Haber Detayı
13 Mayıs 2017 - Cumartesi 09:45
 
KESK’ten 'açlık grevi' açıklaması
KESK Van Şubeler Platformu dönem sözcüsü Sezer Örenç, talepleri yerine getirilmediği taktirde Ankara’da açlık grevinde bulunan Eğitim-Sen üyelerine destek amacıyla açlık grevi başlatacaklarını söyledi.
GÜNDEM Haberi
KESK’ten 'açlık grevi' açıklaması

KHK ile ihraç edildikleri belirtilen Eğitim-Sen üyeleri Nuriye Gülmen ile Semih Özakça, tekrar göreve iade edilmeleri için Ankara’da, 66 gündür açlık grevinde bulunuyor.
KESK Van Şubeler Platformu tarafından dün, açlık grevinde bulunan Eğitim-Sen üyelerine ilişkin açıklama yapıldı.
KESK binasındaki açıklamayı dönem sözcüsü Sezer Örenç yaptı.
Açlık grevi yapan Eğitim-Sen üyelerinin durumuna ilişkin bilgi veren Örenç, “Ankara Tabip Odası’nın belirlemelerine göre, Gülmen ve Özakça’nın sağlık açısından kritik seviye olan 45. günü geride bıraktıkları ve Wernicke-korsakoff belirtilerinin görüldüğü bilgisine yer verilmiştir. Nabız ve tansiyon bozukluklarının görüldüğü, hemogram ve biyokimya değerlerinin kötüleştiği de vurgulanmıştır.” dedi.
Örenç, açıklamasının devamında; “Meclise 500 metre mesafede, 10 Mart’tan bu yana arkadaşlarımızın başlatmış olduğu ve 65. gününe giren açlık grevine kulak tıkanması kabul edilebilir bir durum değildir.” şeklinde konuştu.
Bir başka açlık grevinde bulunan kişinin Kemal Gün isimli vatandaş olduğunu anlatan Örenç, “Ayrıca, oğlunun cenazesini almak için 78 gündür açlık grevinde bulunan Kemal Gün isimli yurttaşın, sağlık sorunlarının arttığı ve görme kaybının başladığını belirtiliyor. Temel insan haklarından faydalanıp cenazesinin tarafına teslim edilmesi hususunda yetkililere gereğini yapmak konusunda çağrıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.
Örenç, açlık grevinde bulunanların talepleri yerine getirilmediği taktirde 15 Mayıs günü KESK Van şubeler platformu olarak, sendika binasında dönüşümlü, süreli açlık grevi eylemi başlatacaklarını sözlerine ekledi.  

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: Editör: Adil Harmancı
Etiketler: KESK’ten, 'açlık, grevi', açıklaması,
Haber Yazılımı