Haber Detayı
26 Mayıs 2017 - Cuma 09:42
 
Lise öğrencilerinden resim sergisi
Van Güzel Sanatlar Lisesi tarafından her yıl düzenlenen ve geleneksel hale getirilen okul sergisi açıldı.
SANAT Haberi
Lise öğrencilerinden resim sergisi

 Şişli Öğretmen Evi bahçesinde açılan ve okul öğrencileri tarafından düzenlenen sergide 300 dolayında resim yer aldı.   

Gazetemize konuşan okul müdürü Ferhat Dündar, “Halkın sergimize talebi çok iyi ancak maddi imkânsızlıklardan dolayı uzun süre kalamadığımız için bunun üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi.

Her eğitim dönemi sonunda sergi düzenlediklerini ifade eden Dündar, şunları söyledi:

“Bu günkü sergimiz her yıl geleneksel olarak yaptığımız karma resim sergisi, tabi yılsonu yaptığımız bir sergidir bu. Bazen ara ara bir takım görevler çıkıyor; mesela 23 Nisan, 18 Mart Çanakkale ile ilgili ve buna benzer özel günlerde bizden sergi isteniyor. Bunlar da yıl içerisinde bizim ekstradan yaptığımız sergiler ama bütün bir yılı kapsayan genel yılsonunda sergilenmeye değer eserlerin sergilendiği sergimiz bu.” 

Serginin sadece bir gün süreceğini belirten Dündar, “Sergimiz maddi imkânlarımız kısıtlı olduğu için bugün sabah saat 7.00'de başladı ve akşamda saat 19.00'da bitecek, maalesef imkânımız olmadığı için bir günlüğüne kiralayabildik, keşke imkân olsaydı iki, üç gün kiralayıp sergilenen eserleri halkımızla buluşturmaya devam edebilseydik. Bu hem okulumuzun tanıtımı için iyi olurdu hem de halkımız buradaki güzel eserleri görerek estetik beğenilerini tatmin etmiş olurlardı.” diye konuştu.

Dündar, sergi ile ilgili olarak amaçlarını da şöyle dile getirdi:

“300 dolayında bir birinden farklı tekniklerle yapılmış eser yer alıyor. Yağlı boya, pastel boya ve kuru kalem başta olmak üzere birçok eser yer alıyor. Bu eserler ayrıca öğrencilerin derslerinde not aldıkları çalışmalar. Yani öğrenci bu çalışmasıyla aynı zamanda sınıfını geçiyor. Sergideki amacımız öğrencinin kendini tanımasını sağlamak, moral ve motivasyon açısından kendi eseri sergilendiği zaman kendini çok iyi hmeye başlıyor çünkü sergilenmeye değer görünen eseri iyi bir eser demektir. Bu anlamda öğrencinin öz güvenini sağlamak ve önünü açmaktır. Diğer bir amacımız ise okulumuzun tanıtımını yapmak. Biz gerçekten öğrenci bulmakta zorlanıyoruz. Yetenekli olan öğrencilerin heba olması gerçekten ülke sanatı açısından olumsuz bir durum, açıkçası çok sanatsever bir toplum değiliz. Okulumuz geleceği parlak olan bir okuldur. Yüzde 85 dolayında bir başarısı olan okuldur. Bu başarı üniversite sınavlarında gösterilen bir başarıdır. Okulumuzda özellikle resim bölümünde olan öğrenciler üniversite sınavlarında matematiği iyiyse Mimarlık, İç Mimarlık gibi bölümleri rahatlıkla kazanabiliyorlar.” 
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Lise, öğrencilerinden, resim, sergisi,
Haber Yazılımı