Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 09:31
 
'İklim Değişikliği' Van'da anlatıldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından yürütülen, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimince koordine edilen “İklim Değişikliği” konulu seminer düzenledi.
GÜNDEM Haberi
'İklim Değişikliği' Van'da anlatıldı

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapılan İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi seminerine İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mühendisi Kader Tugan Şahin, Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Abdullah Yıldızbaş ve öğretmenler katıldı. 
Seminer öncesi konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, "Yılladır gündemimizde yer alan iklim değişikliği, doğanın dengesi ile oynama, doğaya insan eliyle verilen zararların etkisi güncel bir konu. Bu konuda paneller, seminerler, programlar yapıldı. Ama biz bunu doğrudan öğretmen ve öğrencilerimize ancak böyle bir faaliyetle yansıtma imkanı bulduk. Kurumumuza bağlı AR-GE birimince böyle bir fikir gelince hemen öğretmen ve öğrencilerimizde farkındalık yaratma anlamında eğitimlere katmak istedik. Gerek öğretmenlerimiz, gerekse öğrencilerimiz iklim değişikliği konusunda yeni bilgiler, yeni donanımlarla  bilinç sahibi olurlar diye düşündük. Eğitim alacak öğretmenlerimiz öğrencilerimize, öğrenciler ailelerine, aileler topluma bu bilgileri aktarınca bir döngü oluşur. Küresel ısınma, doğa tahribatı her gün biraz daha büyümekte. Maalesef kendi elimizle doğayı olumsuz etkiliyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki, yüzyıllar önce, doğa kendi dengesini, döngüsünü çok iyi yürütüyordu. İnsan hayatına ne zaman sanayileşme, teknoloji girince doğa yok oldu. Doğa bizim yaptığımız nankörlüğe isyan etmek üzere. Bu anlamda bu seminerleri önemsiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve bu işi yürüten Yıldırım Beyazıt Üniversitemize ve değerli hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. 
Kırekin’in konuşmasının ardından projede akademik ve danışman olarak görev alan Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Levent Kurnaz ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Uzun katılımcılara iklim değişikliği konularında bilgiler verdi. 
"İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi"nin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından 2015 yılında başlatılan ve 17 pilot ilde yürütülen projenin temel amacının ise, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ilk ve orta öğrenim kurumlarında bulunan öğrenci ve öğretmenlere yönelik iklim değişikliği konusunda farkındalık geliştirme eğitimlerinin verilmesi, iklim değişikliği konusunda hedef tutum ve davranışların değişmesinin sağlanması, eğitim süresince uygulanan programın yaygın etkisinin hedeflenmekte olduğu şeklinde açıklandı.
Proje kapsamında Edremit, İpekyolu, Tuşba ilçelerindeki okulların yerinde ziyaret edilerek öğrencilere yönelik farkındalık etkinlikleri ve eğitimleri düzenleneceği belirtildi. Ayrıca öğrencilerin, bilim kamplarına katılmak suretiyle çeşitli uygulama ve deneylerle tecrübe kazanması ve bunu okullarında bulunan öğrencilere aktarmasının sağlanacağı belirtildi. Proje kapsamında ayrıca iklim kampları kurulacağı, iklim değişikliği konularında resim, kompozisyon, fotoğraf ve film yarışmaları yapılacağı da ifade edildi.  / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'İklim, Değişikliği', Van'da, anlatıldı,
Haber Yazılımı