi imkânsızdır. İşte seçim sonrasını göremeyecek kadar siyasi körlüğe, bu kadar pervasızlığa bulaşmak da yanlıştır. Yarın halkımızın yüzüne nasıl bakacaklar?”

 

“HERKES OYUNU KULLANSIN!”

Herkesin oyunu kullanması için sandık başına gitmesini isteyen Ertan, sözlerini şöyle noktaladı:

“Ama ne derlerse desinler halkımız en güzel cevabı Nevruz’da vermiştir. 31 Mart’ta da Van halkı en büyük cevabı verecektir. Buna inancımız sonsuzdur. Telefonlarınıza sarılın ve bunları mutlaka yakınlarınıza anlatın. 31 Mart’ta mutlaka sandığa gidin. Oylarımızı kullanmalı ve sandıkları korumalıyız. Sandıklarımızın sonuçlarını sonuna kadar takip etmeliyiz. Oyumuza, irademize sahip çıkmalıyız.”
Ertan’ın ardından Eş Başkan adayı Mustafa Avcı da, Kürtçe bir konuşma yaparak, Van’daki 14 belediyenin tümüne talip olduklarını ve tümünü kazanacaklarını söyledi. 
Yapılan konuşmalar ardından miting, katılımcı sanatçıların mini konseri ile son buldu.
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: HDP, Van’da, final, mitingi, düzenledi,
Haber Yazılımı