Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 09:30
 
“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi” düzenledi
'Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi' çerçevesinde başlatılan, kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmak ve kamu kurumlarında çalışan sağlık personellerinin daha etkin ve bilgili hale gelebilmesi amacıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesince “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi” düzenlendi. Kurumda görevli Psikolog Emine Bayraktar ve Sosyolog Osman Turğut tarafından, Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları ile Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık personelleri eğitim programına katıldı.
YAŞAM Haberi
“Kadına Yönelik  Şiddetle Mücadele Eğitimi” düzenledi

Konu hakkında açıklamada bulunan Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren; “Kadına yönelik şiddet, başta yaşama hakkı olmak üzere tüm diğer insan hak ve özgürlüklerinin ihlalidir. Bu şiddet, kadın - erkek arasındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Her ne kadar şiddet denildiğinde akla ilk gelen şey fiziksel şiddet olsa da; kadınlar cinsel, psikolojik ve ekonomik açıdan da şiddete maruz kalmaktadır.” dedi.
Dr. İmren açıklamalarının devamında; "Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi'nde kadına yönelik şiddet, 'ister kamusal isterse özel yaşamda meydana gelsin, kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik acı veya ıztırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayalı bir eylem, uygulama ya da bu tür eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma' şeklinde tanımlanmaktadır. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Projesi kapsamında kadına yönelik şiddet konusunda verilen hizmetlerin kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla hizmet sunanların bilgi, beceri ve davranışlarının gelişmesini sağlamak için kurum çalışanlarımız ve 13 toplum sağlığı merkezi çalışanlarımıza yönelik 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi' düzenlenmiştir. 4 grup halinde düzenlenen eğitime toplam 194 sağlık personeli katılım sağlamıştır” ifadelerini kullandı. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Kadına, Yönelik, , Şiddetle, Mücadele, Eğitimi”, düzenledi,
Haber Yazılımı