Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 16:16
 
“İhracata yönelik devlet destekleri” masaya yatırıldı
Van’da, Ticaret Bakanlığı yetkilileri ve Van’daki ilgili kurumların katılımı ile “İhracata yönelik devlet destekleri” konusunda toplantı gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi
“İhracata yönelik devlet destekleri” masaya yatırıldı

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) binasında gerçekleştirilen toplantıya, Ticaret Bakanlığı bürokratlarının yanı sıra Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, Van SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin ve firma temsilcileri katıldı.  
Toplantıda konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, dış ticaret, ihracat-ithalat ve ticaretin önündeki engellerden söz etti. 
Van’ın dış ticaretle ilgili durumuna ilişkin bilgiler veren Biner, şunları söyledi: 
“İlimiz İran ile olan 300 km'ye yakın kara sınırı başta olmak üzere Irak, Ermenistan, Nahçıvan, Azerbaycan, Suriye’ ye yakınlık derecesi bakımından jeopolitik anlamda önemli bir noktada yer almaktadır. İthalat ve ihracatın geliştirilmesi ile birlikte ekonomik anlamda gerek ilimiz ve bölgemiz gerekse ülkemiz açısından büyük getiriler sağlanacağı bir realitedir. 1 milyon 123 bin nüfus ve yaş ortalaması 21 olan ilimizde aktif dış ticaret yapan firma sayısı 1070’dir. Bu firmaların 90’ı sınır ticareti kapsamında İran ile dış ticaret yapmaktadır. Ancak uygulanan kısıtlı kotalar, ürün çeşitliliğinin az olması, evrak yoğunluğu, sınır kapımızın 24 saat esaslı çalışmaması, İran İslam Cumhuriyeti’nin sınır kapılarının modernize edilmemesi, para transferlerinde yaşanan olumsuzluklar ve İran’a uygulanan ambargo dış ticareti sekteye uğratmaktadır. Öncelikli olarak tarımsal ithalatta; ülkemizde hasat olmayan dönemlerde sınır komşularımızdan ithalat yapılması, dış ticaret ile uğraşan tüccar başta olmak üzere tüketicimize de önemli katkılar sağlayacaktır. Kentimizin dış ticaret potansiyeli ve jeopolitik durumu göz önüne alınarak Eximbank şubesinin açılması, ihracatın ve ithalatın genç nüfus potansiyelimiz göz önüne alınarak teşvik edilmesi de önem arz etmektedir.”

 

 HEDEF 

Odanın çalışmalarına ilişkin bilgiler paylaşan Biner, şöyle devam etti:
“İlimizde, Türkiye-İran ortak sanayi bölgesi kurulması hedefi ile bir takım çalışmalar yürütmekteyiz. Bu noktada üretim başta olmak üzere dış ticarette artış meydana gelmesi kaçınılmazdır. Ayrıca ilimizde lojistik merkez kurulması konusunda yoğun mesai harcamaktayız. Bu iki konuda yol almamız ile birlikte Van ili olarak ilk etapta 1 milyar dolarlık bir dış ticaret potansiyelini hedeflemekteyiz. Mevzuat çerçevesinde teşviklerle birlikte, hedeflerimiz doğrultusunda ilimiz başta olmak üzere ülke ekonomisine önemli katkılar sunacağımıza inanmaktayız. Hükümetimiz tarafından dış ticaret potansiyelinin artırılması noktasında yapılacak tüm çalışmalarda Oda olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da belirtmek isteriz.”

 

YAŞANAN SORUNLAR

Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Biner, yaşanan sorunlarla ilgili olarak da şu bilgileri paylaştı:

“1. Teknoloji kullanımı ve AR-GE, yeni ürün geliştirilmesi, (Teknokent)

2. Yetişmiş eleman sorunu (yaş ortalaması 21 olmasına rağmen işsizlik oranı 12.8).

3. Üretim maliyetleri, (hammaddeye uzaklık)

4. Taşıma, depolama, dağıtım, ( lojistik merkez kurulması),

5. Hükümet uygulamaları ve ithalat kotaları,

6. İran’dan yeterince faydalanamayışımız,

7. Profesyonel tarım, hayvancılık ve ticaretin yapılmayışı,

8. İmalat sanayinin teşvik edilmesi,
9. Girişimci sayısının artırılması,

10. Sektörel kümelenme,

11. Faizsiz destek kredisi sağlanması,

12. Tekstil sektöründe üretimin artırılması,

13. Bölgeler arası eşitsizlik (14.080 TL - 80. Sıra)

14. Finans sorunu (bankaların faiz oranının fazla olması, ipoteklere yönelik düşük değerler)”

 

BAKANLIĞIN AMACI

Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli ise, bakanlığın amacına ilişkin bilgiler verdi. 
Van’ın ticaret durumuna ilişkin bilgiler de veren Benli, şunları söyledi:
“Bakanlığımız, iç ve dış ticaretin yanında, esnaflara, kooperatiflere ve tüketicilere yönelik görev ve hizmetleri de yürütmektedir. Yine bu hizmetlerle birlikte gümrük iş ve işlemlerini de yürütmekteyiz. Van’da 614 anonim şirketi, 23 kolektif şirket, 1 komandit şirket, 437 kooperatif, 5 bin 47 limitet şirketi, 968 şube ve 5 bin 744 ticari işletme bulunmaktadır. Bakanlığımız ve TÜİK verilerine göre 2018 yılında Van’da 37 milyon dolarlık ihracat, 48 milyon dolarlık ithalat yapılmıştır. İhracat yapılan ülkelerin başında İran, Irak, İtalya, Ukrayna ve Suriye gelmekte olup, ithalat yapılan ülkelerin başında ise İran, Yunanistan, Azerbaycan, İspanya ve Polonya gelmektedir.” 

 

“SORUNLARA ÇÖZÜM ARIYORUZ”

Toplantının amacını da açıklayan Benli, şöyle dedi:
Bakanlık olarak sahada karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak için ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirten Benli, “Bu ziyaretlerde firma temsilcileri tarafından iletilen talepleri alıyoruz. Heyetlerimize iletilen sorun ve talepleri bakanlık makamına iletiyoruz. Bu taleplerden bakanlığımız görev ve yetkisinde bulunanlara ilgili birimler nezdinde çözüm bulunmasına yönelik çalışma yapıyoruz. Bugün de bu toplantıda ihracat teşvik ve destekleri konusunda sunum yapacağız. Ben toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum.” 
Benli, konuyla ilgili olarak yapılan değerlendirmeler sırasında soru-cevap şeklinde açıklamalarının olacağını hatırlattı. 
Benli’nin açıklamasından sonra katılımcıların dış ticaret konusundaki görüşlerini ifade etmesi ve karşılıklı yapılan bilgi alışverişi ile toplantı son buldu.  

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “İhracata, yönelik, devlet, destekleri”, masaya, yatırıldı,
Haber Yazılımı