Haber Detayı
20 Nisan 2019 - Cumartesi 09:12
 
Peri bacaları, kilise, kale, tarihi mekanlar.... Turizm gezisi
Van’daki yerel ve yaygın medya mensupları Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Van’ın önemli turistik mekanlarından biri olan ancak bakıma ve tanıtıma ihtiyacı olduğu belirtilen Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar Mahallesi’ndeki peri bacaları başta olmak üzere, birçok tarihi yeri yerinde görme imkanı buldu. Peri bacalarıyla ilgili basın mensuplarına bilgi veren Van Müzesi araştırma görevlisi Atilla Gök, “Burayı turizme tanıtmak ve ayrıca bunların envanter kayıtları yapılarak bir an evvel doğal sit alanı kabul edilerek, koruma altına alınması gerekmektedir.” dedi. Mahalle Muhtarı Süleyman Akkaya da, alt yapı sorununu dile getirdi.
TURİZM Haberi
Peri bacaları, kilise, kale, tarihi mekanlar.... Turizm gezisi

Van’da gerçekleştirilen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Van Valiliği ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü koordinasyonunda, Van’daki yerel ve yaygın medya mensupları dün Başkale ilçesindeki tarihi yerleri gezdi.

Basın mensuplarına, Valilik ve İl Kültür Müdürlüğü görevlileri eşlik etti.

 

GEZİYE KAR ENGELİ

Basın mensuplarının ilk hareket noktası, son yıllarda keşfedilen, buna karşın büyük bir ses getiren traventerler oldu.
Ancak traventerlerin olduğu bölge karla kaplı olduğu için, buradaki gezi programı iptal edildi.

 

PERİ BACALARINA ZİYARET

Basın mensupları, Başkale Kaymakamlığını ziyaret etikten sonra Yavuzlar Mahallesi’nde bulunan peri bacalarına gitti.

Basın mensuplarına eşlik eden Van Müzesi araştırma görevlisi Atilla Gök, buradaki yapılarla ve peri bacalarıyla ilgili bilgi verdi.

 

“VANADOKYA” TANIMI

Bölgenin, Kapadokya’ya olan benzerliğinden esinlenerek Vanadokya olarak adlandırıldığını belirten Van Müzesi araştırma görevlisi Atilla Gök, “Burası 2010 yılında her ne kadar tanıtılmaya başlansa da henüz bakir ve keşfedilmeyi bekleyen bir yer, Vanadokya. Nevşehir’in Ürgüp’ün Kapadokya’sına rakip olacak Vanadokya. 20 kilometrelik bir alanı kapsayan, 17 bin peribacası, 25 mağara ve 10 evi olan bir tarihi mekan. Evlerin bir kısmının içi oyuk şeklinde olduğu söylenmektedir. Bunların inziva odası olduğu da söylenmektedir. Peri bacaları da akarsu aşındırma şeklindedir. Yani rüzgarın da etkisiyle sel ve akarsuların oluşturduğu şekillerdir. Üst kısımlarında koni şeklinde şapkalar da görülmektedir. Bu şapkaların bir kısmı düşmüştür.”

 

“KORUMA ALTINA ALINMALI”

Tarihi bölgenin koruma altına alınması gerektiğini söyleyen Gök, “Bunlar doğal oluşumlardır. Kapadokya isminden esinlenildi, onların Kapadokya’sı var bizim de Vanadokya’mız olsun dedik. Buraya ziyaretçilerin gelmesi gerekiyor. Burası Yavuzlar köyü. Burayı turizme tanıtmak ve bunların envanter kayıtları yapılarak bir an evvel doğal sit alanı kabul edilerek koruma altına alınması gerekmektedir.” diye konuştu.

 

ALTYAPIYA DİKKAT ÇEKTİ

Yavuzlar Köyü Muhtarı Süleyman Akkaya da, peri bacalarının ve eski evlerin bulunduğu bölgenin eski bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

Zaman zaman turistlerin geldiğini ancak yol toprak olduğu için yeterli bir ziyaret olmadığını belirten muhtar Akkaya, şöyle dedi:

“Biz İl Turizm Müdürlüğüne dilekçeler verdik, bu tarihi kalıntıları tanıtmak için. Buraya yol ve köprü yapılmasını bekliyoruz. Korunmasını istiyoruz. Daha önce burası yerleşim alanıydı. Buradaki yerleşim alanlarının onarılmasını bekliyoruz. Yerli ve yabancı turistler bazen geliyor. Ancak altyapı olmadığı için az oluyor, yollar yapılırsa gelenler daha çok olur. Yol şu an toprak. 120 haneli bir köyüz, bunu söylesek ayıp olur ama gençlerimiz işsizdir, bizimle İran arasındaki kapı açılsın, gençlerimiz çalışsın, köyü terk etmesinler!”

 

KİLİSE VE KALE ZİYARETİ

Basın mensupları, Yavuzlar Mahallesi’ndeki gezinin ardından, bu bölgeye yakın bulunan bir kilise ile kaleyi de ziyaret etti. Daha sonra Kocaköy'de bulunan deve çiftliğine geçen basın mensupları, yaklaşık 10 yıldır bu yörede deve beslendiği bilgisini aldı. Basın mensupları daha sonra Van’a döndü. 

Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Peri, bacaları,, kilise,, kale,, tarihi, mekanlar...., Turizm, gezisi,
Haber Yazılımı