Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 16:32
 
İran’la ‘Hudut Güvenliği Mutabakat Protokolü’ imzalandı
Türkiye ve İran İslam Cumhuriyeti arasında Van’da iki gün süren 2. Derecede Hudut Komiserliği toplantısının ardından, mutabakat protokolü imzalandı.
GÜNDEM Haberi
İran’la ‘Hudut Güvenliği Mutabakat Protokolü’ imzalandı

Mutabakat protokolü için Van Elite World Otelde, bir toplantı düzenlendi.
Toplantıya, Vali Mehmet Emin Bilmez ile Urumiye kenti Hudut Komseri Albay Ali Alipour’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, 6. Hudut Tugay Komutanı Albay İlker Ertuğrul ve İran’ın Urumiye kenti heyeti katıldı.  
Toplantıda konuşan Vali Bilmez, iki gün ele alınan konu başlıklarıyla ilgili bilgi verdi.
Vali Bilmez, şöyle dedi:
“İki gündür Urumiye sınır komiserimiz ve heyetiyle sınır güvenliğimiz, müşterek sınırımızın güvenliği, terör unsurlarının sınırlarımızdan geçişine karşı ortak mücadele konularını görüştük. Her iki ülkenin de ekonomisine zarar veren her türlü kaçakçılığın önüne geçilmesi için yararlı görüşmeler yapıldı. Ve bunlar ortak metin şeklinde protokole bağlandı. Ben katkılarından dolayı Urumiye komiseri ve heyet üyelerine teşekkür ediyorum. Onları Van’da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum.”
Urumiye kenti Hudut Komseri Albay Ali Alipour da, şunları söyledi:
“İki gündür Van valisinin misafiriyiz, gösterdiği ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. İki ülke arasında protokoller doğrultusunda Vali beyle bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantımız çok verimli geçti. Müşterek sınırımızda da bizi üzecek düzeyde bir sorunumuz bulunmamaktadır. Aranızdaki işbirliği ve bilgi teatisiyle sınırımızda mutlu bir şekilde görevimizi yapmaya çalışıyoruz ve teşekkür ediyorum.” 
Toplantıda karşılıklı hediye sunumları da oldu.
Toplantı ardından İran heyeti Van’dan ayrıldı.             

Haber: Adil HARMANCI

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İran’la, ‘Hudut, Güvenliği, Mutabakat, Protokolü’, imzalandı, ,
Haber Yazılımı