Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 10:30
 
Kurtulmuş, “Gölden çok az istifade edebiliyoruz” dedi ve ekledi; “Van Gölü, büyük bir değer”
AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve toplantılara katılmak üzere dün sabah saatlerinde Van’a geldi.
GÜNDEM Haberi
Kurtulmuş, “Gölden çok az istifade edebiliyoruz” dedi ve ekledi; “Van Gölü, büyük bir değer”

Van Ferit Melen Havalimanı'nda karşılanan Kurtulmuş, buradan beraberindekilerle beraber Van Büyükşehir Belediyesine ait Kocaeli Dostluk Parkında gazetecilerle birlikte kahvaltı yaptı. Burada nemli konulara değinen Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde İranlı turistleri yakından takip ettiğini söyleyerek; “Geçen yıl 500 bin turist geldi. Bazı dönemlerde Van doldu taştı. Bu Van için çok önemli. Van Gölü'nün çok azından istifade edebiliyoruz. Büyük bir değer. Bütün çevreyi ayağa kaldıracak bir değer. Ayrıca dağlarımızın, yaylalarımızın terörden tamamen temizlenerek kullanılmasıyla tarım hayvancılık ve yayla turizminin gelişmesi açısından büyük bir potansiyele sahip olacağız. Sınır ticareti ile ilgili özel çalışmalar yapmamız gerekiyor. Önemli bir konu. Bizim bitirdiğimiz, İran tarafının bitirmediği bir yol var. Oranın bitmesiyle iki ülke ilişkilerinin gelişmesi sağlanacak. Bütün sorunları önleyecek mekanizmalardan biri, halklar arasındaki ilişkilerdir. Halklar arasındaki teması artırdıkça, Ortadoğu halkları çimento gibi birbirine kenetlenir ve bir sinerji ortaya çıkar” dedi.

 

BATMAN’DAKİ SALDIRIYA DEĞİNDİ
Kahvaltı öncesi gazetecilere Batman’daki hain saldırıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, 
“Buraya gelir gelmez acı haberi aldık. Uzun zamandır Doğu ve Güneydoğu’nun bütün illeri diyar-ı huzur haline geldi. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Asıl olan milletimizin farklı fertlerinin her yerde huzur içinde yaşamasıdır. Bunun için vatandaşımıza her türlü hizmeti götürmek, devlet olarak vazifemizdir. Bunun için Anadolu’nun, Doğu’nun birçok yerinde ulaşımın rahat sağlanabilmesi için karayollarının, diğer yatırımların yapılması ve bunlar vasıtasıyla kardeşlerimizin en güzel hizmeti alabilmeleri için olağanüstü gayret sarf ediliyor. Terör örgütü, vatandaşların bu hizmetleri almaması için yıllardır elinden geleni yapıyor. En son yine bir inşaat faaliyetinin güvenliğini sağlamak için görevlendirilen askerlerimiz, maalesef yola döşenen EYP'nin patlatılması nedeniyle hain şekilde şehit edildiler. İlk gelen haber 4 şehit idi, ancak son gelen haber 7 şehide ulaştığını gösteriyor. Mekânları cennet olsun” ifadelerini kullandı.

 

