Haber Detayı
06 Mayıs 2017 - Cumartesi 09:43
 
Kaya Ortasaç; “Faal bir dernek olacağız”
Van'da bir süre önce kurulan Van Kültürü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Spor Kulübü basınla tanışma yemeğinde bir araya geldi. Toplantıya Van Kültürü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Spor Kulübü Başkanı Kaya Ortasaç ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Yapılan toplantıda Ortasaç, dernekleri ve amaçladıkları projelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ortasaç, “Tabale derneği değil, faal bir dernek olacağız” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kaya Ortasaç; “Faal bir dernek olacağız”

Ortasaç şunları söyledi; ““Van Kültürü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Spor Kulübü Derneğimiz, Nisan ayı başında kurulmuş olup başlangıç itibariyle aynı hedef ve gayeye hizmet hedefinde olan insanların bir araya gelmesiyle temelleri atılan ve yaklaşık bir buçuk aylık çalışmamız neticesinde görülen boşlukla birlikte Van Kültürü ve turizmi adına büyük hedefler ve projelere imza atacak çalışmaların altyapısına hazırlıklar yapmamızla neticelenmiştir. Yaklaşık 2000 üyemizle istişare halinde ve Van adına tespit edilen tüm eksiklikleri masa başı ya da kâğıt üzerinde tabela derneği olarak değil de projeler üreten, etkinlikler düzenleyen ve çözüm üretme adına gayret gösteren bir dernek olma yolunda faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Kurulduğumuz günden buyana geçen bir buçuk aylık süreçte, protokol ve resmi kurum ziyaretlerinin yanı sıra hazırlanacak projelerin alt yapısı ve hazırlık aşamaları için gerekli eksiklikleri giderecek adımlar attık. Derneğimiz üyelerinden oluşan müzisyenler aracılığı ile Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak olan mehter takımı için kadro oluşturduk. Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ve yine Van Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sinan Bağlı'nın vermiş olduğu destekler ile yaklaşık bir haftadır 23 kişilik mehter takımı ekibimiz provalarını yürütmekte ve Ramazan ayı başında hazır hale getirilmeye gayret gösterilmektedir. Folklor ekibi için 16 kişilik bir ekip oluşturup çalışmalara başladık, birkaç gün içinde hazır hale gelecektir.””

EL SANATLARI, KOSGEB, İŞKUR, SODES PROJELERİ
Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Ortasaç, dernek olarak planladıkları projelerini de şu şekilde anlattı; “Dernek olarak ev hanımları ve kızlarımıza yönelik el sanatları üzerine çalışmalar yapmak adına hazırlıklar yapıyoruz. Bu konuda mahallelerimizde küçük çaplı atölyelerimiz var, bu bağlamda seramik, el sanatları, halı kilim, dikiş nakış ve eğitime yönelik kurslar açarak bu yöndeki eksiklikleri değerlendirmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda İŞKUR, KOSGEB VE SODES desteklerinden yararlanmayı amaçlayan projeler hazırladık ve bu çalışmalarımızı çoğaltmayı hedefliyoruz.”

SPORTİF FAALİYETLER
Ortasaç, sportif faaliyetlere ilişkin de; “Sportif faaliyetler olarak ata sporumuz atıcılık ve binicilik branşları başta olmak üzere diğer branşlarda da faaliyetlerde bulunmayı planlıyoruz. Hem yerel hem ulusal platformlarda faaliyet göstermek üzere binicilik ve atış ekiplerimizle hem gösteri hem müsabaka takımları, voleybol, basketbol, hentbol ve futbol takımları oluşturarak çalışmalarımıza tüm Vanlıları dahil etmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

FAYTON VE GEZİ TURLARI
Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ortasaç, tanıtım amacıyla yapacakları çalışmalara ilişkin de; “Van Kalesi başta olmak üzere İskele Sahili ve Edremit Sahili olacak şekilde fayton gezisi turları, bisiklet turları, toplu geziler ve tanıtım turu organizasyonları düzenlemeyi hedeflemekteyiz.” dedi.

“SORUN VE SIKINTILAR”
Ortasaç açıklamalırın şu ifadelerle sürdürdü; “Derneğimiz adında da olduğu gibi Van Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma faaliyetlerine ağırlık verme adına yapmış olduğumuz görüşmelerde konumuzun muhataplarına ulaşmakta sıkıntılar çekmekteyiz. Yapacağımız kültür, turizm ve sportif faaliyetleriyle Van'’da yaşanan eksiklikleri bilmekte ve bu eksiklikleri giderme adına projeler gerçekleştirmekteyiz. Bu anlamda siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızın özellikle bu konuda desteğini beklemekteyiz. Bu konu bizim birinci elden iletilmesi gereken bir sorundur.”

“KALE GİRİŞ ÜCRETİ, YERLİ TURİSTLERİ KAÇIRIYOR”
Kaleye giriş ücreti alınmasının yerli turisti sıkıntıya soktuğunu da dile getiren Ortasaç, açıklamalarını şu şekilde tamamladı; “Van Kalesi giriş ücretinin 5 TL olması yerli turistlerin Van Kalesi gezilerine soğuk bakmasına sebep olmakla birlikte kale içerisine düzenlenen gezilere zarar vermektedir. Yabancı turistler açısından sıkıntı doğurmayan bu durum, yerli halkın ve turistlerin kaleye bakış açılarını değiştirmektedir. Bu konuda Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü başta olmak üzere tüm yetkililerden duyarlı davranmalarını bekliyoruz.” / Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: M.Selim Kurt
Etiketler: Kaya, Ortasaç;, “Faal, bir, dernek, olacağız”,
Haber Yazılımı