Haber Detayı
23 Mayıs 2017 - Salı 09:49
 
'İletişim' Eğitimleri başladı
Basın İlan Kurumu (BİK) Van Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kurumsal İletişimin Niteliklerinin Artırılması Eğitimi” Programı, dün yapılan oturumlarla başladı.
GÜNDEM Haberi
'İletişim' Eğitimleri başladı

T.C. Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2017 Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen eğitim programının açılışına Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin de katıldı. 4 gün sürecek olan ve kurumsal iletişimin niteliklerinin arttırılmasını amaçlayan eğitim programının açılışında bir konuşma yapan BİK Genel Müdür Yardımcısı Elçin; “Bilindiği gibi Basın İlan Kurumu 1961 yılında, resmî ilânların gazete ve dergilerde yayınlanmasına aracılık etmek üzere kurulan, 56 yıldır bu görevi aralarında fikir ve içtihat farkı gözetmeden, kanun ve yönetmeliklerde belirtilen şartları taşıyan gazete ve dergilerin evsafına göre eşit ve âdil şekilde yerine getiren özerk bir kurumdur. Yurt sathına yayılmış 41 şubesiyle bu asli görevini yerine getirmeye çalışan Kurumumuz, kuruluş kanununun kendisine yüklediği diğer görevlerle birlikte, sosyal sorumluluk kapsamında basın sektörünün gelişmesine yönelik projeleri gerçekleştirmek için, kamu kurumları ve özel kuruluşlarla işbirliği yapmaya da özen göstermektedir. Bu kapsamda Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının çağrısı üzerine Kurumumuz tarafından 'Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlükleri çalışanlarının Kurumsal İletişim Niteliğinin ve Kalitesinin Artırılması' konulu bu proje hazırlanmıştır. Günümüzde çok önemli bir yeri olan iletişimin niteliği ve kalitesi, öncelikle kurumda çalışan ve çalışanın diğer çalışanlar arasındaki ilişkilerini olumlu şekilde etkilemektedir. Bu kişilerin özellikle Basın ve Halkla ilişkiler gibi bir görevleri varsa, devleti temsil eden kamu kuruluşlarının vatandaşla bağlantısını sağlama noktasında kendilerine daha büyük görevler düştüğü şüphesizdir. Çalışanlar, kendilerinden ne beklendiğini ve bunu neden yapmaları gerektiğini ne kadar iyi bilirlerse, kendilerini daha iyi ifade ederek temsil ettikleri kurumun özelliklerini ve fonksiyonlarını karşı tarafa da daha iyi aktarabilirler. İletişim, kurumsal faaliyetlerin başarısının temelidir.” dedi.
Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerinde yaşayan vatandaşların, basın çalışanlarının ve işletmelerinin yönetim birimleri ile olan iletişimlerinin de kurumlar tarafından en iyi bir şekilde karşılanması gerektiğini anlatan Elçin, konuşmasının devamında; “Vatandaşların devlete olan güvenlerinin artması, talep ve isteklerini en iyi bir şekilde ifade edebilmeleri, basının kamu kurum ve kuruluşlarıyla rahat bir şekilde iletişimde olması ve onlarla ilgilenen personelin iletişim dilini iyi kullanması bölge insanının devlete karşı olan tutum ve bağlılığının artmasına da katkı sağlayacaktır. Basın İlan Kurumu, Eğitim, Araştırma, Yayın ve Dokümantasyon Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca; kendi personelinin yanı sıra basın mensupları ile Valilik İl Basın ve Halkla ilişkiler müdürlükleri personeline hizmet içi eğitimler vermekte ve yazılı basın sektörünün kalitesinin artması için sosyal çalışmalar yürütmektedir. Hepinizin bildiği gibi kurumumuzun şubesi olmayan illerde resmi ilanların gazetelere dağıtımı valilikler kanalıyla yapılmaktadır. Bu bağlamda da Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü personelinin kurumsal iletişiminin niteliğinin ve kalitesinin artırılmasına yönelik çalışma katılanlara kurumsal iletişim konusunda kolaylık, tecrübe ve güven hissi kazandıracak, bilgi ve becerilerinin artmasıyla işlemlerin sağlıklı, kolay ve hatasız olması sağlanırken hizmet kalitesinin nitelikleri de artmış olacaktır. Bu eğitimin verimli olması dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum, başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

İLETİŞİM EĞİTİMİ
BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin'in açılış konuşmasının ardından eğitim programlarının ilki başladı. İlk oturumda Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgül Birsen, iletişimin önemini anlatan sunum yaptı. İletişimin öneminin yanı sıra kurumsal kültür, empati konularında da sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Birsen, verdiği örneklerle de katılımcıların ilgisini çekmeyi başardı.
Eğitim programının öğleden sonraki oturumunda da yine Doç. Dr. Özgül Birsen tarafından iletişime ilişkin önemli konular anlatıldı.
4 gün sürecek olan “Kurumsal İletişimin Niteliklerinin Artırılması Eğitimi” bugün ki oturumlarla devam edecek. Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'İletişim', Eğitimleri, başladı,
Haber Yazılımı