Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 09:16
 
İki önemli lansman bir arada: TÜİK araştırması ve Shopping-fest
Van’da, İranlı turistlerle ilgili olarak TÜİK ve DAKA tarafından yapılan "İranlı Ziyaretçilerin Van Ekonomisine Katkısı ve Beklentileri Araştırması" ile yarın başlayacak olan Shopping-Fest lansman toplantıları, bir arada gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
İki önemli lansman bir arada: TÜİK araştırması ve Shopping-fest

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri İrfan Kartal, Abdulahat Arvas, Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Sinan Aslan, Edremit Kaymakamı Atıf Çiçekli, Saray Kaymakamı Mehmet Halis Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, TÜİK Van Bölge Müdürü Vekili Özer Coşkun, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, iş adamları, turizm sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda ilk açıklama TÜİK araştırmasına ilişkin yapıldı. 

 

4 DÖNEM ARAŞTIRILDI
Araştırmayla ilgili bilgilendirmeyi TÜİK Van Bölge Müdür Vekili Özer Coşkun yaptı.
Araştırmanın 4 dönem halinde gerçekleştirildiğini belirten Coşkun, şunları söyledi:
“Bu araştırmanın sonuçlarını sizi sıkmadan kısaca sunmak istiyorum. Bilindiği üzere son yıllarda Van’ı ziyaret eden İranlı sayısında ciddi artışlar oldu, bu da Van’ın sosyal, ekonomik hayatına canlılık getiriyor. Biz de bundan yola çıkarak İranlılar bizden neler bekliyor, Van ekonomisine nasıl katkıları var, bunları incelemek istedik. Araştırmamızı 4 dönem halinde gerçekleştirdik. Nisan, Haziran, Eylül ve Kasım aylarında Kapıköy Sınır Kapısından çıkış yapan İranlılara önce Van’da konaklayıp konaklamadıklarını, Van’da harcama yapıp yapmadıklarını sorduk. 15 yaş ve üzeri toplam 2 bin 505 kişiyle görüşme yaptık. Bu sayı veri olarak 6 bin 100 kişiyi kapsadı, yani Van’ı ziyaret eden ortalama 30 İranlıdan 1’sinin verisini almış olduk.”

 

ÖNCEKİ VERİLER
Araştırmada, önceki yıllara ilişkin bilgilerin de yer aldığını hatırlatan Coşkun, şöyle devam etti: 
“2017 yılında Van sınırları içerisinde bulunan gümrük kapılarından Van’a toplam 421.977 yabancı giriş yapmıştır. Ve Van’ı ziyaret eden yabancıların 99,8’i (421.306 kişi) İranlıdır. Van’a gelen İranlıların neredeyse tamamı (421.179 kişi) ise Kapıköy Gümrük Kapısı’nın karayolu geçişini kullanmıştır. 2016 yılında Van gümrük kapılarından giriş yapan İranlı sayısı 221.206 kişi iken, 2017 yılında bu sayı 90,5 oranında artarak 421.306’ya ulaşmıştır. 2017 yılında İranlı turist sayısında görülen artışla birlikte Van ekonomisinde ve Van’ın sosyal hayatında gözle görülür bir canlanma yaşanmış, bu canlanma ulusal ve yerel basının da ilgi odağı haline gelmiştir. Bu durum, Van’ın turizm potansiyelini harekete geçirecek politikaların belirlenerek hayata geçirilmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur.”

 

2018’DE DÜŞÜŞ YAŞANDI
Yaptıkları araştırmanın, 2018 yılında, İranlıların Van’a girişlerinde ciddi bir düşüşü yansıttığına işaret eden Coşkun, şu bilgileri paylaştı:
“Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 yılı verilerine göre, Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan 231.863 İranlı çıkış yapmıştır. Bu rakam baz alınarak anket verileri üzerinden yapılan tahminlere göre, 181.452 İranlı Van’da en az bir gece konaklamış, 4.518 kişi Van’ı günübirlik ziyaret etmiş ve 46.659 kişi ise diğer illerden gelerek Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan İran’a transit geçiş yapmıştır. Van’ı günübirlik veya gecelemeli olarak ziyaret eden 185.970 İranlının Van ekonomisine turizm geliri olarak katkısı toplam 231.942.605 TL olarak tahmin edilmiştir. İranlı ziyaretçilerin Van’da yaptıkları kişi başına ortalama harcama ise 1.247 TL olarak hesaplanmıştır. İran, 2018 yılı Nisan ayında sınır geçiş ücretlerini neredeyse 10 kat artırmıştır. Bu bağlamda, Nisan ayından itibaren Van’a gelen İranlı turist sayısında önemli oranda düşüş yaşanmıştır. 2017 yılında İranlı turist sayısında yaşanan büyük artışın 2018 yılında devam etmesi beklenirken, sınır geçiş ücretine yapılan zam nedeniyle İranlı turist sayısı açısından 2016 yılı seviyelerine geri dönüldüğü görülmektedir.” 

