Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 14:42
 
Özalp ilçesinde ilk kez katarakt ameliyatı gerçekleştirildi
Van Özalp Devlet Hastanesinde bir ilk gerçekleştirildi. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özkan Önal tarafından katarakt operasyonu başarıyla gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
Özalp ilçesinde ilk  kez katarakt ameliyatı gerçekleştirildi

Özalp Devlet Hastanesine müracaat eden 65 yaşındaki Süslü Sağınç isimli hastada tıp dilinde NS denilen katarakt tespit edildi. Ameliyat öncesindeki görmesi yüzde 2/10 olan hastanın, ameliyattan 2 gün sonra hastanın görme düzeyi yüzde 80'e çıktı. Hastanın 1 hafta sonra beklenen görme düzeyinin yüzde 85-90 olduğu belirtildi.
Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, "İlçe hastanelerimizde bizleri de sevindirecek gelişmeler yaşanmakta; Özalp Devlet Hastanemizde bir ilk gerçekleştirildi. Hastanemize beş yeni cerrah atandı. Bu cerrahlarımız Ortopedi, KBB, Göz, Üroloji ve Genel Cerrah, olmak üzere vatandaşlarımıza daha sağlıklı, daha kaliteli hizmet sunularak Van’da bulunan hastanelerimize de gelme gereği duyamayacak. Sadece göz değil birçok ameliyat ilçemiz devlet hastanesinde başarılı şekilde yapılabilmektedir. Burada bir ilk olarak katarakt tespit edilen bir hastamızın ameliyatı Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özkan Önal tarafından gerçekleştirildi. Ameliyat sonrasında önemli derecede başarı elde ettik. Hastanemizde, katarak ameliyatlarının başlamasıyla genellikle yaş ilerledikçe görülür. 60 yaş ve üstü kişilerde katarakt gelişme riski 70 tir. Ancak artık 50’li ve daha  genç yaşlarda da görebiliyoruz. Vatandaşlarımızın en büyük göz problemlerinden biri olan bu hastalığın da tedavisi ilçemizde yapılarak 62 kilometre yol kat edip merkeze gidilmemesinin önüne geçilmiş olundu. Hastanemizi hep daha iyi noktalara getirmek ve daha kaliteli sağlık sunumu yapabilmek için var gücümüzle çalışacağız" dedi./ Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Özalp, ilçesinde, ilk, , kez, katarakt, ameliyatı, gerçekleştirildi,
Haber Yazılımı