Haber Detayı
16 Mayıs 2017 - Salı 09:42
 
Özçelik, son siyasal süreci Van'da değerlendirdi
Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, partisinin Van il binasında, son siyasal gelişmelerle ilgili basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
Özçelik, son siyasal süreci Van'da değerlendirdi

Parti olarak illerdeki örgütlerini dolaştıklarını ifade eden Özçelik, şunları söyledi:
“Biz Kürdistan Özgürlük Partisi olarak değişik periyotlarla teşkilatlarımızı ziyaret ediyoruz. Hem teşkilat çalışmalarını hem de merkezi çalışmalarla ilgili genel bilgilendirme amacıyla geliyoruz. 7 Mayıs’ta Diyarbakır’da kongre hükmünde bir çalıştay düzenledik. Bu tanımı neden kullanıyoruz, Türkiye’deki Partiler yasasına göre yasal partiler kongrelerini Ankara’da düzenlemek zorundadırlar. Oysa bu antidemokratik bir uygulamadır. Biz bunu Ankara’da yapmak zorunda değiliz, Diyarbakır’da da yaparız, Trabzon’da da yaparız. Bunu kamuoyu ile paylaşmak istedik. Gerçek kongremizi 7 Mayıs’ta Diyarbakır’da yaptık, çalıştay adı altında. Çalıştayın aldığı kararları daha sonra sonbaharda Ankara’da yapacağımız yasal kongrede onaylatacağız. Yani iki kongre yapmak durumunda kalıyoruz. Bu da Türkiye’deki siyasal partiler geleneğinde yeni bir durumdur.”

“KÜRT MESELESİNİN DİYALOGLA ÇÖZÜMÜNE İNANIYORUZ”
Kürt meselesinin diyalogla çözümüne inanan bir parti olduklarını belirten Özçelik, şöyle devam etti:
“Kürt meselesinin barışçıl yollarla çözümü, sivil mücadeleyle çözüleceğine inanan bir partiyiz. Elbette ki yaşanan son olaylar çatışmalar, siyasetin, sivil mücadelenin önünü alabildiğine kesmiştir. OHAL yasakları siyaset alanını daraltmıştır. Biz PAK olarak 2015 Temmuz’undan bu yana bu çatışmalara hayır diyoruz. İlk günden devlete çağrıda bulunduk. Kürt meselesi terör meselesi değildir. Kürt meselesi ölüm, çatışma ile çözülecek bir mesele değildir. Siyasal ve hukuksal bir meseledir, diyalog yolu ile çözülecek bir meseledir. Bu nedenle çatışmalara son verilmelidir. Çatışmalar Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırır, çatışmalar sivil mücadelenin önünü keser. Çatışmalar halka ve ülkeye zarar verir. Çatışmalara yönelmeyin dedik. Ne yazık ki ne PKK, ne devlet dinlemedi ve bugün tablo ortada. Kürtler açısından da bu tablo ortada, Türkiye açısından da bu ortadadır. Türkiye, bu çatışmalarla bir yere varamayacağını görmelidir.” 

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN İTİRAZI
Parti olarak Anayasa mahkemesi tarafından halen yasadışı olarak göründüklerini ve Türkiye’de hukuksal belirsizliklerin sürdüğünü ifade eden Özçelik, şunları kaydetti: “Biz Pak olarak önümüzdeki sonbaharda yasal genel kurulumuzu yapacağız. Genel Kurulumuzda kitlesel bir şekilde tüm Türkiye’deki konsolosluk ve büyükelçilikleri, partileri çağıracağız. Kürt partilerini tekrar çağıracağız ve Ankara’da da Kürdistan partisinin yasal olarak çalışmalarını yürütmek istediğini söyleyeceğiz. Önümüze bir sürü engel dikilmeye çalışılıyor. Anayasa Mahkemesi tarafından bize ihtar gönderilmişti. Partimizin isminin, programının, anayasaya ve partiler kanununa aykırı olduğuna dair. Biz bunu reddettik. Anayasanın 90’ıncı maddesinde ‘uluslararası hukuk ile Türkiye kanunları karşı karşıya geldiğinde uluslararası hukuk geçerlidir’ diye bir tanımlama var ve çok geçerlidir. O tanımlamada şiddete başvurmayan her parti kendi programı dâhilinde siyaset yapabilir diyor. PAK, şiddeti doğru görmeyen, şiddete başvurmayan bir partidir. Bu uluslararası hukukun gereklerini yerine getiren bir partidir.” Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Özçelik,, son, siyasal, süreci, Van'da, değerlendirdi,
Haber Yazılımı