Haber Detayı
30 Nisan 2019 - Salı 17:11
 
Katı Atık Entegre Tesisi’nin temeli atıldı
Evsel atıkların geri dönüşümünü sağlayacak olan Katı Atık Entegre Geri Dönüşüm ve Elektrik Üretim Tesisi’nin temeli törenle atıldı. Temel atma töreninde konuşan, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, belediye olarak, tesiste yürütülecek tüm çalışmaların takipçisi olacaklarını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Katı Atık Entegre Tesisi’nin temeli atıldı

Daha önce proje ve ihale işlemleri tamamlanan, yap-işlet-devret usulüyle Özalp yolu üzerinde inşa edilen olan Katı Atık Entegre Tesisi’nin temeli törenle atıldı.
Temel atma törenine, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, Genel Sekreter Yardımcıları Salih Allahverdi ve Fazıl Tamer, yüklenici firma olan PANDA Alüminyum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Okhan, daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.

 

“BELEDİYENİN KASASINDAN PARA ÇIKMAYACAK”

Açılışta konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Salih Allahverdi, tesisin işleyişi ile ilgili bilgi verdi.
İlk etapta 800 ton çöp taşınacağını hesap ettiklerini, kapasitenin buna göre ayarlandığını belirten Allahverdi, şunları söyledi:
“İlçe belediyeleri katı atıkları ayrıştırarak aktarma istasyonlarına aktaracaklar. Taşıma hizmeti ilçe belediyelerine aittir. Bu kapsamda Gevaş, Gürpınar, Çatak ve Edremit’in çöpünü aktaracağı bir toplama istasyonu oluşturuldu. Şu an faaliyete geçti. Van Büyükşehir Belediyesi de günde bir tırla bu alana katı atıkları taşımaktadır. Bundan sonraki aşamada bu katı atıklar bu modern tesise aktarılacaktır. Bundan sonra bizim için önemli olan ikinci aktarma istasyonu oluşturmaktır. Buraya takriben 800 ton çöp taşınacak. Kapasitesi ona göre dizayn ediliyor. Bin 150 (1150) tonluk bir tesis. Belediye tarafından 25 yıllık yap-işlet-devret modeli ile yaptığımız bu tesis Van’a büyük bir gelir sağlayacaktır. İlgili firma ihaleyi aldı. Buradan belediyenin kasasından para çıkmayacak. Gelirin yüzde 6’ısından faydalanacağız. 25 yıldan sonra da yine bu tesis devam edecektir. 8’inci aydan itibaren inşallah vahşi depolama alanında enerji üretimi başlayacak. Daha sonra bu bölgeye borular döşenecek, aynı bölge yine bu tesisten faydalanacaktır, bunun süresi de 8-10 yıl arasında olacaktır.”

 

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan da, yaptığı konuşmada, tesiste yürütülecek çalışmaların takipçisi olacaklarını belirterek, projenin hayata geçirilmesinde emek veren herkese teşekkür etti ve tesisin Van için çok kıymetli olduğunu söyledi. Ertan, şöyle dedi:
“Uzun yıllardır çalışmaları yapılan, altyapısı hazırlanan, çeşitli sebeplerle çözülememiş, ertelenmiş ya da başkaca sorunlar sebebiyle ancak bugün yapımına başlanmış, bu çok önemli tesisin temel atma töreninde bulunmaktan hem kendimizi şanslı buluyoruz, hem de bu aşamaya kadar emek sarf eden, değer vermiş ve geleceği öngörerek katkı sağlamış bütün çalışanlara teşekkür ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum. Uzun sürdü bu proje, bizde dışarıdan hep takip ettik. Van’ın içinde bulunduğu çevresel felaket, özellikle Van denizimizin, kıymetlimizin çok ciddi bir kirlilikle karşı karşıya olması, devasa çöp yığınının her geçen yıl yeni sorun alanları yaratması, endişe ile takip ettiğimiz bir durumdu. Bu alanın doğayı koruyan, Van Gölünü koruyan bir bakış açısı ile hayata geçecek olması en büyük beklentimizdir. Ve bu alandaki işleyişin de takipçisi bizzat bizler olacağız.”

