Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 16:22
 
Lokantalardaki menülerde tuz ve şeker azaltılacak!
Toplumda sağlığın korunması ve hastalıkların oluşumunun önlenmesi amacıyla, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ile Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı yürütülüyor. Program çerçevesinde, tuz ve şeker tüketiminin önerilen seviyelere düşürülmesi için çeşitli aktiviteler gerçekleştiriliyor.
SAĞLIK Haberi
Lokantalardaki menülerde tuz ve şeker azaltılacak!

Ev dışında yemek yiyen nüfusun arttığı son yıllarda; lokanta, pastane, kebapçı, fastfood, börekçi, kafe vb. yerlerde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen aşırı tuz ve şeker tüketimin azaltılması, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin her alanda desteklenmesi amacıyla, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu (TLKPTF), Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) arasında aşırı tuz ve şeker kullanımının azaltılmasına ilişkin 28 Şubat 2019 tarihinde protokol imzalanmıştı.

 
Protokol kapsamında toplum sağlığının korunması maksadıyla TLKPTF’ye bağlı işletmelerden ve TAŞPAKON üyelerinin yer aldığı işletmelerden gönüllü olanlar tarafından aşırı tuz kullanımının yıllık 4 ve aşırı şeker kullanımının 5 oranında azaltılması ve Van'da yürütülecek faaliyetlere ilişkin usul, esas ve yükümlülükler hakkında bilgilendirme toplantısı VATSO toplantı salonunda gerçekleştirildi. 

Toplantıya Pastacılar, Lokantacılar, Fırıncılar ve Van Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı işletme sahipleri ile gönüllü işletmelerin yetkilileri katıldı.

Toplantıda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda tarafından sunum gerçekleştirilerek, İl Sağlık Müdürlüğü ile işletmeler arasında çalışmaların başlatılması ve sürdürülmesi yönünde kararlar alındı.

Toplantıya katılan işletme sahipleri: "Bakanlığımızın almış olduğu bu kararı destekleyeceğiz. Halkımıza sağlıklı ürünler sunma yolunda her türlü projelere açığız. Menülerde şekeri ve tuzu azaltacağız" taahüdünde bulundular.

 / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Lokantalardaki, menülerde, tuz, ve, şeker, azaltılacak!,
Haber Yazılımı