Haber Detayı
18 Nisan 2017 - Salı 09:40
 
“Kitap Fuarı” düzenlenecek mi?
Van’da, ilk kez 2013 yılından yapılan ve geleneksel hale gelmesi planlanan Kitap Fuarı, çeşitli nedenlerle şimdiye kadar düzenli olarak yapılamadı. Bu yıl beşincisi yapılması gereken fuarın ancak geçen yıl ikincisi yapılabildi. Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Süleyman Güler, fuarın belediye tarafından düzenlendiğini belirterek, bu yıl yapılıp yapılmayacağıyla ilgili kendilerine henüz yansıyan bir bilgi olmadığını söyledi.
KÜLTÜR Haberi
“Kitap Fuarı” düzenlenecek mi?

2013'te yapılan fuar Van için bir ilkti ve hem Van'dan hem de bölgeden büyük ilgi görmüştü. 
O tarihte fuar daha geniş bir organizasyonla Van Valiliği, Van Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenmişti. 
2014'te yapılması planlanan fuar ise, 6-7 Ekim olayları nedeniyle iptal edilmişti. 2015'te de fuar yapılmadı. 

İKİNCİSİ GEÇEN YIL YAPILDI
2013 yılında fuar açılışında yapılan konuşmalarda geleneksel hale getirileceği ifade edilen fuarın ikincisi ancak 3 yıl aradan sonra 2016 yılında yapılabildi. Ancak fuar sadece Van Belediyesi'nce düzenlendi ve bu durum fuarın sahiplenilmesi noktasında da pek çok sorunun yaşanmasına yol açtı.
Fuarın kimin tarafından düzenlendiği bir yana, fuar alanının uygun olmaması ve hem ilk fuarda hem de ikinci fuarda yağmur sularının fuar alanına dolması nedeniyle katılımcı yayınevleri ciddi sıkıntılar yaşadı. 

ÜÇÜNCÜSÜ NE ZAMAN?
Üçüncüsünün 2017'de yapılması beklenen kitap fuarı için her hangi bir çalışmanın yapılıp yapılmadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı bu güne kadar.
Van ve çevresindeki kitapseverler, 3. Van Kitap Fuarı'nın ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. Fuarın mutlaka devam ettirileceğini düşünen Vanlı yayıncı ve kitapseverler, fuar alanının daha uygun olacak bir alana taşınmasını ve fuarın ilgili tüm kurum ve kuruluşların işbirliğiyle düzenlenmesini istiyorlar. 

HENÜZ HAZIRLIK YOK
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Süleyman Güler, fuar düzenlemeyi şimdiye kadar belediyenin üstlendiğini, ancak yenisinin yapılması konusunda henüz kendilerine yansıyan bir bilgi olmadığını ifade etti.  

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: “Kitap, Fuarı”, düzenlenecek, mi?,
Haber Yazılımı