Haber Detayı
09 Mayıs 2017 - Salı 09:26
 
HÜDA-Par'dan trafik reçetesi
Hüda Par Van İl Başkanlığı, Van'ın ulaşım sorununa ilişkin bir reçete hazırladı.
SİYASET Haberi
HÜDA-Par'dan  trafik reçetesi

Son günlerde trafik sorununa çözüm bulmaya yönelik Van ilinde atılan adımlardan Bölge hastanesinde kavşaklı alt geçit projesi, Cumhuriyet Caddesinin araç parkına kapatılması ve şehir içi araçların park yerinin değiştirilmesini olumlu bulduklarını belirten İl Başkanı Av.Rasim Sayğın, geçen ay yayınlamış oldukları raporda, çözüm için bu adımların atılması gerektiğini belirttiklerini söyledi.
İl Başkanı Av.Rasim Sayğın, yaptığı açıklamada; “ Daha önce kapsamlı raporumuzda da belirttiğimiz üzere, ilimizde ulaşım sorunu 2 boyutludur. Bunlardan biri şehirlerarası ulaşım diğeri ise şehir içi ulaşımdır. Eski otogar ihtiyaçlara cevap vermediği gibi, ilimize yakışmayan bir görüntü de oluşturmaktadır. Van'a gelen misafirlerin ilk edindiği izlenim çok hoş değildir. Şehir içi ulaşım ise kendi içinde bir çok karmaşa oluşturmuştur. Öncelikle mevcut taşıma sistemi trafiği çözücü mahiyette değildir. Beşyolun tek merkez haline dönüşmesi, şehir içi taşıma araçlarının bu bölgede konuşlanması ve çıkışlarını buradan yapması trafiği kilitlemektedir. Cumhuriyet Caddesinin otopark şeklinde kullanılması buradaki yoğunluğu arttırmaktadır. Şehir içinde yeteri kadar otopark bulunmamaktadır. İskele caddesinin tek yönlü trafiği oradaki trafik yoğunluğunu azaltsa da bu sefer orada bulunan esnaf  iş yapamaz hale gelmiştir. Üniversite, organize sanayi ve tokilere ulaşım sorunludur. Ulaşımın minibüs ve otobüslerle sınırlandırılması ulaşımı zorlamaktadır.” dedi.
Av. Rasim Sayğın, “Reçete hükmünde uygulanabilir çözüm öneri ve projelerimizi tek tek sayıyoruz. Valilik ve Belediye bunları süreç içerisinde uygulamaya koyarsa Van’ın çok ciddi bir sorununu aşmış olacağız.” diyerek, kendi çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı;
“ * Çevre yolu derhal tamamlanmalıdır.
*Şehirler arası Otobüs Terminali şehir dışına çıkarılmalı ve çevre yolu üzerine konumlandırılmalıdır.
*Çevre  yolu ile İpekyolu'nu birbirine bağlayan alternatif yollar oluşturulmalıdır.
*Şehir merkezine giriş çıkışların sağlanabileceği alternatif yollar oluşturulmalıdır. Akköprü-dere yolu eski devlet hastanesi önünden birbirine bağlanmalı ve böylelikle beş yola giriş yapmaksızın alternatif trafik akışı sağlanabilecektir.
*Edremit-Van-Üniversite tramvay yolu oluşturulmalıdır. Zamanla bu şehrin diğer yerlerine de bağlanmalıdır.
*Üniversite, Toki ve organize sanayi bölgelerine ek seferler konulmalıdır.
*Şehir içinde otopark sayıları arttırılmalıdır.(Çok katlı otopark )
*Seyyar satıcılar için şehir içinde alternatif Pazar yerleri kurulmalı ve sonrasında ise bunların şehir içinde satış yapmalarına izin verilmemelidir.
*Büyük alışveriş merkezleri şehir dışına yapılmalıdır.
*İskele caddesi genişletilerek çift şeritli hale getirilmeli, bu yapılırken de görselliğe dikkat edilmeli, cadde boyu araç parkına kesinlikle müsaade edilmemelidir. Trafiğin rahat akışı için merkeze yakın trafik ışıkları kaldırılmalı onun yerine araç alt geçitleri oluşturulmalıdır.
*Karayolları kavşağı derhal köprülü kavşak - alt geçit şeklinde yapılmalıdır. Gerek İskele caddesi, gerekse de İpekyolu üzerindeki yoğunluk büyük ölçüde buradaki yoğunluktan etkilenmektedir.
*İskele caddesi-Sıhke Caddesi-Maraş Caddesi-İki Nisan Caddesi ve Şabaniye Caddesini bir birine bağlayan yollar genişletilmelidir. Bağlantı noktaları oluşturulmalıdır. Özellikle Şabaniye Caddesini diğer caddelere bağlayan bir yol bulunmaması büyük eksikliktir.” / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: HÜDA-Par'dan, , trafik, reçetesi,
Haber Yazılımı