“ORTA DOĞUDA YAŞANAN KIYAMETİ GÖRÜYORUZ”
Kurtulmuş sözlerine şöyle devam etti; “Orta Doğu'da yaşanan kıyameti görüyoruz. Maalesef Suriye’de, Irak’ta, yanı başımızda terörün niçin kullanıldığını çok daha net bir şekilde görüyoruz. Bu terör örgütlerini, vekâlet savaşlarının araçları olarak kullanıyorlar. Orta Doğu’da yaktıkları ateşe ellerini sokmamak için terör örgütlerini maşa olarak kullanarak halklara büyük zarar veriyorlar. Türklere, Kürtlere, Araplara, Acemlere, Sünnilere, Şiilere bölgenin esas huzur bekleyen halklarına büyük zarar veriyorlar. Terör örgütlerinin tamamını lanetliyoruz. En az onlar kadar lanetlenmeyi hak edenler, terör örgütlerine bu imkânı veren, bunlara siyasi lojistik, askeri olarak destekleyen unsurlardır. Vekâlet savaşlarında tuttukları o maşayı kullanan eller, o maşalar üzerinden kendi menfaatlerini yükseltmek isteyenlerdir. Hepsini lanetliyoruz. Bu bir insanlık saldırısıdır, insanlık suçudur. Bu bölgenin insanının huzura ve güvenliğe ihtiyacı var. Batıda, dünyanın başka yerlerinde ne varsa, bölge insanının aynı standartlarda yaşama hakkı var. Biz de ülke olarak, devlet ve hükümet olarak bunu gerçekleştirmek için seferber oluyoruz. Hainler de, vatandaşın huzurunu, güvenini bozmak ve yüksek hayat kalitesine ulaşmaması için her türlü hain saldırıyı yapıyorlar. Nefretle, lanetle kınıyoruz. Bunların ellerini tutanlar da bunun hesabını vereceklerdir ve Ortadoğu coğrafyası, Türkiye’miz, Orta Doğu’nun kilit taşı olan bu bölge, Allah’ın izniyle bütün bu saldırılardan kurtulacaktır” diye konuştu.
Van’ın dünya çapında büyük bir kent olmaya aday olduğunu da dile getiren Numan Kurtulmuş, “Bunun olması için önce huzurun olması lazım. Hizmetlerin gelebilmesi lazım. Bunları her türlü zorluğa rağmen gerçekleştiriyoruz. Eninde sonunda, ne yaparlarsa yapsınlar, terör diz çökecek ve bölge halkı hep birlikte huzur içinde, refah içinde yaşayacak. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine, milletimize sabırlar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

“TİCARET SAVAŞLARI BAŞLADI”
AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, ABD yönetiminin ticaret savaşları üzerinden dünyayı hizaya sokmaya çalıştığını da belirterek, “Türkiye’ye karşı yaptıkları bu kur operasyonu da aslında Türkiye üzerinden gelişmekte olan ülkelere ders vermek için yapılan bir operasyondur” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Almanya seyahati ile Hollanda Dışişleri Bakanının Türkiye'yi ziyaret etmesiyle birlikte başlayan olumlu temasın sıcak şekilde sürdüğünü de ifade eden Kurtulmuş, bundan da memnuniyet duyduklarını kaydetti. Kurtulmuş, “Dünyada çok büyük ekonomik savaş, ticaret savaşları başladı. Önce vekâlet savaşları üzerinden Suriye'de, dünyanın büyük güçleri birbirine girdi. Maalesef ABD yönetimi, ticaret savaşları üzerinden dünyayı hizaya sokmaya çalışıyor. Türkiye’ye karşı yaptıkları bu kur operasyonu da aslında Türkiye üzerinden gelişmekte olan ülkelere ders vermek için yapılan bir operasyondur. Bütün ülkelere, özellikle gelişmekte olan ülkelere 'tarafını belli et, benden yana mısın yoksa değil misin?' ABD yeni yönetimi, tabiri caizse herkesi karşısına alıyor. Avrupa'yı, Kanada'yı karşısına alıyor, Çin’i küresel savaşın muhatabı olarak görüyor. Rusya’yı karşısına alıyor. Bu kadar yıldır müttefiki olan Türkiye'yi de karşısına almak gibi bir gafletin içinde oluyor. Bu süreç içinde Türkiye’nin diğer ilişkilerini çok olumlu noktaya getirerek, üzerine gelen bu baskıyı hafifletmek gibi bir amacı vardır. Bunlardan biri de Avrupa ilişkilerinin düzeltilmesidir. Avrupa ile ilişkilerin gerginleşmesini önceki dönemlerde Türkiye sağlamadı” dedi.
AB ile çok iyi ve çok sıkıntılı dönemler yaşandığını da söyleyen Kurtulmuş, şöyle konuştu; “Son dönemlerde de pratik iki konu üzerinde görüşmelerimiz sürdü. Birincisi illegal göçmen meselesinde Türkiye ile Avrupa'nın işbirliği. Biz yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye, Avrupa’ya göç rotasında. Hem doğudan hem güneydoğudan gelen rotada Türkiye geçiş noktasında. Türkiye göçmenleri önlemese, AB göçmenler tarafından istila edilirdi. Bizim milletimizin büyük bir ensar ruhu var. Herkes ekmeğinin yarısını Suriyeli kardeşleriyle paylaşıyor. Avrupalı 3-5 göçmen gördüğünde eli ayağı titriyor. Göçmenler üzerinden ırkçılık, yabancı düşmanlığı dalgası Avrupa siyasetini tutsak ediyor. Şimdi Avrupa ile göçmenlerin durdurulması mutabakatı çerçevesinde ilişki sürecimiz devam ediyor. AB'nin bunu tekrar görmesi lazım. İkincisi, Türk vatandaşların vizesiz seyahat etmesi. Bu konuşulan bir diğer konu. Bu iki konunun yakın vadede sonuç verecek müzakere alanları olduğunu biliyoruz. Türkiye, AB'nin talep ettiği bir takım reformları gerçekletirmiş durumdadır. Art niyetli, İslam karşıtlığı, yabancı ve Türkiye düşmanlığı, Erdoğan karşıtlığı üzerinden politika üreten bu aşırı unsurların etkisinde kalan Avrupa siyasetinin de biraz rahatlaması lazım. Avrupalıların bunu gördüğünü görüyoruz. Böylece Avrupa, Türkiye karşıtlığının menfaatine olmadığını, tam tersine Türkiye ile her alanda bir ilişkinin içinde olmanın kendilerini rahatlatacağını görüyorlar. Avrupa'nın aslında Türkiye ile yapacağı yakın temasın, Avrupa’nın tekrar kendi kurucu değerlerine dönmesi bakımından da son derece yararlı olacağını görüyorlar. Bunun aramızda önemli bir momentum oluşturduğunu görüyoruz ve sonuçlarının da faydalı olacağına inanıyoruz.”