 

EN ÇOK ZİYARETÇİ TAHRAN’DAN
DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray da yapılan araştırma ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Bu yıl 5’incisi düzenlenen Shopping Fest etkinliğinin başta Van’ımız olmak üzere, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ben Shopping Fest'in yanı sıra ajans olarak TÜİK Bölge Müdürlüğümüzle yürütmüş olduğumuz ve sonuçlandırdığımız çalışmadan kısaca bahsetmek istiyorum. Biz TÜİK Bölge Müdürlüğümüzle birlikte aslında İranla ilgili nitelikli bir çalışmaya imza attığımızı düşünüyorum. Yaklaşık 1 yıl süren çalışmamızla, ilimize gelen İranlı turistlere yönelik alınacak tedbirler, yapılması gereken iyileşmeler ve kısacası izlenecek politikalara yönelik rehber niteliğinde bir çalışma ortaya çıktı. Çalışmamızda İranlı turistlerin Van ekonomisine katkısı ve beklentisi araştırmasını, Nisan, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında 4 periyotta yaptık. İlimizi ziyaret edip Kapıköy Sınır Kapısından tekrar İran'a dönüş yapan 15 yaş üzeri yaklaşık 2500 İranlı misafirimizle yüzyüze anket şeklinde çalışma yapıldı. Geçen yıl Şubat ayında düzenlenen Tahran Uluslararası Turizm Fuarına ilk kez Van olarak katılım sağladık. Bu yıl da 2’incisine katılım sağladık. Gerek Tahran Turizm Fuarına katılımımızın doğrudan etkisi, gerekse İran'ın yurt dışı çıkış harçlarının artırmasından sonra özellikle gelir düzeyine göre gelen turistleri incelediğimiz zaman, daha üst gelir konumundaki vatandaşlardan ve özellikle Tahran'dan gelen misafirlerimizde yaklaşık 2-3 kat artış olduğu görülüyor.”

 

“SHOPPİNG FEST” İÇİN BİLGİLENDİRME
TÜİK araştırması ile ilgili bilgilendirme ardından yarın düzenlenecek olan Shopping Fest ile ilgili bilgilendirme yapıldı. 
İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Bugün burada bu güzel şehrin turizmine, ekonomisine, ticaretine çok güzel katkı sağlayacağına inandığımız, ilk üç yılını Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığınca yapılan son iki yıl da Van Valiliğimizin himayelerinde yaptığımız, Shopping Fest İndirimli Alışveriş Festivalimizi tanıtmak amacıyla bir aradayız. Amaç nedir? Artık bu güzel şehir, bu güzel kent güzel etkinliklerle, güzel faaliyetlerle gündeme gelsin. Ulusal ve uluslararası platformlarda turizm ile, ekonomi ile, ticaret ile insanların hafızalarında unutamayacakları güzel anılarla dile gelsin. Alışveriş festivalleri ile turizm ve seyahat fuarları ile, kitap fuarları ile, balık göçü festivali ile, su sporları festivali ile, Fekiye Teyran festivalleri ile gündeme gelsin istiyoruz. 15 Mart Cuma günü kortej ile açılışını yapacağımız Shopping Fest İndirimli Alışveriş Günlerimizin şehrimize her anlamda olumlu yansıyacağı inancındayım. Bu inançla tüm katılımcılara saygılarımı arz ediyorum. Festivalimizin, indim günlerimizin etkinliğe dönüşmesinde, faaliyete dönüşmesinde emeği geçen Sayın Valimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızı selamlıyorum, şükranlarımı arz ediyorum.”

