Haber Detayı
18 Mayıs 2017 - Perşembe 10:12
 
Ramazan hareketliliği başladı
11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Ramazan ayı bu yıl 27 Mayıs tarihinde tutulacak olan ilk oruçla başlayacak.
GÜNDEM Haberi
Ramazan hareketliliği başladı

Manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı Ramazan ayına az bir zaman kala vatandaşlar da alışveriş yaparak hazırlıklara başladı. Van’da, Ramazan ayı dolayısıyla yapılan alışverişler ise piyasayı hareketlendirdi. Vatandaşlar fiyatlardan yakınırken, esnaf ise, son bir ayın fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadığını söylüyor. Ramazan ayının vazgeçilmezi olan tahin, pekmez türü ürünler ile et fiyatlarındaki yükseklik vatandaşın alım gücünü düşürürken, marketlerde ise raflar Ramazan ayına göre dizayn edilmeye başlandı.
Ramazan ayına kısa bir süre kala Van’da hem esnafta, hem de tüketicide alışveriş hazırlıkları hız kazandı.
Alışveriş merkezleri ve gıda eşyasına yönelik iş yapan küçük esnaf Ramazan ayı dolayısıyla rafları gıda ürünleri ile zenginleştirirken, vatandaşlar da birkaç gündür hummalı bir alışveriş gayreti içine girmiş gözüküyor.

 

HAMALLAR DA SEVİNDİ
Piyasadaki alışveriş hareketliliği bazen gün boyu siftah bile edemeyen hamal emekçisini de sevindirdi.
Neredeyse tüm işyerlerinde bir alışveriş hareketliliği yaşanırken, sokak aralarında da hamal araçları eşyaları taşımak için hazır bekliyor.
Bazı vatandaşlar satın aldıkları eşyaları kendi araçlarıyla evlerine taşırken, araçları olmayanlar ise üç tekerlekli hamal araçlarını tercih ediyor.

 

FİYATLARDAN YAKINIYORLAR
Vatandaşların en fazla yakındığı konu ise fiyatlar.
Özellikle kırmızı et fiyatları çok yüksek. Fiyatlar kasaplarda 35- 45 TL arasında değişirken, marketlerde dana etinin kilogram fiyatı 50 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bu nedenle vatandaş daha çok beyaz et tercih ediyor. Ancak beyaz et fiyatları da geçen yıla oranla yükselmiş durumda.

Domates, biber, patlıcan gibi sebzelerin de fiyatları hala yüksek. Bir vatandaş, “Fiyatlar yüksek ama Ramazan ayına giriyoruz, mecburen alacağız” dedi.

 

“ZAM YAPMADIK”
Vatandaşların fiyat konusundaki yakınmalarına karşılık, esnafın da cevabı, “kesinlikle zam yapmadık” şeklinde oluyor.
Gazetemize konuşan bir market yetkilisi, “Fiyatlar yükseliyor, ama bu Ramazan ayı dolayısıyla yaptığımız bir zam değil. Yıl itibariyle fiyatlarda ürünün durumuna göre bir oynama oluyor, ama bu talepten dolayı değil, ürünün azlığından, yada nakliye gibi farklı giderlerden dolayı. Mesela etin fiyatı kesim hayvanının azlığından dolayıdır. Evet, fiyatı yüksek fakat kasapların koyduğu fiyata göre bir artış olabiliyor” diye konuştu.

 

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Ramazan, hareketliliği, başladı,
Haber Yazılımı