Haber Detayı
06 Mayıs 2017 - Cumartesi 09:42
 
Minik öğrencilerden av yasağı nöbeti
Van'ın en önemli değerlerinden biri olan İnci Kefali (Van Balığı) avlanma yasağı sürerken, Karagündüz İlkokulu öğrencileri, inci kefalinin üreme alanlarından biri olan Erçek Gölü sulak alanında av yasağı nöbeti tuttu.
GÜNDEM Haberi
Minik öğrencilerden av yasağı nöbeti

İpekyolu Belediyesi tarafından yürütülen “Okulum Temiz Sokağım Temiz” kampanyası kapsamında okullar ve çevresindeki sokaklar öğrencilerle birlikte temizleniyor. Bu hafta Karagündüz İlkokulunda düzenlenen kampanya ile öğrenciler hem temizlik yaptı hem de büyüklere önemli mesajlar verdiler. Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan endemik İnci kefali balığının 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında avlanması yasak. Yumurtlamak için akarsu ağızlarına gelen balığın en önemli üreme alanlarından biri olan Memedik Çayı’nın Erçek Gölü’ne döküldüğü mansap alanında elele tutuşan minikler kaçak avcılara geçit vermeyecekleri mesajını verdiler.
İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü uzman personeli, bölgedeki biyolojik çeşitlilik ve inci kefali balığı hakkında öğrencileri bilgilendirdi.
Daha sonra sulak alanı gezen öğrenciler buradaki kuş, kaplumbağa, kurbağa ve diğer canlı türlerini incelediler.
Av yasağı nöbetinin ardından köyde çevre temizliği yapan öğrencilere çeşitli ikramlar dağıtıldı. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Minik, öğrencilerden, av, yasağı, nöbeti,
Haber Yazılımı