Haber Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 15:07
 
Kronik Hastalıklar İl Kurulu Toplantısı düzenlendi
Van İl Sağlık Müdürlüğü Kronik Hastalıklar İl Kurulu Toplantısı, İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
Kronik Hastalıklar İl Kurulu Toplantısı düzenlendi

Toplantı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, SBÜ Van  Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı temsilcilerinin katılımıyla il kurulu oluşturuldu.
Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda, açılış konuşmasında; "Sayın Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, talimatları doğrultusunda; Kurumumuzun yürütmekte olduğu Kronik Hastalıklar İl Kurulu Toplantısı için toplanmış bulunmaktayız. Yaşam kalitesini düşüren Kronik Hastalıklar ile etkin bir şekilde mücadele etmek, farkındalık yaratmak ve fiziksel aktiviteyi yaygınlaştırarak sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir toplum oluşturmak, bunun için de bireysel mücadelenin yanı sıra kurumsal mücadelenin de önem kazandığını ve kurumsal düzeyde çok sektörlü yaklaşımla gerekli önlemlerin alınmasının zorunlu hale geldiğini belirtmek istiyorum. Bakanlığımızca 2018/25 sayılı Genelge’ye istinaden kronik hastalıklar ve risk faktörleri ile mücadele amacıyla ‘Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı’, ‘Türkiye Böbrek Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı’, ‘Türkiye Kalp ve Damar Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı’, ‘Türkiye Kas ve İskelet Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı’, 'Türkiye Sağlıklı Yaşlanma Eylem Planı ve Uygulama Programı’ uygulamaya konulmuş ve yürütülmektedir. Söz konusu kontrol programlarının il genelinde uygulanması ve eylem planlarında yer alan aktivitelerin yerine getirilmesi, desteklenmesi ve koordinasyonun sağlanması amacıyla bu kontrol programları için İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sağlığı Birimi koordinasyonunda, Kronik Solunum Yolu Hastalıkları konularında yapılan etkinliklerin yer aldığı sunumu kurul üyeleriyle paylaşarak yıl içerisinde yapılacak etkinliklerle ilgili üyelerin görüş ve önerileri doğrultusunda kararlar alınacak." dedi.
Daha sonra alınan kararlara ilişkin de bilgi veren Soğanda; "İlimizde, KOAH, Astım, Böbrek, Kalp, Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları, Organ Bağışının arttırılması, Obezite, Diyabet, Hipertansiyon, Akılcı İlaç Kullanımı ve benzeri konularda halk sağlığının korunması ve kronik hastalıkların önlenmesi konusunda önemli gelişmeler sağlayarak beklenen yaşam süresinin arttırılması, toplum ve sağlık personelinin farkındalığını ve sağlık okur yazarlığını geliştirilmesi hedeflenmiştir." ifadelerini kullandı. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kronik, Hastalıklar, İl, Kurulu, Toplantısı, düzenlendi,
Haber Yazılımı