Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 17:19
 
Memur-Sen Başkanı Uca’dan TİS açıklaması
Memur-Sen Van Şube Başkanı Mehmet Ali Uca, hükümetle gerçekleştirilecek Toplu Sözleşmeleri’ne (TİS) ilişkin olarak sendikanın taleplerini dile getirirken, Van’ın genel durumu ve belediyelerin çalışmalarına ilişkin de görüşlerini dile getirdi.
EKONOMİ Haberi
Memur-Sen Başkanı Uca’dan TİS açıklaması

Hükümet ile işçi sendikaları arasında TİS görüşmeleri gerçekleştirilecek.

Memur-Sen Van Şubesi tarafından, konuyla ilgili basın açıklaması yapıldı.

 

VAN’A DEĞİNDİ

Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Edremit’teki bir kahvaltı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Memur-Sen Van Şube Başkanı Mehmet Ali Uca, önce Van’ın içinde bulunduğu duruma değindi.

Uca, şunları söyledi:
“İlimiz şu an birçok problemle cebelleşiyor. Çevreyolu, sahil yolu, eğitim ve sağlık konusunda ciddi problem yaşıyoruz. Yine ulaşımla alakalı zaman zaman problemler yaşıyoruz. Van’ın altyapısı ile alakalı ciddi problemler yaşıyoruz. Biliyorsunuz ki Van son zamanlarda ciddi göçler aldı. Göçlerle birlikte kültür çatışmaları da zaman zaman meydana geliyor. Bu kültür çatışması nedeniyle sizlerin de desteğiyle ciddi bir uyum çalışması yapmamız gerekiyor. Başka ülkeden gelen vatandaşlar ile hayatımızı uyumlu bir şekilde idame ettirmemiz gerekiyor. İnşallah hep birlikte Van’ın problemlerini dile getirmeye devam edeceğiz.”

 

TİS’E DİKKAT ÇEKTİ

Daha sonra TİS görüşmelerine dikkat çeken Uca, konuşmasına şöyle devam etti:
“Önümüzde bizi bekleyen toplu sözleşme var. Bu süreç 31 Ağustos’a kadar devam edecektir. Bu süreçte de hükümetle yetkili sendika olan Memur – Sen birada bulunacak, memurlarımıza ve emeklilerimize iyi bir kazanım elde edebilmek için birbirleriyle cebelleşecekler. Toplu sözleşme itibariyle geldiğimiz noktada çok iyi bir ivme yakalamış durumdayız. Çünkü daha önce toplu görüşmeler mevcuttu ve öncesinde hiç bir şey yoktu. Memurların kaderini sadece hükümet belirlerdi. Sonraki süreçte toplu görüşme süreci ile bir nebze memurların lehine döndü. En son 2010 yılında yapılan halk oylamasıyla da bu toplu sözleşmeye dönüştü. Bu toplu sözleşmede en büyük üç sendika başkanı bulunuyor masada, ancak en büyük yetkili sendikanın sözü geçiyor. Onların teklifleri değerlendiriliyor. Diğer iki sendika başkanları da masada bulunuyorlar. Şu ana kadar da analiz ettiğimiz kadarıyla da kriz çıkartmaktan başka bir işe de yaramıyorlar. Dolayısıyla biz şunu söylüyoruz: Yetkili sendika kimse, o, masada bulunsun. Onun dışındaki başkanlar masaya gelmesinler. Çünkü onlar masada memurun lehine değil aleyhine maalesef hizmet ediyorlar. Bu da hem bizim çalışmalarımızı hem de hükümetin çalışmalarını sekteye uğratıyor.”

