Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 09:30
 
Hıdırellez, renkli görüntülere sahne oldu
Halk takvimine göre yaz aylarının başlangıcı olarak kabul edilen ve Hızır ile İlyas Peygamberlerin buluşup dilekleri gerçekleştirdiklerine inanılan Hıdırellez, Van'da coşkuyla kutlandı.
YAŞAM Haberi
Hıdırellez, renkli  görüntülere sahne oldu

Halk takvimine göre yaz aylarının başlangıcı olarak kabul edilen ve Hızır ile İlyas Peygamberlerin buluşup dilekleri gerçekleştirdiklerine inanılan Hıdırellez, Van'da coşkuyla kutlandı.
Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Van Yemekleri Dostluk Grubunun ortaklaşa düzenlediği Hıdırellez Şenliği kapsamındaki etkinlikler 6 Mayıs gece yarısından sonra başladı. Van İpekyolu İlçesinde Akköprü Değirmenbaşına, Tuşba İlçesinde Yaşar Kemal Parkı sahiline, Edremit İlçesinde  Şamran Suyu kenarına ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde bulunan öğrenciler de Van Gölü Sahiline giderek dilekte bulunup, dua ettiler.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Van Yemekleri Dostluk Grubunun DSİ 17. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde düzenlediği “Hıdırellez Şenliği” kapsamında ise davetliler ve grup üyeleri Van Kahvaltısı yapıp yöresel Van Kahvaltısının tanıtılması için de bir sunum masası hazırladı. Kahvaltı sonrası başlayan şenlik kapsamında maniler ve şiirler okundu. Çeşitli oyunlar oynanarak yarışmalar yapıldı. Van Türküleri söylenerek halaylar çekildi. Semaver çayı eşliğinde kavurga ve hedik yenilerek Van’daki eski Hıdırellezler konuşuldu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van’da yapılan Hıdırellez etkinliklerinin bu yıl farklı birkaç noktada yapıldığını belirterek, düzenledikleri Hıdırellez Şenliği ile unutulmuş gelenekleri hatırlatıp Vanlılık ruhunun kazandırılmasını amaçladıklarını ifade etti.

Van Yemekleri Dostluk Grubu yöneticisi Dr.Mine Kılavuz Ongün ise düzenlenen şenlikle amaçlarının hem Van Kahvaltısını tanıtmak hem de unutulmuş Hıdırellez geleneğimizi hatırlatmak olduğunu belirtti. Ayrıca bu şenlik kapsamında Mavi Fularlılar olarak tanımlanan grup üyelerinin yakalarına taktığı pembe kurdeleler ile de meme kanseri riskine dikkat çekerek farkındalık yaratmayı amaçlarını ifade etti.

Vali Yardımcısı ve Vali Vekili Mehmet Parlak, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müfettişleri, kurum amirleri ve davetlilerin katıldığı Hıdırellez Şenliği, Van Gölü ve Çevre Temizliği sonrası gelecek yıl buluşma dileğiyle son buldu. 
/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Hıdırellez,, renkli, , görüntülere, sahne, oldu,
Haber Yazılımı