 

“VAN GÖLÜNÜN ÇOK AZINDAN İSTİFADE EDEBİLİYORUZ”
Kültür ve Turizm Bakanıyken İranlı turistleri yakından takip ettikleri söyleyen Kurtulmuş, “Geçen yıl 500 bin turist geldi. Bazı dönemlerde Van doldu taştı. Bu Van için çok önemli. Van Gölü'nün çok azından istifade edebiliyoruz. Büyük bir değer. Bütün çevreyi ayağa kaldıracak bir değer. Ayrıca dağlarımızın, yaylalarımızın terörden tamamen temizlenerek kullanılmasıyla tarım hayvancılık ve yayla turizminin gelişmesi açısından büyük bir potansiyele sahip olacağız. Sınır ticareti ile ilgili özel çalışmalar yapmamız gerekiyor. Önemli bir konu. Bizim bitirdiğimiz, İran tarafının bitirmediği bir yol var. Oranın bitmesiyle iki ülke ilişkilerinin gelişmesi sağlanacak. Bütün sorunları önleyecek mekanizmalardan biri, halklar arasındaki ilişkilerdir. Halklar arasındaki teması artırdıkça, Ortadoğu halkları çimento gibi birbirine kenetlenir ve bir sinerji ortaya çıkar” şeklinde  konuştu.
Görevlendirme yapılan belediyelerin yaptığı çalışmalara konusunu da değerlendiren Kurtulmuş, “Vekil belediye başkanlarının çalışmalarını yerinde görme imkanı buldum. Şehircilik alanında çok önemli katkılar sunan çalışmalar yapıldı. Demokratik hiçbir ülkede halkın oylarıyla seçilen hükümet, halkın oylarıyla seçilen bir belediye başkanının yerine vekil tayin etmek istemez. Bu vekillerin tayin edilmesi durduk yerde hükümetin aklına estiği için gerçekleştirilmemiştir. Hiçbir demokratik ülkede de hükümet, eli silahlı terör örgütleriyle dayanışma içinde olan bir belediyeye müsaade etmez. İşin doğasına aykırıdır. Kazılan hendeklere yardımcı olan, terör örgütü için dağa eleman götürülmesi için aracı mekanizmalar oluşturan, hatta vatandaşlardan oy alarak seçilerek, devletin kaynaklarıyla kendisine verilen kaynakları bir şekilde dağa aktaran belediyelerin seçilmiş olmaları, onların bu yaptığı işleri meşru kılmaz. Bu faaliyeti yapan belediye başkanları en büyük zararı kendisini seçen Kürt kardeşlerimize vermiştir. Onlar kapıların önünde bomba patlatsınlar diye oy vermediler. Oğlu, kızı, ailesi huzur içinde sokaktan geçsin diye oy verdiler. Güzel kentlerde yaşasınlar diye tercih ettiler. Bunu yapmadıkları için hükümet de vatandaşa hizmetin gitmesini temin etmek amacıyla belediye başkan vekilleri atadı. Bu arkadaşlarımızın hepsi zor şartlarda fedakârca bu hizmetlerin gerçekleşmesine vesile oldular. İnşallah bundan sonraki süreçte de bölgemizde vatandaşlarımız istedikleri her türlü hizmeti alırlar.” ifadelerini kullandı.
“Seçimlerde eğer başka bir sonuç olur ve başka partinin belediye başkanları seçilirse ne yapacaksınız” diye bir soru sorulan Kurtulmuş, “Seçimlerden sonra ne yapacağımızın cevabı bizde değil, seçilmiş olacakları yerler varsa, bu yerlerdeki HDP'li belediye başkanlarındadır. Bu işin cevabı millete hizmet istikametinde devam eder, meşru belediyecilik faaliyeti gösterirlerse zaten millet onlara onun için oy vermiş olacak. Bu sorunun cevabı bizde değil, bu sorunun cevabı HDP'nin nasıl siyaset yapacağıyla ilgilidir. Terör örgütünün gölgesinde, silahların gölgesinde, onun desteğiyle mi, yoksa milletin oyunun desteğiyle mi siyaset yapacak? Ona karar verecekler. Ümit ederiz ki demokratik bir tercih içinde olurlar. Öyle olursa bölge halkı rahatlamış olur” diye kaydetti.

