Haber Detayı
24 Mayıs 2017 - Çarşamba 09:55
 
Öğrenci Panelleri Dizisi sona erdi
Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından, 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı süresinde bir dizi akademik ve sosyal etkinlikler gerçekleştirildi.
EĞİTİM Haberi
Öğrenci Panelleri Dizisi sona erdi

Gerek ulusal bazda gerekse Van bölgesinde önemli bir sinerji yarattığı belirtilen önemli etkinliklerden birisinin de Edebiyat Fakültesi Öğrenci Panelleri dizisi olduğu kaydedildi. Panel dizisi Antropoloji Bölümü öğrencilerinin sunumlarıyla 07 Aralık 2016’da başlayıp ve 10 Mayıs 2017’de Türk Dili ve Edebiyatı öğrencilerinin sunumlarıyla sona erdi. Edebiyat Fakültesi'nin 9 bölümünün aktif katılımıyla gerçekleşen programın, üniversitedeki öğrencilerin inisiyatifiyle bugüne kadar yapılan en kapsamlı ve en uzun süreli bilimsel etkinlik özeliğini taşıdığı belirtildi.
Öğrenci paneller dizisinin temel amacının, lisans-yüksek lisans düzeyinde okuyan öğrencilerin gerek ilgi alanlarına giren gerekse bilimsel açıdan sorunsallaştırılan konuların, yapılan araştırma ve incelemelerle elde edilen bulguların diğer öğrencilerle paylaşılmasını, özgür bir ortamda tartışılmasını ve dolayısıyla öğrencilerin kendi aralarında konuşabilmelerini sağlamak olduğunu belirten Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan; "Nitekim bu amaç doğrultusunda gerçekleşen paneller, geniş bir öğrenci kitlesi tarafından takip edilmiş, ufuk açıcı tartışma ortamlarının oluşması ve fikirlerin konuşulması / konuşturulması sağlanmak suretiyle yeni iletişim kanallarının oluşmasına zemin hazırlanmıştır. Her hafta farklı bölümler tarafından gerçekleştirilen paneller dizisi programına, halen fakültemizde aktif durumda bulunan; Antropoloji, Arkeoloji, Coğrafya, Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden toplamda 37 öğrenci sunum yapmıştır. Söz konusu sunumlar, her bölümden bir danışman hocanın eşliğinde ve öğrenci-danışman moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Paneller, Prof. Dr. Nihat Bayşu Konferans Salonunda yapılmış olup, zaman zaman Sayın Rektörümüz Peyami Battal olmak üzere, rektör yardımcıları, bölüm öğretim üyeleri ve öğrenciler katılmış ve yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır. Edebiyat Fakültesi tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 5 ay boyunca devam eden ve geniş bir öğrenci kitlesi tarafından izlenen bu paneller, hem farklı disiplinlerin kendi aralarında tartışmaları hem de elde edilen bulguların birlikte paylaşılmasını sağlamış olması açısından dikkate değer sonuçlar yaratmıştır.” dedi.
Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan, açıklamalarının devamında, “2015-2016 öğretim yılında öğretim üyeleri arasında düzenlediğimiz panellerdeki verimin benzerini öğrenci panellerinden almanın hazzını yaşıyoruz. Gelecek yıl panel dizisini genişleterek komşu ülkeler ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Edebiyat Fakülteleri arasında uluslararası bir sempozyum gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun için gerekli girişimlere başlanmıştır" ifadelerini kullandı.
Gelecek yıl panel dizisini genişleterek komşu ülkeler ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Edebiyat Fakülteleri arasında uluslararası bir sempozyum gerçekleştirmek istediklerini belirten Taştan sözlerini, Rektör Prof. Dr. Peyami Battal başta olmak üzere fakülte akademik ve idari personeline, birim öğretim elemanlarına, öğrencilere teşekkür ederek sonlandırdı. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Öğrenci, Panelleri, Dizisi, sona, erdi,
Haber Yazılımı