Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 17:08
 
'KOAH Hastaları dışarı çıkmasın' önerisi
Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yeni tip koronavirusün (Covid 19) artış eğiliminde olduğu bu günlerde KOAH hastalarının dışarı çıkmamaları önerisinde bulundu.
SAĞLIK Haberi
'KOAH Hastaları dışarı çıkmasın' önerisi

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamada; " Yaşanan koronavirüs salgını sırasında kronik akciğer hastalığı olanlar sağlıklı bireylere göre daha fazla risk altında. KOAH, en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olarak biliniyor. Akciğerlerde bronş adı verilen hava yollarının tıkanmasına ve solunum güçlüğü, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan kronik bir hastalık olan KOAH, çağımızın en önemli hastalıklarından biri olmaya devam ediyor. KOAH hastalarının da tıpkı diyabet ve kalp hastalığı olanlar gibi, Kovid-19'un en sık belirtileri olan, ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve nefes darlığı görüldüğü gibi tercihen aile hekimine başvurmalarını önermekteyiz. Nefes darlığı, KOAH'lı hastaların yaşadığı en temel belirti olarak herzamankinden daha farklı ya da ilaç kullandığı halde değişmeyen ya da artan nefes darlığı durumunda hastalarımızın yine hastalığı, alevlenme dönemlerini evde geçirmeyi tercih etmişlerdir. Bu süreçler için tele sağlık 'uzaktan ya da online' sağlık uygulamaları geliştirilerek KOAH hastaları desteklenmektedir" dedi.
Sünnetçioğlu, KOAH hastalarından, koronavirüsten korunmak için diğer tüm sağlıklı bireyler gibi el hijyeni ve sosyal mesafe kurallarına bağlı kalmalarını, yeterli ve sağlıklı beslenmelerini, günde yarım saat ev içinde, balkona ya da bahçeye çıkarak egzersiz yapmalarını, yeterli miktarda uyumalarını ve önerilen tedaviyi eksiksiz uygulamalarını istedi. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'KOAH, Hastaları, dışarı, çıkmasın', önerisi,
Haber Yazılımı