Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 09:30
 
Kurukcu: Sandığa giden seçmenlere teşekkür ediyorum
CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu, 16 Nisan Halkoylamasının ardından bir açıklama yaparak sandık başına giden tüm seçmenlere teşekkür etti.
SİYASET Haberi
Kurukcu: Sandığa giden seçmenlere teşekkür ediyorum

Referandum sonrası yazılı bir açıklama yapan CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu; “Evet cephesi Devletin bütün maddi olanaklarını kullanmasına ve İstanbul Ankara, İzmir, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Van, Diyarbakır, Mardin, Eskişehir gibi büyük şehirlerimizde hayır önce çıkmasına rağmen bu sonucun bir başarıymış gibi görülmesi akla zarardır” ifadelerini kullandı.

“ANAYASA, TOPLUMSAL UZLAŞI METNİNE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”
Kurukcu, açıklamalarının devamında şunları söyledi; “Eşit olmayan koşullarda bir referandum süreci geçirmemize rağmen demokrasiye sahip çıkmak için elimizden gelen çabayı sarf ettik. “Toplumun en az yüzde 50’'si ‘'hayır'’ diyor. Bu gerçek önümüzde dururken, siyasi kuruma bir görev düşüyor. Anayasayı toplumsal uzlaşı metnine dönüştürmek. Ancak bu olursa ülkemiz hak ettiği noktaya ulaşabilecektir.”

“YSK, SEÇİMİ TARTIŞMALI HALE GETİRMİŞTİR”
YSK ile ilgili tartışmalara da değinen Kurukcu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “YSK, maalesef referandumu tartışmalı hale getirmiştir. Çok açık ve net tartışmaya yer vermiştir. Üzerinde mühür bulunmayan zarflar geçersiz sayılması gerekirken sayılmamıştır. Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü olmayan zarflar geçersiz sayılması gerekirken sayılmamıştır. Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçersiz sayılması gerekirken sayılmamıştır. YSK bunları geçerli hale getirerek tartışma ortamının zeminini hazırlamıştır. Hiçbir kurum kendisini parlamentonun üstünde göremez. Ama YSK bir kişinin itirazı üzerine bunları geçerli sayıyor. Maç yapılırken kural değişmez. YSK maçın ortasında kuralları değiştiriyor. Hukuksal açıdan, kamu vicdanı açısından seçimi tartışmalı hale getirdiler. Biz büyük bir milletiz, içeride ve dışarıda güçlü olmak isteriz. Gücümüzü hukuktan almalıyız.”
AK Parti'nin, “17 Nisan'da 'evet' çıkması durumunda ülkenin ekonomisinin düzeleceği, istikrar, huzur geleceği, ülkenin çağ atlayacağı” gibi söylemlerde bulunduğunu belirten Kurukcu; “Hepimizin temennisi bu yönde tabi. Bekleyip göreceğiz. Tek temennimiz bunların gerçekleşmesidir. Son dönemlerde Van'a gelen  bakanların da Van için verdiği sözleri tutmasını bekliyoruz. Seçimden seçime sahaya inmenin modası kalkmalıdır artık.” diye konuştu.
Kurukcu son olarak; “Çalışmalarımıza katkı sunan tüm partililerimiz, müşahitlerimiz ve en önemlisi özgür iradesini sandığa yansıtan kadim halkımıza CHP Van İl Başkanı olarak sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kurukcu:, Sandığa, giden, seçmenlere, teşekkür, ediyorum,
Haber Yazılımı