Haber Detayı
08 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:18
 
Muhasebeciler Van’da toplandı
Ege ve Doğu Anadolu bölgesinden 26 Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Odası (SMMMO) Başkanı, Van’da düzenlenen Platform Toplantısı’nda bir araya geldi.
EKONOMİ Haberi
Muhasebeciler Van’da toplandı

Hilton Otelde düzenlenen toplantıya,  Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Yönetim Kurulu üyesi Rıfat Nalbantoğlu, TÜRMOB Disiplin Kurulu Üyesi Abdullah Yeşil, TÜRMOB Kalite İzleme Kurulu Başkanı Erkan Azizoğlu, 13 Ege ve 13 de Doğu ve Güneydoğu Anadolu oda başkanı katıldı. 
Açılış konuşmalarından önce sinevizyon üzerinden Van’ın tanıtımı gerçekleştirildi.
Daha sonra bir konuşma yapan Van SMMMO Başkanı İbrahim Şahin, ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşadığını belirterek, “Biz Vanlıların deyimiyle başım gözüm üstüne geldiniz” dedi.
Odayla ilgili bilgiler paylaşan Şahin, şöyle devam etti:
“Van Ağrı Hakkâri bölge odamızın 331 üyesi bulunmaktadır. Coğrafik anlamda en büyük oda olduğumuzu belirterek, ağrı ilinde 56, Hakkâri’de 24, Van ilimizde de 251 üyemiz bulunmaktadır. İki il üç ilçe temsilciliği ile odamızın faaliyetlerini etkin ve katılımcı bir şekilde sürdürmekteyiz.”

 

ORTAKLAŞMAK ÖNEMLİ
Yaptıkları toplantının diğer bölge odalarına da örnek teşkil etmesini umduklarını ifade eden Şahin, şunları söyledi:
“Ülkemizin dört bir yanında örgütlenen muhasebe mali müşavirlik odalarımızın aracılığıyla dayanışmanın, kaynaşmanın önemli olduğunu belirterek bölgelerimizdeki meslek mensuplarının sosyal ve kültürel anlamda birlikteliğinin farkındalığını yaratarak ikamet edilen yerleşkelerde ileriki dönemlerde dostlukların gelişmesinde önemli bir anlamı olacaktır. Bu anlamda ege odaları platformu ile Doğu, Güneydoğu Anadolu platform toplantılarının birlikte yapılmasının öneminin, diğer bölge platform toplantılarına örnek olacağını umuyorum.”

 

KENTE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
Van’ın yapısal durumuna ilişkin de bazı bilgiler paylaşan Şahin, şunları kaydetti:
“Değerli meslektaşlarım, ilimiz büyükşehir statüsünde 1 milyon 100 bin nüfuslu. Toplam nüfusun % 68’i 30 yaşın altında ve ilimizin genç nüfusa sahip olduğu görülmektedir. Ekonomik açıdan baktığımızda TÜİK verilerine göre kişi başına gayrisafi katma değer Türkiye’de en son 2011 verileriyle 15.500 TL iken, ilimiz 5.894 TL olarak açıklanmıştır. Van ilinin gayri safi katma değer oranları payı şöyle sıralanmaktadır: Tarım sektöründe %23, sanayi sektöründe % 15,2, hizmetler sektöründe % 61,8 olarak ortaya çıkmıştır. Ekonomik gelişmenin en zayıf olduğu iller arasında bulunmaktayız. Bu veriler kapsamında biz meslek mensupları mesleğimizi bize yakışır bir şekilde icra etmeye çalışıyoruz. Değerli katılımcı meslek mensubu arkadaşlarım, ortak platform toplantımızın verimli geçeceğini umuyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

 

VAN SMMMO’YA TEŞEKKÜR
Şahin’in ardından Gaziantep SMMMO Odası Platform Dönem Sekreteri Mehmet Nabioğlu ile TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat Nalbantoğlu birer konuşma yaparak ev sahipliği için Van SMMMO’ya ve katılımcı oda başkanlarına teşekkür etti.

 

SİVİL TOPLUMUN ROLÜ
Yapılan açılış konuşmaları ardından oda başkanları söz alarak, ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik ortamın iyileştirilmesi için sivil toplumun rolü ve bu rolü yerine getirmede Mali Müşavirler Odasının fonksiyonu, mesleğin tanıtımı ve gelişime katkısı konularında görüşlerini ifade etti.   
Toplantı dilek ve temenniler bölümü ile son buldu. 

 

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Muhasebeciler, Van’da, toplandı,
Haber Yazılımı