Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 10:14
 
Matbaa sektörü, düğün sezonunu bekliyor
Van'daki matbaa sektörü, sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Matbu evrak konusunda sipariş azlığından yakınan sektör, düğün sezonu ile birlikte davetiyeye rağbet gösterilmesini ve bu şekilde yüzlerinin gülmesini umuyor.Matbaa sektörünü anlatan Güven Ofset ve Matbaa sahibi Selahattin Özsönmezer, girdi maliyetlerinin yüksekliği, kalifiye eleman yetersizliği ve serbest piyasada çalışan pazarlamacılar nedeniyle, sektörlerinin sıkıntılı olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
Matbaa sektörü, düğün sezonunu bekliyor

Matbaa sektörünün hareketlilik için düğün sezonunu beklediğini belirten Özsönmezer; “Ancak düğün sezonumuz durgun başladı. Şuan fazla davetiye siparişi alamıyoruz ama ilerleyen dönemlerde bir hareketlilik olmasını bekliyoruz. Davetiye sezonumuz Nisan ayının ilk haftasında başlar, yaz aylarında çok canlı geçer ve sonbaharın son aylarına kadar devam eder. Havaların biraz ısınması ile düğünlerin yoğun olacağını ve buna bağlı olarak da davetiyeye rağbetin artmasını bekliyoruz”dedi.
Güven Ofset ve Matbaa sahibi Selahattin Özsönmezer, matbaa sektörünün sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek;“45 senedir matbaacılıkla uğraşıyorum. İş yerimizde her türlü matbu evrak baskısı, düğün davetiyeleri, el ilanları, bröşür, afiş, kartvizit ve kaşe baskısı yapılıyor. Sektörümüzde kalifiyeli eleman bulma sıkıntısı yaşıyoruz. Ben mesleğe usta olarak başladığım günden bugüne kadar yaklaşık 40’a yakın usta yetiştirmişim. Bizden mesleği öğrenen herkes kendisine ait işyeri açtı. Bazıları da mesleği öğrenip batı illerine çalışmaya gitti. Bunun da sebebi orada daha rahat olmalarıdır, imkanların daha elverişli olmasıdır. Mesleğe başladığımız ilk yıllarda, şuan olduğu kadar fazla matbaa yoktu. En fazla 3-4 tane işletme vardı Van'da. Şimdi matbaa sayısı oldukça fazla. İş yoğunluğumuz da eskisi gibi değil, şimdi piyasada çalışan pazarlamacılar var ve  bunlar işlerimizi bir nevi sekteye uğratmış durumdalar. Eskiden müşteri kapımıza gelirdi, o kadar yoğun oluyorduk ki bazen iş almıyorduk, diğer arkadaşlara yönlendiriyorduk. Şimdi ise iş alabilmek için müşterinin ayağına gidiyoruz. Eski işlerimizde para kazanıyorduk ama şimdi kazanamıyoruz. Girdi maliyetlerimiz çok yükseldi. Aldığımız ürünler çok zamlandı, kâr marjımız çok düştü. Örneğin daha önce litresini 40 TL’ye aldığımız boya şimdi 80 TL, 50 TL’ye aldığımız solvent 130-140 TL, 200 TL’ye aldığımız kalıp şuan 400 TL, 7 TL’ye aldığımız fotokopi kağıdı şuan 20 TL olmuş durumda” dedi.

 

"UMUDUMUZ DÜĞÜNLERDE"

Yıl bazında ise ortalama 20 bin civarında davetiye siparişi aldıklarını belirten  Güven Ofset ve Matbaa sahibi Selahattin Özsönmezer, ekonomik canlılık için umutlarını düğünlere bağladıklarını söyledi. Şuan itibari ile düğün sezonunun durgun  başladığını, ancak havaların biraz ısınması ile birlikte düğünlerin artacağını, buna bağlı olarak da davetiye talebinin yükseleceğini umduklarını kaydeden Özsönmezer; " Normalde davetiye sezonumuz Nisan ayının ilk haftasında başlar, yaz aylarında çok canlı geçer ve sonbaharın son aylarına kadar devam eder. Davetiye fiyatlarımız uygun. 50 TL'den başlar, 500 TL'ye kadar fiyatları yükselir. En çok tercih edilen fiyat aralığı 60-80 ve 100 TL’lik davetiye çeşiteridir. Ümit ediyoruz ki düğün sezonunda davetiyeye rağbet fazla olsun ve sektör olarak bu sıkıntılı süreci atlatabilelim.” ifadelerini kullandı. Özel Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Matbaa, sektörü,, düğün, sezonunu, bekliyor,
Haber Yazılımı