Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 15:27
 
İşyerlerinde bilinçlendirme çalışması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine, güvenli maske ve eldiven takılması konusunda, Van’da da bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Halk Sağlığı Müdürlüğü personelleri tarafından gerçekleştirilen bilinçlendirme çalışmalarına VANESOB Başkanı İsa Berge de katıldı.
GÜNDEM Haberi
İşyerlerinde bilinçlendirme çalışması

Koronavirüs ile mücadele kapsamında, marketlerde ve toplu yerlerde maske takma zorunluluğunun getirildiği açıklandı. Bunun üzerine harekete geçilerek bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.
Van Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği (VANESOB) Başkanı İsa Berge, Van İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Halk Sağlığı Başkanlığı personelleri ile birlikte, işyerlerinde güvenli maske ve eldiven takma konusunda yapılan bilinçlendirme çalışmalarına katıldı.  
Marketlerde maske takmanın zorunluluğuna dikkat çeken VANESOB Başkanı Berge, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bizler de harekete geçtik. Sağlık personellerimiz ile birlikte market işletmecisi esnafımızı bilinçlendiriyoruz ve herkesi duyarlılığa davet ediyoruz.” dedi. 

 

‘BAKKTAL VE MANAVLARA ÜCRETSİZ MASKE VERİLMELİDİR’
Valilik, belediye ve sağlık müdürlüklerinin, bakkal ve manavlara ücretsiz maske vermesin gerektiğini belirten Berge, “Esnafımız da resmi kurumlardan aldığı maskeleri halkımıza ücretsiz olarak dağıtmalı. Gücü olan market sahiplerinin de kendilerinin halka, müşterilerine ücretsiz maske vermesi gerekiyor. Hiçbir şey sağlığımızdan daha kıymetli değildir.” diye konuştu. 


‘MASKE VE ELDİVEN ARA ARA DEĞİŞTİRİLMELİDİR’
Özellikle toplu alanlarda ve toplu ulaşımda maske takılmasının son derece önemli olduğunu söyleyen Van Halk Sağlığı Müdürlüğü personelleri, “Maske ve lateks eldiven takıldıktan yaklaşık 3-4 saat sonra mutlaka değiştirilmelidir. Değiştirilirken ellerin kirli olduğu düşünülerek, yüz, göz ve buruna dokunulmamalıdır. Eller yıkandıktan sonra yeni bir maske ve eldiven takılabilir. Maske iplerinden tutularak çıkarılmalıdır. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın. Öksürme veya hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirsek içini kullanın. Ellerinizle, ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3, 4 adım mesafe koyun. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın. Sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin. Havlu gibi kişisel eşyaları ortak kullanmayın. Kıyafetlerinizi yüksek ısıda yıkayın. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının. Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa, yaşlılar ve kronik hastalığı bulunanlarla temas etmeyin. Maske takmadan dışarı çıkmayın. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes almada zorluk gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.” diye kaydetti.
 / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İşyerlerinde, bilinçlendirme, çalışması,
Haber Yazılımı