 

TURİZMİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ
Van TSO Yönetim Kurulu Başkanvekili Faruk Biner de yaptığı konuşmada, turizmin Van için önemine dikkat çekerek şunları söyledi:
“Van genç nüfusu, stratejik konumu, dinamik yapısı, zenginliklerle dolu geçmişi, tarihi ve coğrafi güzellikleri ile Anadolu coğrafyasının en eski başkentlerinden biridir. Bizler tarihi mirasımızı korumak ve doğal güzelliklerimizi paylaşmak için çabalıyoruz. Düzenlediğimiz her etkinlik ile kentimizi biraz daha tanıtmak, marka değerini arttırmak ve kentimizin zenginleşmesine katkı sunma amacındayız.  Alışveriş festivali, Van kahvaltımız ile şehrimizin adını Guinness rekorlar kitabına yazdırmamız, fuarlara katılım çabamız, tarihi eserlerimizin korunmasına yönelik çabalarımız ve daha nice çalışmalarımızın tamamı kente değer katmak için attığımız adımlardır. Van artık fuarlarla, festivallerle, turizmle anılan bir kent olma yolunda önemli adımlar atmıştır, bu durumun devam etmesini istiyoruz.”

 

VEKİLLER DE SÖZ ALDI
AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ile İrfan Kartal da bilgilendirme toplantısında söz alarak duygularını dile getirdi. Arvas, “Ümit ediyoruz ki 14 gün süren bu alışveriş festivalini maddi ve manevi yönde şehrimize katkı sunacağını, şehrimizin yüzünü güldüreceğini ve gelen misafirlerin bu yönleri ilede etkilenip bir gönül elçisi olarak memleketlerine döndüklerinde biz, Vanlıların sözüne inandık, ticaretlerinin doğru olduğuna inandık, güven verici bir memleket olduğunu, içinde yaşayan insanların erdemli, inançlı olduklarını keşfettik. Temennisiyle bende bu alışverişin şehrimize, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi. Kartal ise, “Van'ımız gerçekten tarihi bakımdan günlerce konuşulacak bir şehirdir. Biz 3 milletvekili arkadaş olarak sayın valimizle birlikte Van'ın yararına olan bütün işlerin yanındayız. Bu çalışmalarımızı bu yönde geliştiriyoruz. Sayın Turizm Bakanımızın Van’a gelişiyle Van'ın turizmde 6’ıncı bölge olarak rol aldığını önemli bir şehir olduğunu hatta önümüzdeki yıllarda bizim niyetimizde Van'ı bir Urartu kenti olarak bütün dünyaya tekrar tanıtmaktır” diye konuştu. 

 

ESKİ VAN'I YENİDEN İHYA ETMEK İSTİYORUZ
Son olarak konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, Van'ın tarih boyunca hep alışverişin merkezi olduğunu ve bu özelliğiyle çevredeki illere yön verdiğini söyledi.
Van’ı geçmişi ve güzellikleriyle tanıtmak gerektiğini belirten Bilmez, "Eski Van'ı yeniden ihya etmek istiyoruz. Bütün renklerin, çiçeklerin kardeşçe bir arada yaşadığı kenti özlüyoruz. Van'a gelen İranlı misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağız. Misafirlerimizin hayal ettiği, umduğu imkanları sunmak zorundayız. 'Misafir umduğuyla değil, bulduğuyla yetinsin' dersek, İranlı turistler Van'ı transit geçer" dedi.

 

İRAN'DAN CİDDİ BİR RAĞBET VAR
Van'da hoşgörü kültürünün egemen kılınması gerektiğine dikkat çeken Vali Bilmez, şunları söyledi: 
"İlimize İran'dan ciddi bir rağbet var. Türkiye'ye gelen yabancı turistler içerisinde ekonomik olarak en kaliteli turist İran'dan gelen turisttir. Çünkü bunlar hem eğlenmeye hem de alışveriş yapmaya geliyor. Oysa İstanbul, Antalya ve İzmir'e gelen turistlerin büyük bir kısmı sadece eğlenmeye geliyor. Alışveriş kısmı çok eksik kalıyor. Bunun için Antalya, İzmir, İstanbul ve Erzurum gibi iller Van'a gelen turistlere göz dikmiş. Bu nedenle bizim Van'a gelen turistlerin sayısını her geçen gün arttırmamız lazım. İran'a yakın olmanın avantajını kullanmamız lazım. Eğer biz İranlıları burada namaz kılmaya, oruç tutmaya zorlarsak hiç biri buraya gelmez. Kendi ülkesinde de oruç tutabilir, namaz kılabilir. İlimize gelen her insanın aradığını bulabildiği bir ortam sunmalıyız. Kentimizi sürekli canlı tuttuğumuzda buradaki sorunlarımızı daha iyi çözüp birbirimizi daha iyi anlayacağız.”
Konuşmaların ardından bilgilendirme toplantıları soru-cevap ve yapılan ikramla son buldu. Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İki, önemli, lansman, bir, arada:, TÜİK, araştırması, ve, Shopping-fest,
Haber Yazılımı