Haber Detayı
28 Nisan 2017 - Cuma 09:30
 
Oda başkanları, esnafların sorunlarını görüştü
Van Demirciler Tornacılar Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İdris Karael, Van Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği (VESOB) Başkanı Muhittin Aydemiri makamında ziyaret ederek, esnafların sorunlarını görüştü.
EKONOMİ Haberi
Oda başkanları, esnafların sorunlarını görüştü

İdris Karael ve VESOB Başkanı Muhittin Aydemir, bir süre baş başa esnaf ve sanatkârlarının ve Van ilinin sorunlarını, sıkıntıları ele alarak karşılıklı olarak istişare ettiler. 
Konu ilgili açıklama yapan Karael, “VESOB, esnaf ve sanatkârları meslek odasının üst kuruluşu olmasından dolayı odaların tek başına çözemediği konu ve sorunların iletildiği merci olduğundan çok önemli memleket meseleleri görüşüldü.16 Nisan referandumu, KOSGEB’in sıfır faizli kredi ve hibe destekleri, cazibe merkezleri, teşvikler, girişimcilik, yeni işyeri açanların durumu, işyerlerinin şehir merkezinde gelişi güzel açılması oda kaydı olmadan, vergi mükellefi olmadan ve esnaf sanatkâr siciline kayıt yaptırmadan gayri resmi çalışanların konusu görüşüldü. Devlet teşviklerinin ilimiz esnaf sanatkârımıza yansımaları ve getirisi ilimizde istihdamın daha çok artırılması için daha fazla çalışma yapılması ilgililere bu konunun milli bir mesele olduğunun iyi anlatılması, sınır ticareti, teknokentin konumu, çalışmaları, güç birliğinin almış olduğu kararların getirisi. Uygulamada ilimize sağladığı faydalar, sanayi siteleri ve yeni yapılacak sanayi sitelerinin iş yeri kapasitesi, esnafı ve ilin sorunlarının çözümü konusu yetkililere zamanında ulaşıp ulaşmadığının veya ulaşıyorsa yetkililerin sorun ve taleplere duyarlılığı değerlendirildi” dedi.
VESOB Başkanı Muhitin Aydemir ise, “Bu önemli konular hakkında İdris Karael’in eski VESOB başkanımız olmasından dolayı esnaf ve sanatkarlarımızın sorun, sıkıntı ve konularına hâkim olması ve zaman zaman biz de Van Demirciler Tornacılar Tamirciler Odasında Başkanımızı ziyaret ederek tecrübe ve deneyimlerinden istifade etmekteyiz” dedi.
Eski ve yeni VESOB başkanları  esnaf ve sanatkârların sorunlarını görüştükten sonra yaptıkları açıklamada; “Van’ın her sorununa artık sahip çıkmak zorundayız. Ve diğer birçok konuları görüşerek yerelde ve Ankara’da ilgili kurum kuruluş ve Bakanlıklara bilgi verilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması noktasında hemfikir olduk. Bu görüşme son derece faydalı oldu.” dediler.
Oda başkanları daha sonra, önceki gün küçük sanayi sitesinde iş yerinde intihar ederek hayatını kaybeden çırağın taziyesine katılarak taziyelerini ilettiler. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Oda, başkanları,, esnafların, sorunlarını, görüştü,
Haber Yazılımı