 

“AK PARTİ, TÜRKİYE'NİN TEMİNATIDIR”
Yerel seçimlere de değinen AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş şunları söyledi; “Önümüzde bir seçim var. Temel stratejimiz; her belediye başkanımız, meclis üyemiz gücünü partiden alan, Erdoğan'ın karizmasının altına sığınarak orada siyaset yapanlardan oluşmayacak. Her arkadaşımız, partiyi ve Erdoğan'ın çizgisini yukarıya çıkaracak birikimde insanlar olacak. Belediye başkan adaylarımız; halkın içinden çıkan, halka değer veren, ehliyet ve liyakat sahibi, millete sadakat sahibi insanlardan olmasına dikkat edeceğiz. Kılı kırk yararak adaylarımızı en iyi şekilde tespit etmeye gayret edeceğiz. Aynı şekilde meclis üyelerimizi de kentin demografik yapısını göz önüne alarak belirleyeceğiz. Van'da büyükşehir belediye başkanlığını almak için, metropol ilçeler olmak üzere ilçe belediyelerinin önemli bir kısmını almak için gayret gösteriyoruz. AK Parti, bu seçimlerde Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi en iddialı partidir. Diğer partiler seçim havasına girmemişken, biz 4 haftadır seçim çalışmalarımızı yürütüyoruz. Seçim peşin peşin ne kazanılır ne kaybedilir. Biz tek tek her seçmene dokunarak, her yerde huzur ortamı içinde kampanyamızı yürüterek vatandaşlarımızın taleplerini dinleyeceğiz. Bu kadar gelişmeden sonra Van halkının da bu gerçekleri göreceğini biliyoruz. Öyle olmasını temenni ediyoruz. Mesele çalışmakta. AK Parti, Türkiye’nin teminatıdır. Bir bölge partisi değildir. AK Parti sadece Türklerin, sadece Karadenizlilerin değil, tüm unsurların partisidir. Türkiye'nin en kapsayıcı partisi AK Partidir. Bu özelliğiyle AK Parti, Türkiye’nin teminatıdır. AK Partinin varlığı ve güçlenmesi, Türkiye'de Avrupa'daki gibi aşırı uçlara kayma eğilimlerin gösterilmesine mani olacak bir gelişmedir. İnsanların kimliklerini rahat ifade edebilmesi, AK Parti iktidarları döneminde oldu. Cezaevinde annenin çocuğuyla Kürtçe konuşması yasaktı. Kimse diyemez ki AK Parti iktidarları döneminde kimlik üzerinden bir baskı var. AK Partinin kuruluş amacı; hak ve özgürlükleri geliştirmektir. Ana dili sütü kadar helaldir. Buna inanıyoruz. Herkesin diline kültürüne sahip çıkacağız.”
Kurtulmuş, kahvaltı programının ardından Gürpınar Belediyesi tarafından düzenlenen bölgenin ilk ve tek yağlı güreş organizasyonu olma özelliğini taşıyan “Kırkpınar’dan Gürpınar’a Ulusal Yağlı Güreş Festivali” için ilçeye geçti.
Festival alanında Kaymakam ve Belediye başkan vekili Osman Doğramacı ve beraberindeki heyet tarafından karşılanan Kurtulmuş, Er Meydanına geçerek alanda bulunan halkı selamladı.

