Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 09:34
 
İlk toplantı muhtarlarla
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kentte muhtarlarla ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda uyuşturucu konusu, illegal yapılar ve güvenlik ile ilgili konular görüşülürken, Vali Bilmez muhtarlardan beklentileri dile getirdi. Vali Bilmez, kentteki ilk kurumsal toplantısını muhtarlarla yapmış oldu.
GÜNDEM Haberi
İlk toplantı muhtarlarla

31 Mart yerel seçimleri için Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığından dolayı görevden ayrılan Vali Murat Zorluoğlu’nun yerine atanan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van’daki ilk kurumsal toplantısını muhtarlarla gerçekleştirdi.
Van Devlet Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların amirleri ve muhtarlar katıldı. Vali Bilmez, toplantıda muhtarlığın önemine vurgu yaptı.

 

UYUŞTURUCU KONUSUNDA UYARDI
Toplantıda konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili Bilmez, uyuşturucu kullanımı konusunda uyarılarda bulundu. 
Türkiye’nin bir geçiş güzergâhı konumunda olduğunu hatırlatan Bilmez, şunları söyledi:
 “Ben toplantı dışında da sizlerle Van’la ilgili, görevimle ilgili, yeni başlamayla ilgili ve yeni dönemde muhtarlarımızla olan ilişkilerimiz konusunda biraz bilgilendirme istiyorum. Bugün hem güvenlik boyutuyla uyuşturucuyla ilgili bir sunum yapılacak, hem de Yeşilay Derneğimiz bu konudaki çabalarla ilgili bir sunum yapacak. Uyuşturucu konusunda ülkemiz hem bir transit ülkesi hem de maalesef artık bir hedef ülkesi. Gençlerimizi her türlü kötü bağımlılıktan korumamız lazım, burada hepimize iş düşer.” 

 

“MUHTARLIK ÖNEM KAZANDI”
Daha önce muhtarlık kurumunun fazla değer görmediğini anlatan Vali Bilmez, konuşmasına şöyle devam etti:
“1999-2003 yılları arasında Muradiye’de kaymakamlık yaptım. Buradan Konya’ya gittim. 6 yıl kaldıktan sonra da İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne atandım. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü belediyelere, özel idarelere ve köylere bakan genel müdürlük, dolayısıyla ben muhtarlarla ilgili AK Parti döneminde yapılan bütün çalışmaların içindeydim, hatta başındaydım, bu süreci çok iyi biliyorum. 2002 yılında bir muhtarın aylık ücreti 97 liraydı, sigorta yoktu, kamu kurumlarında doğru dürüst muhatap alınmaz bir durumdayken, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla İç İşleri Bakanlığı bünyesinde Muhtarlar Daire Başkanlığı kuruldu. Bunun iz düşümü olarak da büyükşehir belediyelerinde muhtarların sorunlarının takibiyle ilgili bir daire başkanlığı kuruldu. Ve her ilde de bir vali yardımcısı, muhtarların sorunları, ihtiyaçlarının takibiyle ilgili görevlendirildi. Ayrıca İç İşleri Bakanlığında muhtar web sayfası kuruldu, herkese şifre verildi, cep telefonu alındı, bir muhtar kendi mahallesiyle, köyüyle ilgili bir talep oraya yazdığı zaman otomatikman ilgili birim neyse o birime kadar gidiyor, oradan gelen cevap tekrar muhtara bildiriliyor. Bu sistem kurumsal olarak kurulduktan sonra da Türkiye’de devlet başkanının, Cumhurbaşkanımızın düzenli toplantı yaptığı tek meslek gurubudur. Muhtarlarla düzenli toplantılar düzenlemekte ve muhtarların önemine sürekli vurgu yapılmakta. Kanunlarımız muhtarlara çok sorumluluk yüklemiş, muhtar; mahallesinde devleti temsil eden kişidir. Cumhurbaşkanını temsil eden kişidir, valiyi, kaymakamı temsil eden kişidir. Bizim mevzuatımızda da kendi köyünün mülki idari amiridir. Muhtar aynı zamanda kendi köyünün, mahallesinin belediye başkanıdır, muhtar yine kendi mahallesinin kanaat önderidir, lideridir. Muhtar devlet adına köyde düzen kurar, kanunların uygulamasında sorumlu olan kişidir. Ve bunun için de Türkiye Cumhuriyeti nadir insanlara ay yıldızlı bayrağı taşıyan mührü kullanma yetkisi vermiştir. O mührü devlet adına muhtar kullanmaktadır. Mührü veren devlettir ama seçen de vatandaştır, yani devlet ile vatandaşın tek kişide birleştiği en kılcal damarımız muhtarlardır. Onun için bizim muhtarlarımızdan beklentimiz de fazla.” 

 

MUHTARLARA UYARI
Muhtarları sakıncalı dernek, örgüt ve benzeri yapılarla diyaloğa geçmemeleri konusunda uyaran Vali Bilmez, şunları söyledi:
“Devlet bir taraftan partilerin gelişimine destek verir, hazine yardımı yapar ama devlet bu ülkenin birliğine, beraberliğine kast etmiş örgütleri de yok etmek, imha etmek için var gücüyle çalışır. Ama öyle bir yapı var ki karşımızda parti nerede başlıyor, nerede bitiyor, örgüt nerede başlıyor, nerede bitiyor, bunu biri çıksın kestirebiliyorsa, tarif edebiliyorsa bize tarif etsin. Bugün yaşanan sürecin, olan eylemlerin büyük bir kısmının da nerede planlandığını biz de biliyoruz, siz de biliyorsunuz. Onun için ben, devletin mührünü taşıyan, Cumhurbaşkanının temsilcisi, devletin temsilcisi olan muhtarlarımızın bu konuda ortada kalmamalarını, bizim yanımızda başka, öbür tarafta başka, buna artık müsaade etmeyeceğimizi, devletin mührünü taşıyan, milletin birliği beraberliği yanında yer almak zorundadır. Onun için hiç bir muhtarımız, ‘bu da bir partidir, bu da bir dernektir, bu da bir vakıftır, biz bunun için destek verdik’, sizden ricamız buna hiç bir şekilde müsaade etmeyeceğimizi, bütün muhtar arkadaşlar bilsin. Terörle muzahir yapı, dernek, vakıf, STK ne olursa olsun, hiç bir muhtarımızı orada görmek istemiyoruz. Görürsek gereğini yapacağız. Mahalle muhtarlarının kanunu var, orda 18. madde var. O 18. maddeye göre idare kurulu görevine son veriyor ve bu muhtar bir daha muhtar adayı dahi olamıyor. Ben bu düşüncelerle huzurla anılan, birlik ve beraberlikle anılan bir Van temenni ediyorum. Bu memleket bizim, bu memlekete hep birlikte sahip çıkacağız, bu bayrak, bu ülkede yaşayan 81 milyon insanın bayrağıdır, kökeni Arap olsun, Kürt olsun, Zaza olsun, Laz olsun, Çerkez olsun hiç fark etmez. Bu memleket hepimizindir, memleketimize sahip çıkacağız.”
Toplantı, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız’ın uyuşturucuyla mücadele konusundaki sunumu, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Van Şube Başkanı Doç. Dr. Rahmi Tekin’in, Yeşilay’ın Türkiye genelinde ve Van’da yaptığı hizmetlerin sunumu ve Açık Kapı Projesi tanıtımıyla sona erdi.
Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İlk, toplantı, muhtarlarla,
Haber Yazılımı