Haber Detayı
08 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:10
 
HÜDA-PAR esnaf ziyaretlerini sürdürdü; "Esnaf beklenti içinde"
HÜDA PAR Van İl Başkanlığından bir heyet, il merkezi ve Tuşba merkez ilçesindeki esnafı ziyaret ederek sorun, sıkıntı ve taleplerini dinledi.
SİYASET Haberi
HÜDA-PAR esnaf ziyaretlerini sürdürdü;

Ziyaretlere ilişkin açıklama yapan HÜDA PAR İl Başkan Yardımcısı Faruk Tasan, esnafların çeşitli beklentileri olduğunu gördüklerini söyleyerek, "Esnaflarımızın, Kapıköy Sınır Kapısının biran önce açılmasını beklediklerini, bunun yanında belediyelerden de beklenti içinde olduklarını gördük. Ayrıca Tuşba ilçesinde yaklaşık 3 bin orta hasarlı ev için güçlendirilmesi adına verilen sürenin dolmasından kaynaklı yıkım kararı verildiğini öğrenirken, halkın talebinin ise bu sürenin uzatılması şeklinde olduğunu dinledik" ifadelerini kullandı.
HÜDA PAR Van İl Başkanlığından oluşturulan bir heyet, Tuşba ilçesinde yer alan eski Oto Sanayi Sitesi esnafını ziyaret etti. Yapılan ziyaretlerde esnafın ve Tuşba halkının yaşadığı sorunlara dikkat çekildi.
Esnaf ziyaretleri çerçevesinde eski Oto Sanayi Sitesi esnafını ziyaret eden HÜDA PAR Tuşba İlçe Teşkilatının ziyaretinin ardından heyet adına açıklamada bulunan HÜDA PAR İl Başkan Yardımcısı Faruk Tasan, esnafın belediyelerden çok şey beklediğini ifade etti.
Yaklaşık bir yıldır düzenli olarak haftalık esnaf ziyareti gerçekleştirdiklerini belirten Tasan, ileri ki zamanlarda da ziyaretlerini sürdüreceklerini söyledi.
Tasan, "HÜDA PAR olarak Eski Oto Sanayi esnafını ziyaret ettik. Daha önceki ziyaretlerden elde edilen bilgilerle kentin genel ekonomik sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili hazırlamış olduğumuz raporu esnafımıza sunduk. Esnafımız hazırlamış olduğumuz raporu kentin sorunları için önemli olduğunu dile getirdi. Ziyaretlerimiz sırasında diğer siyasi partilerin kendilerini ziyaret edip, etmediğini sorduk. Sorumuz üzerine 'En son geçtiğimiz aylarda siz ziyaret etmiştiniz ve yine siz geldiniz' cevabını aldık. Bizler de bu anlamda ziyaretlerimizi gerçekleştireceğimizi ve esnaf sorunlarını elimizden geldiğince kamuoyu ile paylaşacağımızı bildirdik." dedi.

 

"ESNAF, BELEDİYELERDEN BEKLENTİ İÇİNDE"
Esnafın özellikle Kapıköy Gümrük Kapısı'nın bir an önce faaliyete geçmesini istediklerini söyleyen Tasan, öte yandan belediyelerden beklentilerin fazla olduğunu belirterek, "Esnafımız Kapıköy Sınır Kapısının açılmasını istiyor. Diğer taraftan esnaf büyükşehir ve Tuşba Belediyelerinden çok şey bekliyor. Bu noktada esnafımız işsizlikten yakınmaktadır." şeklinde konuştu.

 

"SÜRE UZATIMI TALEBİ"
Kentte 2011 yılında meydana gelen depremlerden dolayı orta hasar raporu verilen evlerin belirli bir süre içinde binalarının güçlendirilmesinin istendiğini belirten Tasan, evini güçlendirmeye maddi gücü yetmeyen yaklaşık 3 bin ev sahibinin evine yıkım kararı geldiğini ve bu durumda mağduriyetlerin yaşanacağını söyledi.
Tasan, "Van'da 2011 yılında meydana gelen depremden dolayı, Tuşba ilçesinde 3 bin eve orta hasar verildi. Bu evlere 3-4 yıllık bir zaman tanınmıştır. Orta hasarlı evlerin güçlendirilmesi yapılmadığından dolayı, bu evlere yıkım kararı gelmiştir. Bu anlamda yıkımdan dolayı mağdur olacak ev sahipleri de kendilerine verilen sürenin uzatılmasını talep etmektedirler. Bizler de HÜDA PAR olarak mağduriyetlerin yaşanmaması adına bu sorunun çözümü için takipçisi olacağımızı ifade ettik." diye konuştu. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: HÜDA-PAR, esnaf, ziyaretlerini, sürdürdü;, "Esnaf, beklenti, içinde",
Haber Yazılımı