 

TALEPLER

Uca, sendikanın taleplerini de, şöyle dile getirdi:
“Toplu sözleşmeye değinmişken taleplerimizi buradan gündeme getirmek istiyorum. 2020 yılı için 8 + 7, 2021 yılı için 6 + 6’lık bir oranla bizler taleplerimizi ilettik. Bunun yanı sıra 2020 yılı için 200 tl taban aylığı zam istiyoruz. Özellikle taban aylık istiyoruz çünkü emeklilerimiz de bundan faydalansın istiyoruz. Ayrıca 2020 yılı için refahtan 3, 2021 yılı için de refahtan 2 ekstra artış talebimiz vardır. Yine bu oranların dışında olası bir enflasyonun yüksek çıkması durumunda enflasyon farkının tekrar ödenmesi ve ayrıca Eşel-Mobil sisteminin tekrar geri getirilerek enflasyonun açtığı aydan itibaren memurlarımıza enflasyon farkının ödenmesini talep ediyoruz. Eşel-Mobil sitemi biliyorsunuz ki Çiller döneminde getirilmiş ve Ecevit döneminde tekrar kaldırılmış bir sistemdir. Bu sistemin yeniden memurlara kazandırılması gerektiğini özellikle istiyoruz. Giyim yardımı, yemek ücreti ve ulaşım masraflarının bütün memurlara ödenmesi talebimiz de mevcuttur. Yine bilindiği üzere son günlerde Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği üzere öğretmenlere, imamlara, polislere ve hemşirelere ödenmesi düşünülen 3600 ek göstergenin artık gerçekten ciddi anlamda gündeme getirilmesini ve bu göstergenin bütün memurları kapsayacak şekilde uygulanmasını da istiyoruz. Tabi bütün hizmet kollarının ekstra talepleri de var. En önemli taleplerimizden biri de, toplu sözleşme aidatının yetkili sendikaya iki kat artırımlı ödenmesini istiyoruz. Şu an işçilerde bu mevcuttur. İşçilerde yetkili sendika kimse bu aidat iki kat ödenmektedir. Bu da yetkili sendikanın daha güçlü ve daha verimli çalışmasını da sağlıyor. Şu an 103 Türk Lirası olarak ödenen toplu sözleşmenin 206 Türk Lirası olarak sendika üyelerine verilme talebimiz var. Bayram ikramiyesinin de bütün memurları kapsayacak şekilde verilmesini istiyoruz. Emeklilere yılda iki defa bayram ikramiyesi veriliyor. Bu ücretin emeklilerde olmak üzere ek göstergeye bağlı olarak her yıl arttırılması talebimiz ile birlikte yılda 2600 Türk Lirası olarak bütün memur işçi ve emeklilere ödenmesi gerekiyor.”

 

“SÖZLEŞMELİLER KADROYA ALINSIN”

Sözleşmeli olarak çalışanlara da değinen Uca, şunları kaydetti:
“Sözleşmeli olarak çalışan personellerimizin çok ciddi sıkıntıları var. Aile bütünlüğünden özlük haklarına kadar ve maaşlardaki dengesizliğe kadar birçok ciddi problemle karşı karşıyalar. Sözleşmeli personellerin bazı belediyeler tarafından herhangi bir sebebe imkân vermeden işlerinden atılması da sözleşmeli personelliğin aslında ne kadar kötü bir sürece götürdüğüne şahit oluyoruz. Dolayısıyla sözleşmeli personellerin biran önce kadroya geçirilmesi gerekmektedir.”

 

BELEDİYELERE DAİR

Uca, Van’daki belediyelerin çalışmaları ve son zamanlarda yapılan bazı tartışmalara dair görüşlerini de ifade ederek, “Biliyorsunuz 31 Mart seçimlerimden sonra bazı illerimizde ve beldelerimizde parti değişikliğiyle belediye başkanları değişti. Biz tabi görevi yeni devralan Başkanlarımıza başarılar diliyoruz. Onların başarılı olması insanlarımızın daha iyi imkanlarda hizmet almaları demektir. Onların başarılı olması her kesimin kendi işini daha iyi yapması anlamına gelir. Bundan dolayı parti gözetmeksizin biz bütün başkanlarımıza başarılar diliyoruz. Ama kendi işlerini yaptıkları sürece biz onların yanındayız. Kendilerinden olmayanları dışlamakla daha önceden başka bir parti tarafından alınmış personelleri bu bizden değildir diyerek görevden almakla, onları sürgüne göndermekle bu iş yapılmaz. Bunu hangi parti yaparsa yapsın biz bunun karşısındayız.” şeklinde konuştu.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Memur-Sen, Başkanı, Uca’dan, TİS, açıklaması,
Haber Yazılımı