 

“ALGILARDAKİ UZAKLARI BİZ YIKARAK YAKIN EYLEMEK İSTEDİK”
Gürpınar Belediyesi tarafından düzenlenen ve bölgenin ilk ve tek yağlı güreş Festivali olan “Kırkpınar’dan Gürpınar’a Ulusal Yağlı Güreş Festival”inde saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra konuşan kaymakam ve belediye başkan vekili Osman Doğramacı, sözlerine “Bu gün ilçemize, ilimize Edirne’den, Balıkesir’den, Antalya’dan, Bursa’dan, Ordu’dan katılan çok değerli misafirlerimiz hepiniz hoş geldiniz, hepinizi saygıyla selamlıyorum” diye başlayarak şöyle devam etti; “Biz  'Kırkpınar’dan Gürpınar’a diye bir proje başlattık. Ülkemizin en batısından en doğusuna Edirne’den Van’a 'Kırkpınar’dan Gürpınar’a bir kardeşlik köprüsü nasıl kurulabilir adlı bir proje kurduk. Bu projeyle ilgili sağ olsun yağlı güreş düzenleyen Kentler Birliğimizin değerli başkanı Zekai bey ve meclis üyeleri, encümenleri bizim bu projemize ciddi katkı sundular ve hep beraber Türkiye’yi Edirne’den Van’a bir kardeşlik köprüsü ile birleştirme imkanı oluşturduk. İnşallah bu 1’incisini düzenlediğimiz Gürpınar güreşleri ile Kırkpınar gibi 657’cisini de düzenleyebilmeyi Allah nasip eder. Ülkemizin Van’ını Edirne’den, Ordu’sunu, Antalya’dan Sinop’tan ayırt etmeyen bir ülke haline geliriz, aslında algılardaki uzakları biz yıkarak yakın eylemek istedik, bu yönde bir proje başlattık, İnşallah sizlerin de sayesinde bu daim olur” dedi. 

 

“KATKI VERECEĞİZ”
Doğramacı'dan sonra söz alan Van Milletvekili ve Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Osman Nuri Gülaçar, protokolü ve vatandaşları selamladıktan sonra; “Bu güzel program ilk defa yapılan ama Allah’ın izni ile devamına katkı vereceğimiz Kırkpınar’dan, Gürpınar’a yağlı güreş müsabakalarına biz de parti olarak, vekiller olarak katkı vereceğiz. Bu güzelliklerin devamına yardımcı olacağız, bu organizeyi yapan kaymakamıma yüreğimle teşekkür ediyorum. Sayın Valime ve katkı veren bütün herkese teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

 

“GÜZEL ÖRNEKLERDEN BİRİ BURADA”
Daha sonra konuşan Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise şunları söyledi; “Ata sporumuz Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği olarak yeni kurulmuş birliğiz. Ama hep beraber güçlerimizi birleştirerek, ata sporumuz yağlı güreşe nasıl daha fazla hizmet edebiliriz, yağlı güreşi gelecek nesillere nasıl aktarabiliriz, daha güzel seyir zevki, daha güzel kaliteli güreşler nasıl yapabiliriz diye güreş federasyonumuzla beraber çalışıyoruz, emek harcıyoruz. İşte güzel örneklerinden birini bugün Gürpınar’da Kaymakam ve Belediye Başkan Vekilinin girişimleri ile birlik olarak ilk defa burada bu ata sporumuzu bu coğrafyada da sevdirmek ve buradaki genç kardeşlerimizi de ata sporu ile tanıştırmak için bir araya geldik.”
Daha sonra kısa bir konuşma yapan ve Gürpınar’da düzenlenen “Kırkpınar’dan Gürpınar’a Ulusal Yağlı Güreş Festivaline katılmak için gelen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın da; Kırkpınar’dan Gürpınar’a yağlı güreş festivalinde emeği geçen herkesi tebrik etti.