 

“VAN GÖLÜ’NÜ KORUMAK ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”

Milletvekili olduğu dönemlerde Van Gölü’nün korunmasıyla ilgili çabalar içinde olduğunu, belediye başkanlığı döneminde de bunu devam ettireceğini belirten Özgökçe Ertan, şöyle devam etti:
“Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde, dünyanın en güzel topraklarında yaşayan bir halkız. Bu anlamda şanslıyız, denizi, doğası, güneşi, suyu, havası, her yönüyle gerçek anlamda bir inci olan Van’ı ve bütün değerlerini korumak öncelikle insan olarak, vatandaş olarak, memurlar olarak hepimizin en temel görevlerinden biridir. Doğanın hakkını da teslim edelim. Burada yaşayan her canlının, hakkını koruyarak, temiz bir şehirde yaşama hakkını önceleyerek, çeşitli çalışmalara imza atmak, biz kurum temsilcilerinin ve çalışanlarının da en önemli sorumluluk alanlarından birisidir. Milletvekilliğim süresi içinde de temel gündemlerimizden biri olan Van Gölü’nün korunması yine önceliklerimizden biri olacaktır.”

 

“VANGÖLÜ'NÜ KORUMAK HEPİMİZİN ÖNCELİKLİ GÖREVİDİR”
Yapılan bilimsel araştırmaları ve uzman açıklamalarını hatırlatan Özgökçe Ertan, sözlerini şöyle noktaladı:
“600 bin yıllık ömrü olan Van denizi, böyle devam ederse, müdahale edilmezse, bilimsel araştırmaların ve uzmanların tespitlerine göre, 25 yıllık bir ömre sahip. Umuyorum bugün açılışını yapacağımız bu tesis ve alacağımız diğer önlemlerle beraber, Van Gölü havzasında bulunan bütün kurumların katkısıyla beraber, Van denizimizi bu ciddi tehlikeden de kurtaracağız, bu çabayı sarf edeceğiz. Van kamuoyuna da bir çağrı yapmak istiyorum; çok yakında çeşitli kampanyalarımız olacak, ama ‘Van gölünü korumak hepimizin öncelikli görevidir’ sloganıyla başlatacağımız, denizimizi koruyalım, temiz tutalım şeklindeki kampanyalara şimdiden çağrıda bulunmak istiyorum. Önümüzdeki yıllarda da hem Van’ı, hem denizi, hem doğanın her canlısını koruyacak birçok çalışmaya da imza atmak istiyoruz. Bu anlamdaki katkılarınız çok değerlidir. Bu tesisin vereceği bütün hizmetler kurumumuzun takibinde olacak ve düzenli olarak da kamuoyuyla paylaşılacaktır. Eksik gördüğünüz, yetersiz gördüğünüz, itiraz ettiğiniz her ne varsa da, kurumlarımıza iletebilir, bize gönül rahatlığıyla ulaşabilirsiniz. Bir kez daha tesisimizin Van halkına hayırlı olmasını diliyorum, hepimize başarılar diliyorum.”
Konuşmanın ardından programa katılanlar tarafından temel atma butonuna basılarak tesise ilk harç döküldü.

 

NASIL BİR TESİS?

Yüklenici firma yetkililerinin verdiği bilgiye göre, tesiste, metan gazından yaklaşık 4 megawat civarında elektrik üretilecek. Alanda, evsel atık ayrıştırma tesisi, 3 adet fermantasyon tesisi, 1 adet 16 bin metre küplük gaz balonu, 1 adet 3.2 milyon metre küplük düzenli depolama bölümü, 1 adet kumanda kontrol binası, 1 adet de personel binası yapılacak. Atık ısısı artarsa 1 adet de sera kurulacak. Elde edilecek enerji miktarı 10 megawat civarında olacak. Tesisin, yatırım bedeli ise, 135 milyon ile 140 milyon TL civarında. Tesislerde 25 yıl boyunca 100-120 dolayında istihdam sağlanacak.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Katı, Atık, Entegre, Tesisi’nin, temeli, atıldı,
Haber Yazılımı