Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 12:08
 
'Meme kanserinde erken teşhis büyük önem taşıyor'
‘Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı’ nedeniyle Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, açıklamalarda bulundu. Müdür Sünnetçioğlu, meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekti.
SAĞLIK Haberi
'Meme kanserinde erken teşhis büyük önem taşıyor'

Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, 01 - 31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı nedeniyle yaptığı açıklamada; "Bilindiği gibi kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sırayı alan kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Meme kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanserinin neredeyse tamamı kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde de meme kanseri görülebilir. Risk faktörleri arasında ailede meme kanseri öyküsü, erken ilk adet yaşı, geç menapoz, çocuk emzirmeme, obezite sayılabilir." dedi.

 

"RİSKİ AZALTMAN İÇİN..."

 

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, hastalıkla ilgili riski azaltabilmek için yapılması gerekenlere de değindi. Sünnetçioğlu, şöyle konuştu; "Riski azaltmak amacıyla egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi davranış değişiklikleri etkili olabilmektedir. Bunun yanında kişinin sigara ve alkol kullanmaması ve doğum sonrası ilk yarım saat içerisinde bebeğini emzirmeye başlaması ve en az 2 yıl bebeğini emzirmesi, meme kanserinde koruyucu faktörlerindendir. Meme kanseri ülkemiz için 45,6'dır ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan meme kanserine hayat boyu 8 kadından birinin yakalanma riski vardır. Bu sebeplerden dolayı Ekim ayı 'Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı' olarak ilan edilmiştir. Biz de çeşitli etkinliklerle halkımızı kanser konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Meme kanseri zaman zaman belirti vermeyebilir. Meme kanserine erken dönemde tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırmaktadır."

 

ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

 

Doç.Dr. Sünnetçioğlu, erken teşhisin önemine de vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı; "Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Kanserin artan önemi ve maliyeti, kanserin önlenmesi, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkarmaktadır. İlimizde bu hizmetler Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezi, Aile Hekimleri, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz tarafından ücretsiz yürütülmektedir. Ayrıca Van Büyükşehir Belediyesinden kurumumuza tahsis edilen mobil sağlık tarama aracı ile kırsal bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın da mamografisi çekilerek kanser taramaları yapılmaktadır. Meme kanserinin erken teşhis ve tedavisinin yapılabilmesi için, halkımızın sağlık kuruluşlarımızda ücretsiz olarak tarama hizmetlerinden faydalanmasını ve bu sayının artırılması konusunda da duyarlılık bekliyoruz. Tüm sağlık teşkilatı ile vatandaşımızın hizmetindeyiz. 40-69 yaş aralığındaki kadınlarımızı ücretsiz mamografi çekimi için İpekyolu Sağlıklı Hayat Merkezi, Tuşba Sağlıklı Hayat Merkezleri içerisinde hizmet veren KETEM'lerimize bekliyoruz." / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'Meme, kanserinde, erken, teşhis, büyük, önem, taşıyor',
Haber Yazılımı