 

 

“VAN ADETA BİR FESTİVALLER, ŞENLİKLER ŞEHRİNE DÖNÜŞTÜ”
“Kırkpınar’dan Gürpınar’a Ulusal Yağlı Güreş Festivali”nde konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu; “Kırkpınar’dan Gürpınar’a sloganıyla güzel yurdumuzun en batısını en doğusuyla buluşturan, birleştiren, adeta bir kardeşlik köprüsü kurmayı amaç edinen bu organizasyonu yapmaktan ve sizleri bugün Gürpınar’da, Van’da misafir ediyor olmaktan çok büyük bir memnuniyet ve bahtiyarlık duyuyoruz” diyerek şöyle devam etti; “ Bu güzel şehrin her bir ilçesinde, her bir bucağında son zamanlarda güzel şeyler oluyor. Bilhassa belediyelerimizin kaynaklarının terör örgütlerine değil, vatandaşımızın hizmetine tahsis edildiği andan itibaren burada Van halkı, Gürpınar halkı bir bütün olarak bir süreden beri unuttuğu gerçek belediyecilik hizmetleri ile tekrar buluşuyor. Huzur ortamının sağlanmasıyla birlikte bu tür festivaller yıl boyunca yapıldı. Van adeta bir festivaller, şenlikler şehrine dönüştü, huzur ikliminin üzerine birçok güzelliği inşa ettik, inşa etmeye devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, hükümetimiz ve Sayın Milletvekillerimizin destekleri ile Van adeta son birkaç yıldır büyük bir dönüşüme, değişime sahne oluyor. Belediye hizmetleri anlamında son yıllarda çok önemli yatırımlar gerçekleştirildi ve gerçekleştirilmeye devam edilecek. Huzur ikliminin üzerine Van’da turizm inşa ediliyor, Van’da tarım ve hayvancılık yeniden canlanıyor. İnşallah bu iklim muhafaza edildiği sürece çok daha büyük gelişme ve kalkınma bu bölgede bu yörede gerçekleşecek.”
Van'ın Gürpınar Belediyesince, İlçeye bağlı Yukarı Kaymaz Mahallesi Başbulak Mesire Alanı'nda düzenlenen "Kırkpınar'dan Gürpınar'a Ulusal Yağlı Güreş Festivali" renkli görüntülere sahne oldu. 
Burada konuşan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, “Kırkpınar’dan Gürpınar’a” sloganıyla bu yıl 657’incisi Gürpınar ilçesinde yapılan yağlı güreş festivali ile ülkenin batısı ile doğusu arasında gönül köprüsü kurulduğunu söyledi. Kurtulmuş, “Bu organizasyonun önümüzdeki yıllarda geleneksel hale getirilerek devam etmesini temenni ediyorum. Bu sadece Gürpınar için değil, bu festivalin bütün Türkiye ve dünya için bir kardeşlik, barış ve dostluk festivali olmasını temenni ediyorum. Bu örnek çalışması nedeniyle kaymakamımıza da teşekkür ediyorum. İsim son derece güzel. ‘Kırkpınar’dan Günpınar’a’. Kırkpınar ağaları ve başpehlivanları da burada. Bu festivale gelen gençlerimiz arasında da inşallah önümüzdeki yıllarda başpehlivanlar çıkacak. Güzel bir organizasyon. Dağlarında ve ovalarında esenliğin, barışın hakim olduğu bir Türkiye’yi göstermesi bakımından da fevkalade anlamlı bir organizasyon. Anadolu coğrafyası dediğimiz bu coğrafya, adı üstünde ‘Anadolu’, bir ana gibi gelen herkesi kucaklayan, saran bir coğrafyadır. Bu coğrafya tarih boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, büyük İslam medeniyetleri, Anadolu Selçuklularının, Osmanlıların burada kurmuş oldukları büyük medeniyetlerle de dünyanın her yerinde gelip huzur bulduğu bir coğrafya olmuş. İspanya’da Yahudilerin, Irak’tan Saddam Hüseyin ve son olarak Suriye’de rejimin zulmünden kaçanlara ev sahipliği yapmış bir coğrafya. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla hep beraber dünyanın dört bir tarafından gelen insanlara kucak açmış bir ülkeyiz. 3,5 milyon Suriyeli'ye kucak açan bir milletiz. Allah bu milletten razı olsun. Gönlü Anadolu kadar zengin olan bir millete sahibiz. Bu millet, hiçbir ırkı bir diğerinden ayırmamıştır. Bu coğrafyanın insanları, ‘bu falanca dinden, bu falanca mezhepten’ diyerek hiç birisini ayrıştırmamış, hiçbirisini ötekileştirmemiştir. Bu aziz millet Edirne’den Van’a kadar bütün Anadolu coğrafyasında bu hassasiyetini bugün de kuruyor" dedi.

 

“KİRLİ BİR OYUN OYNANIYOR”
Bu coğrafyanın kardeşlik, birlik ve huzur olduğunu da belirten Kurtulmuş, "Ama ne yazık ki ülkemizde, Suriye ve Irak’ta bir oyun oynanıyor. Kirli bir oyun oynanıyor. Kürtleri sevmediği kadar, Türkleri de hiç sevmeyen bazı emperyalist güçler, bizim aramızdaki etnik farklılardan dolayı, mezhep farklılıklarından dolayı Ortadoğu’yu bir kan gölüne, bir cehennem çukuruna çevirmeye çalışıyor. Şehirler tarumar ediliyor, kentler ortadan kaldırılıyor, insanlar birbirlerine düşman ediliyor. Terör örgütleri bu silahları, bu destekleri nereden alıyor? Bu güzel dağları, bu şehirleri niye tarumar ediyor? Bu sorunun cevabı son derece açık. Bu sorunun cevabı, bu terör örgütleri onların maşası olarak hareket ediyor ve maalesef bu coğrafyanın insanlarına kan kusturuyor. İşte bu anlamlı organizasyon, emperyalist güçlere somut bir cevaptır. Kırkpınar da bizim, Gürpınar da bizimdir. Bu meydandaki dua da, Kırkpınar’daki dua da bizimdir. Bütün bu halkların dilleri ve renkleri bizimdir. Kim bunun aksine bir şey söylüyorsa, bu coğrafya halklarının tamamının düşmanıdır. Onun için birlik, dirlik içinde olacağız, güzellikler içerisinde olacağız. Bu güzel coğrafya, bir takım kan ve gözyaşı hikayeleriyle değil, halaylarla, türkülerle, sevinçlerle, düğünlerle kutlayacağız. Buradaki çocuklarımız sporla, kültürle, sanatla, bilimle uğraşacaklar ve dünyanın en iyi insanları olacaklar. Bu çocukların medenileşmesi, eğitim görmesini istemeyenler, bu bölgenin insanlarını eğitimsiz bırakmaya çalışıyorlar. Bunu yapanlara verilecek en güzel cevap barış ve kardeşliktir” diye konuştu.
Yaptığı konuşmadan sonra kısa bir süre festival alanında kalan Kurtulmuş, daha sonra buradan ayrılarak Van merkeze döndü. Burada ilk olarak Valilik makamını ziyaret eden ve Valilik Şeref Defterini imzalayan Kurtulmuş, daha sonra AK Parti il binasına geçerek ilçe başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından buradan ayrılan Kurtulmuş, AK Parti Van İl Danışma Kurulu Toplantısına katılmak üzere Van Devlet Tiyatro Salonuna geçti. 
Haber: İHA / M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kurtulmuş,, “Gölden, çok, az, istifade, edebiliyoruz”, dedi, ve, ekledi;, “Van, Gölü,, büyük, bir, değer”,
Haber Yazılımı